مهرداد پارسا - در هفته پایانی فصل تابستان ۵ فیلم ایرانی به رقابت می‌پردازند که رقابت این فیلم‌ها نسبت به بهار و ابتدای فصل تابستان از رونق کمتری برخوردار است و تماشاگر ایرانی نشان داد علاقه خاصی به فیلم‌های کمدی و سرگرم کننده دارد. «سرود تولد» تنها فیلم کمدی این دوره است که آنچنان که باید مورد استقبال قرار نگرفت و می‌توان آن را جزو فیلم‌های کمدی شکست خورده دانست. «به نام پدر» امیدوار به رکوردشکنی

فیلم‌های ابراهیم حاتمی‌کیا همیشه مورد استقبال قرار گرفته‌اند. «به نام پدر» نیز که همچون ساخته‌های قبلی این کارگردان داستانی مربوط به جنگ دارد در هفته‌های نخستین اکران، فروش خوبی داشت، ولی در هفته‌های اخیر فروش این فیلم در خط نزولی قرار

گرفته است.

حاتمی‌کیا در سینمای جنگ حائز اهمیت ویژه‌ای است و اهداف او در سینما توانست بسیار راهگشا باشد. ضدجنگ حاتمی‌کیا اثری تا حدودی عصبی به نظر می‌رسید. تماشاگر پس از خروج از سالن از تماشای چنین فیلمی از ابراهیم حاتمی‌کیا ابراز تاسف می‌کرد. شاید باید به آنها حق می‌داد، چون مهم‌ترین دلیل دیدن فیلم، اسم کارگردانی بود که از آن فیلم‌هایی چون ارتفاع پست، آژانس شیشه‌ای و موج مرده را به خاطر می‌آورد.

«به نام پدر» فیلمی شعار گونه بود، دیالوگ‌های تکراری که بسیاری از آنها را در فیلم‌های گذشته حاتمی‌کیا شنیده‌اید و تا حدودی ساخته اخیر حاتمی‌کیا تکراری بر گذشته بود.

این فیلم در هفته ششم، همچنان در ۹ سالن سینما حضور دارد و فروش خود را به ۳۸۰میلیون تومان رسانده است.

تهیه کننده و عوامل فیلم از فروش راضی به نظر می‌رسند و امیدوار هستند که افت فروش این فیلم به پایان رسد تا بتوانند با رکوردی در فروش، اکران خود را به پایان برسانند.

تازه واردی به نام باغ‌فردوس پنج بعد‌ازظهر

آخرین ساخته سیامک شایقی از زمان آغاز اکرانش مورد بی‌مهری قرار گرفت و تنها در شش‌ سالن سینما به روی پرده رفت. این فیلم نسبت به باقی فیلم‌ها، تازه‌وارد گیشه به حساب می‌آید و در مدت دو هفته اکران خود به فروش ۵۳میلیون تومانی رسیده است. «باغ فردوس پنج‌بعدازظهر» داستان دختری است که با آشنایی با دکتری روانشناس از طریق مادرش مسیر زندگی‌اش تغییر پیدا می‌کند.

این فیلم از بازیگرانی چون رضا کیانیان، لادن مستوفی، آزیتا حاجیان و حامد بهداد بهره می‌برد. شخصیت‌های فیلم عجیب به نظر می‌رسند و این موضوع تماشاگر را سردرگم می‌کند. این فیلم که هدفش نشان دادن روابط آدم‌های فیلم است و این روابط کاملا تحت تاثیر مسائل مالی، نگاه بدبینانه و تردیدهای مختلف است و انسانی را نشان می‌دهد که در زندگی مدرن سردرگم

شده است.

سیامک شایقی با اشاره به نحوه تبلیغات فیلمش می‌گوید: «سعی کردیم مناسب‌ترین شکل تبلیغات را انجام دهیم و امیدوار بودیم تعداد سینمایی که به دست می‌آوریم از تعداد فعلی بیشتر باشد، اما این اتفاق نیفتاد، هم‌اکنون ۶ تا ۷سالن و ۳ تا چهار فرهنگسرا در اختیار داریم».

استقبال از «کافه‌ستاره»

«کافه‌ستاره» به کارگردانی سامان مقدم در هفته پنجم نمایش با فروش حدود ۳۴۰میلیون در ۱۵سینما به نمایش خود ادامه می‌دهد.

فیلم سامان مقدم که تا حدودی سرنوشتی مشابه «به نام پدر» دارد در هفته‌های آغاز نمایش، مورد استقبال بالایی قرار گرفت، ولی در دو هفته اخیر فروش این فیلم هم کمی کاهش یافت، ولی این مقدار فروش نیز قابل قبول به نظر می‌رسد.

«کافه‌ستاره» به خوبی توانست تصویری از کوچه‌های منطقه‌ای از این سرزمین با آدم‌هایش را به نمایش گذارد، اما از نظر روابط بین شخصیت‌ها، عملکرد ضعیفی داشت. رابطه‌ها خیلی سرد به نظر می‌رسد و تماشاگر نتوانست با احساسات بین شخصیت‌ها ارتباط برقرار کند. روایت اپیزودیک فیلم نیز تجربه‌ای خوب در سینمای ایران بود که به نظر سربلند نیز بیرون آمد.

تماشاگردر مقایسه تلخ و شیرین پس از تماشای این اثر به لحاظ لذت بردن از فیلم کامش را شیرین، اما فضای فیلم و زندگی قهرمانانش را تلخ می‌یابد ولی ساختار اپیزودیک فیلم برای تماشاگر مشکلاتی را به وجود آورد. تماشاگری که زیاد تجربه دیدن این نوع فیلم‌ها را ندارد.

«سرود تولد»، «گرگ‌و‌میش» و خوش‌خیالی

«گرگ‌ومیش» ساخته قاسم جعفری بعد از ۱۰ روز نمایش به فروش ۳۲میلیونی دست یافت.

«گرگ‌ومیش» پس حاشیه‌ها و کش‌وقوس‌های فراوان، مدت زمانی توقیف شد، که با انجام اصلاحاتی اکران خود را پس از دو هفته تاخیر از سر گرفت. عقب افتادن زمان نمایش این فیلم برنامه‌ریزی‌ها را تا حدودی به هم زد، ولی این حاشیه‌ها نتوانست بازار گرمی‌‌هایی برای فیلم ایجاد کند. فرجی با اشاره به اینکه فیلم در شهرستان‌ها فروش خوبی دارد، می‌گوید: این فیلم در حال حاضر در شهرستان‌ها فروش خوبی دارد و فروش تهران هم قابل قبول است.«گرگ‌ومیش» بازیگر حرفه‌ای ندارد ولی تاکنون ضربه‌ای از این لحاظ نخورده است.

«گرگ‌ومیش» روایت دختری است که برای احقاق حق خود سفری را آغاز می‌کند و در این سفر با اتفاقاتی روبه‌رو می‌شود.

«سرود تولد» تنها فیلم کمدی حاضر در این دوره با کارگردانی علی قوی‌تن در ۲۴ روز به فروش ۱۳۰میلیون تومانی رسید. این فروش برای این فیلم که در ژانر کمدی است، قابل قبول نیست. فقط کافی است کمی به عقب بازگردیم و فروش «آتش‌بس»، «شام عروسی»و کمدی‌هایی که در دوره‌های گذشته به نمایش گذاشته شد و استقبال از آنها را به خاطر آوریم. تماشاگر ایرانی به کمدی علاقه دارد ولی «سرود تولد» را نمی‌بیند و این شکستی در فروش برای این فیلم است. امین حیایی، یکتا ناصر و ثریا قاسمی از جمله بازیگران این فیلم هستند.