مینا صباغی- به غیر از هزینه‌ای که در مراسم خواستگاری، بله‌برون، نامزدی، عقد و پاتختی و... برای داماد رقم زده می‌شود از هزینه‌ای به نسبت سنگین‌تر نیز در این میان باید نام برد. برپایی مراسم عروسی در سالن، تالار و باغ‌های آنچنانی که برای خانواده‌های دوطرف به خصوص خانواده عروس بسیار مهم است از جمله این موارد است.

آنچه همه می‌دانیم، آن است که هزینه‌های این مراسم در زمان‌‌های گذشته تفاوت زیادی با امروز داشته و این حقیقتی است که باید قبول کنیم و آداب و رسوم گذشته را با امروز تطبیق دهیم. در گذشته برگزاری مراسم عروسی در خانه‌های معمولی و ویلایی با جمعیتی کم امکان‌پذیر بود، اما امروزه با وجود خانه‌های آپارتمانی، مهمانی‌های آنچنانی و تعداد مدعوین، برگزاری مراسم عروسی در آپارتمان‌ها مشکل و تا حدودی هم غیرقابل اجرا است.

از جمله مراکزی که در این زمینه با ارائه خدمات، پذیرایی و مکان، به برپایی یک مراسم عروسی با شکوه و به یادماندنی کمک می‌کنند شرکت‌هایی هستند که به اجاره انواع تالار، سالن و باغ‌های متنوع که در سطح شهر پراکنده هستند می‌پردازند.

مسوولان این مراکز به طور معمول سرویس‌های طبقه‌بندی شده خود را در قالب منوهایی تقدیم متقاضیان می‌کنند و از این طریق تمام جزئیات مراسم از تعداد و انواع غذا، دسر، سالاد و شیرینی گرفته تا پخش موسیقی زنده و فیلمبرداری و... مشخص می‌شود.

اما فصل تابستان و روزهای عید و جشن نیز از پرترافیک‌ترین روزهای این مراکز محسوب می‌شوند.

به طوری که برای اجاره این سالن‌ها در این زمان از سال لازم است که از چند ماه قبل جا رزرو شود.

«کوثری» یکی از فعالان در این زمینه می‌گوید: «ما در تمام سال مشتری داریم به خصوص تابستان که وقت سر خاراندن نداریم.»

هزینه‌ای که برای هر مهمان در این مراکز در نظر گرفته شده، بین ۲هزار تا ۵۰هزار تومان متغیر است، البته این مقدار هزینه بسته به نوع مراکز، منطقه بالا و پایین شهر و میزان خدمات ارائه شده متفاوت است.

کوثری در زمینه چگونگی تعیین هزینه یک مراسم عروسی توسط این مراکز می‌گوید: «میزان مبلغ پرداختی تعیین‌کننده خدمات و سرویس‌های ارائه شده خواهد بود. وی قیمت غذای این مرکز را برای هر نفر بین ۵ تا ۵۰هزار تومان اعلام می‌کند.»

به اعتقاد وی برای آن دسته از مراسمی که به طور تقریبی ۵ تا ۱۰هزار تومان در نظر گرفته شد دو مدل غذای برنجی تعیین شده و برای آنهایی که مبلغی بیشتر از این یعنی ۵۰هزار تومان تعیین شده ۷-۸ نوع غذای برنجی سرو می‌شود که می‌توان از جوجه‌کباب، کباب بلغاری، شنیسل، زرشک‌پلو با مرغ، شیرین پلو، برگ و ... نام برد.

البته به غیر از آن به ۷-۸ نوع دسر، ۱۰ نوع سالاد و انواع میوه و شیرینی، کیک و شربت و ... می‌توان اشاره کرد.

به گفته این شخص گل‌آرایی فضا، ماشین‌ عروس، ارائه موسیقی زنده را هم می‌توان از برنامه‌هایی دانست که به مبلغ اجاره می‌افزاید.

«مقدم» یکی دیگر از فعالان در منطقه شمال تهران در این زمینه معتقد است: سودی که از بابت ارائه این خدمات شامل آنها می‌شود چیزی حدود ۵ تا ۱۰میلیون تومان است.

تزئین دکور و گل‌آرایی از دیگر مواردی است که به میزان هزینه این گونه موسسه‌ها اضافه می‌کند.

«مقدم» به افزایش قیمت ۵-۶ درصدی سرو غذا طی یک سال گذشته در این مراکز اشاره می‌کند و می‌گوید: افزایش قیمتی که امسال در بازار گوشت و بعضی از مواد غذایی اتفاق افتاد به بالا رفتن هزینه‌های سرو غذا در مراسم عروسی منجر شده است.

وی همچنین هزینه ارائه خدمات برای هر نفر در این مرکز را حدود ۲۵ تا ۱۰۰هزار تومان اعلام می‌کند.

وی در زمینه هزینه اجرای موسیقی و سایر خدمات ارائه شده در این مراکز می‌گوید: نرخ گروه موسیقی زنده از حدود یک میلیون تا ۴میلیون تومان متغیر است.

همچنین هزینه ارائه ماشین عروس از ۲۰۰هزار تا یک‌میلیون و هزینه عکاسی و فیلمبرداری نیز از یک تا ۵میلیون تومان تعیین شده است.

البته این مبالغ نجومی را بیشتر در مناطق شمال تهران و در سالن‌های آنچنانی و باغ‌هایی که توسط این مراکز تزئین می‌شوند می‌توان شاهد بود.

به غیر این مناطق، هزینه سالن‌های ساده و معمولی که در سطح شهر خدمات ارائه می‌کنند تا حدود زیادی متفاوت از این مناطق است.

«حسینی» یکی از مدیران سالن‌های عروسی در منطقه جنوب شهر می‌گوید: «نرخی که ما برای هر میهمان در نظر می‌گیریم بین هزار و ۸۰۰ تا ۲هزار و ۵۰۰تومان است که تقریبا یک تا ۳نوع غذا را شامل می‌شود.

به گفته حسینی برای بعضی از این مراکز ورودی خاصی در نظر گرفته شده است، به طور مثال ورودی که برای ایام تعطیل تعیین شده ۸۰هزار تومان و غیر ایام تعطیل نیز ۵۰هزار تومان است.

اجرای موسیقی یک نفره ۵۰هزار تومان و دو نفره نیز ۸۰هزار تومان است ضمن اینکه فیلمبرداری نیز ۱۲۰هزار تومان هزینه دارد.

وی همچنین می‌گوید: «در بیشتر عروسی‌هایی که در سالن‌های عروسی برگزار می‌شود سرو غذا به صورت تک‌پرس است که حدود ۲هزار و ۵۰۰تومان هزینه دارد اما خدمات آن نیز حدود ۳هزار و ۵۰۰ تا ۶هزار تومان هزینه در پی دارد. به هر حال برگزاری یک عروسی ساده برای آقای داماد هزینه‌ای حدود یک تا ۱۰۰میلیون و گاه بیشتر دارد. البته این هزینه بستگی شدیدی به تعداد مهمان‌ها و پر و پیمانی جیب آقا داماد دارد.