نشست تعاملی روزنامه‌نگاری آنلاین با حضور جمعی از کارشناسان ارتباطات و روزنامه‌نگاری برگزار شد.

این نشست با محورهایی چون تفاوت‌های روزنامه‌نگاری آنلاین و چاپی و ابزارهای آن‌ها، روزنامه‌نگاری شهروندی و وبلاگ‌نویسی از سوی مرکز آموزش موسسه همشهری برگزار شد. به گزارش «همشهری آنلاین»، در این نشست حمید ضیایی‌پرور، شهرام شریف، دکتر حسن نمک‌دوست، دکتر یونس شکرخواه و دکتر سعیدرضا‌عاملی دیدگاهای خود را در مورد روزنامه‌نگاری آنلاین مطرح کردند.

در این نشست، دکتر سعیدرضا عاملی، استاد علوم ارتباطات دانشگاه تهران در مورد تفاوت‌های روزنامه‌نگاری سنتی و آنلاین سخن گفت.

وی گفت: روزنامه‌نگاری آنلاین و سنتی را می‌توان در سه قلمرو ظرفیت تولید، تعامل با مخاطب و تفاوت عامل زمان و مکان در تولید مطلب، با هم مقایسه کرد. انتقال روزنامه‌نگاری فیزیکی به مجازی، ژورنالیسم پراکنده به روزنامه‌نگاری مرکزی، انتقال روزنامه‌نگاری آنالوگ به دیجیتال، تبدیل روزنامه‌نگاری تک متنی به روزنامه‌نگاری چند رسانه‌ای و انتقال از روزنامه‌نگاری وابسته به روزنامه‌نگاری فرامتنی از جمله خصوصیات روزنامه‌نگاری دنیای مدرن است.

این استاد دانشگاه دیگر تفاوت روزنامه‌نگاری سنتی و مجازی را در نحوه تعامل با مخاطب دانست و گفت: تفاوت عمده این دو نوع روزنامه‌نگاری در ارزش‌گذاری بر مخاطب است. در نوع مدرن آن قدرت مخاطب به حداکثر می‌رسد. فاصله واقعیت با روایت به کم‌ترین حد خود می‌رسد.

در ادامه، دکتر یونس شکرخواه، سردبیر همشهری آنلاین با تاکید بر اینکه برای شناخت روزنامه‌نگاری آنلاین بایستی تفاوت‌های مفاهیم و ظرایف و ادبیات و اصطلاحات این حوزه را دقیقا شناخت، گفت: از نظر من روزنامه‌نگاری آنلاین‌، سایبر ژورنالیسم، ژورنالیسم دیجیتال و روزنامه الکترونیک با هم متفاوت هستند.

روزنامه‌نگاری الکترونیک به نظر من همان تلویزیون و رادیو است. روزنامه‌نگاری دیجیتال تبدیل شدن داده‌ها به صفر و یک است و اینترنت عنصر اصلی در روزنامه‌نگاری آنلاین. در روزنامه‌نگاری سایبر برنامه‌نویس‌ها و سرویس‌دهندگان که برای گردش کار و فرمت‌های جدید برنامه می‌نویسند هم جزو عوامل اصلی در ایجاد روزنامه‌نگاری سایبر هستند.

وی در بخش دیگری از سخنرانی‌اش به تفاوت روزنامه‌نگاری مدرن و سنتی پرداخت و گفت: رسانه‌ها در گذشته ارتباطی عمودی داشته‌اند اما امروز علاوه بر اینکه ارتباط با مخاطب افقی شده ‌است، صدای مخاطبان نیز در دنیای جدید رسانه‌ها شنیده می‌شود.

مصطفی قوانلو قاجار از وبلاگ‌نویسانی که روزنامه‌نگار نیز است، در این نشست گفت : نکته‌ای که در سایت‌های خبری، سردبیران و تولید‌کنندگان محتوا همیشه از آن غافل هستند، مردم یا همان مخاطبان هستند.

وی با اشاره به پیشرفت‌های صورت‌گرفته در فضای روزنامه‌نگاری آنلاین از به‌وجود آمدن روزنامه‌نگاری شهروندی سخن به میان آورد و گفت: حوادثی چون سونامی، تخریب محیط‌زیست، بمب‌گذاری لندن، حادثه ۱۸ تیر و میدان هفت‌تیر از جمله مواردی هستند که شهروندان با در اختیار داشتن وسایلی چون تلفن‌همراه و دوربین‌های غیرحرفه‌ای پوشش خبری آن را انجام دادند.

شهرام شریف، روزنامه‌نگار و وبلاگ‌نویس در ادامه برنامه با طرح سوالی در مورد اینکه آیا وقایع‌نگاری، ژورنالیسم است یا خیر سخن گفت.

او گفت: امروز وبلاگ‌نویس‌ها به عنوان گروه‌‌های دیده‌بان عمل می‌کنند. آنها از طریق NGOهای آنلاین اعمال دولت‌ها را کنترل و نظارت می‌کنند.

وی با انتقاد از دیده نشدن مردم توسط روزنامه‌نگاران آنلاین گفت: این در حالی‌است که سلیقه مخاطب نیز هنوز رشد نکرده‌است.

حمید ضیایی‌پرور، رییس مرکز مطالعات سایبر ژورنالیسم دانشگاه آزاد در بررسی وضعیت وبلاگ‌ها گفت: وبلاگ قطعا یک رسانه ‌است. وبلاگ بومی ایرانی روزنامه‌نگارانی را به مطبوعات معرفی کرده است. از طرف دیگر بسیاری از روزنامه‌نگاران با داشتن یک وبلاگ مطالبی را که به هر دلیلی امکان چاپ پیدا نمی‌کند، در وبلاگ خود قرار می‌دهند.

وی با اشاره به اینکه وبلاگ، مکانی برای تمرین روزنامه‌نگاری آنلاین است، گفت: در حال حاضر ۵۰۰ روزنامه‌نگار وبلاگ‌نویس داریم که در فضای وب تولید محتوا می‌کنند. اگر قرار است از مرحله روزنامه‌نگاری چاپی به طرف روزنامه‌نگاری آنلاین سوق پیدا کنیم، وبلاگ می‌تواند تمرین خوبی برای روزنامه‌نگاری آنلاین باشد. گسترش وبلاگ نشان دهنده این است که فرهنگ شفاهی مردم به سمت فرهنگ مکتوب در حال تغییر است. ایجاد بانک اطلاعاتی قوی از گزارش‌ها و مقالات و خبر‌ها ، تبدیل شدن به پورتال شخصی، ارتباط با مخاطب، عمر طولانی‌تر و دسترسی سریع به مطلب از جمله ویژگی‌های وبلاگ‌نویسی است.