تصور می‌شد طرح تسما به گسترش فرهنگ فناوری اطلاعات و ارتباطات که تاکنون مورد توجه خاص هیچ نهادی نبوده بپردازد مرجان ربانی - شورای‌عالی اطلاع‌رسانی که در دولت قبل با اجرای طرح تکفا آغازگر توسعه و کاربری فناوری اطلاعات در کشور بود، در سال‌جاری و با ورود حجت‌الاسلام والمسلمین حمید شهریاری به عنوان دبیر، به عرصه تولید محتوا روی آورده و طرحی را با نام تسما جایگزین طرح تکفا کرده است تا به تولید و سامان‌دهی محتوای الکترونیکی در ایران بپردازد.

طبق طرح جدید که اخیرا نسخه چهارم پیش‌نویس آن آماده شده است این شورا در ۱۴ حوزه، قصد فرهنگ‌سازی IT و تولید محتوای الکترونیکی دارد که آموزش سواد فناوری اطلاعات به طلاب و محققان دینی، الکترونیکی کردن مدارک علمی و دینی، دایره‌المعارف عمومی و تخصصی در فرهنگ اسلامی و نیز الکترونیکی کردن آثار اندیشمندان دینی از جمله آنها هستند.

در طرح تسما این شورا در حوزه امنیت فرهنگی و محیط رایانه‌ای پاک نیز قصد افزایش ضریب امنیت فرهنگی را دارد تا امنیت اخلاقی مانند عفت عمومی و شخصی در مقابل برهنگی و هرزگی را به‌وجود آورد.

آنچه در جزئیات این طرح مشاهده می‌شود حمایت از فرهنگ دینی و تولید محتوای فرهنگی مرتبط با این حوزه به‌جای حوزه ICT است.

چنانچه برخی از کارشناسان نیز معتقدند: دبیر شورای‌عالی اطلاع‌رسانی لازم است به این پرسش پاسخ دهد که مرز جدایی اهداف تسما و به طور مشخص شورای‌عالی اطلاع‌رسانی با نهادهایی چون سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی، سازمان تبلیغات اسلامی، وزارت ارشاد و فرهنگ اسلامی و حوزه‌های علمیه که به نوعی در حوزه مجازی نیز فعالیت‌های خوبی را آغاز کرده‌اند، کجاست؟

این در حالی است که در بخش‌های دیگر این طرح با عنوان حوزه اخلاق و تربیت به معرفی الگوهای اخلاقی و معرفی فضایل و رذایل اخلاقی اشاره شده است و اخلاق جنسی، اخلاق اهدای گامت و جنین و اخلاق سقط جنین مورد توجه قرار گرفته است.حال آنکه تصور می‌شد طرح تسما به گسترش فرهنگ فناوری اطلاعات و ارتباطات که تاکنون مورد توجه خاص هیچ نهادی نبوده بپردازد، اما توجه ویژه این شورا به حوزه آی‌تی در این طرح کمرنگ است.

با توجه به اینکه دبیر جدید این شورا دارای سابقه تخصصی در حوزه فرهنگ دینی است و همچنین به دلیل وسعت موضوع تولید محتوای الکترونیکی در ایران، حرکت این شورا به سمت تولید محتوای الکترونیکی فرهنگ دینی می‌تواند امری طبیعی به شمار آید.

چنانچه شهریاری نیز معتقد است، ابتدا فعالیت‌ها به صورت ویژه در این حوزه انجام می‌شود و سپس به حوزه‌های دیگر گسترش می‌یابد.

محمد قاسمی رییس کمیسیون نشر الکترونیک سازمان نظام صنفی رایانه‌ای که از ابتدای آغاز طرح تسما به ارائه نظرات و ساز و کارهای انتشار به شورای‌عالی اطلاع‌رسانی پرداخته است در این خصوص می‌گوید: تولید محتوا در تمامی حوزه‌ها شامل روان‌شناسی، فضا، فنی و مهندسی و فرهنگی تاثیرگذار است، اما تمرکز ویژه روی یکی از این حوزه‌ها موجب دوری از اهداف طرح می‌شود.

به گفته وی شورا باید با تعیین سازوکار خاص امکان تهیه محتوا در تمامی حوزه‌ها را فراهم سازد.

اما به نظر می‌رسد پیشنهادهای سازمان نظام صنفی رایانه‌ای و سایر نهادهای فعال در حوزه IT و نظرهای کارشناسان در تهیه پیش‌نویس طرح تسما مورد توجه نبوده و به کار گرفته نشده است.