پاسخ ایران به بسته پیشنهادی غرب که سه‌شنبه گذشته ارائه شد، خطاب به خاویر سولانا، هماهنگ‌کننده سیاست خارجی اتحادیه اروپا نوشته شده است. یک منبع آگاه در گفت‌وگو با خبرگزاری فارس با اعلام این خبر گفت: اگرچه ما پاسخ را به سفرا و نمایندگان کشورهای عضو گروه ۵+۱ دادیم، اما با توجه به اینکه بسته پیشنهادی از سوی سولانا به نمایندگی از سه کشور اروپایی به ایران داده شده، ایران نیز پاسخ را خطاب به وی نوشته است. وی افزود: در محتوای پاسخ ایران نیز مواردی وجود دارد که مربوط به همکاری‌های سال‌های اخیر ایران با سه کشور اروپایی و عمل نکردن این سه کشور به تعهدات خود است. هماهنگ‌کننده سیاست خارجی اتحادیه اروپا پیش از این اعلام کرده بود این اتحادیه تا پایان ماه آگوست پاسخ بیانیه ایران را که پس از پیشنهادهای غربی‌ها ارائه شد، می‌دهد. ادامه رایزنی‌ها در خصوص ایران

پس از ارائه پاسخ ایران به بسته ۵+۱ و نزدیک شدن به موعد مقرر قطعنامه ۱۶۶۹ شورای امنیت سازمان ملل رایزنی‌ها در خصوص پرونده هسته‌ای ایران فعال‌تر شده است. به گزارش «ایسنا»، لی ژائو شینگ، وزیر امور خارجه چین و کاندولیزا رایس، وزیر امور خارجه آمریکا روز شنبه در تماسی تلفنی آخرین تحولات مربوط به برنامه هسته‌ای ایران و روش‌های ارتقای روابط دو جانبه میان پایتخت‌هایشان را مورد بررسی قرار دادند.

کاخ سفید: مشورت با شرکا

در همین حال خبرگزاری فرانسه نوشت، در حالی که ایران کارخانه جدید تولید آب سنگین را افتتاح کرد، کاخ سفید با خویشتن‌داری اعلام کرد که آمریکا در حال مشاوره با شرکای خود درباره اقدام بعدی است. بنابراین گزارش دانا پرینو، معاون سخنگوی کاخ سفید روز شنبه گفت: همانطور که گفته‌ایم در حال بررسی پاسخ ایران و مشاوره با شرکایمان در ۵+۱ درباره گام‌های بعدی هستیم. وی افزود: ما همگی در هدف‌مان مبنی بر جلوگیری از دستیابی ایران به قابلیت تسلیحات هسته‌ای سهیم هستیم.

ادعای جدید بولتون

خبرگزاری رویتر نیز نوشت‌: دولت بوش اعلام کرده است که آمادگی دارد ائتلافی مستقل را برای مسدود کردن سرمایه‌های ایران و محدود کردن تجارت با این کشور در صورتی تشکیل دهد که شورای امنیت نتواند ایران را بر سر برنامه هسته‌ای‌اش مجازات کند. خبرگزاری رویتر با اشاره به این مطلب افزود: قطعنامه ۹ مرداد شورای امنیت پایان اوت (۹ شهریور) را ضرب‌الاجل ایران برای تعلیق غنی‌سازی و بازفرآوری اورانیوم تعیین کرده است.

جان بولتون، نماینده آمریکا در سازمان ملل در گفت‌و‌گو‌یی اظهار کرده بود آمریکا قصد دارد بلافاصله پس از پایان اوت قطعنامه‌ای را ارائه دهد که مجازات‌هایی نظیر منع مسافرت و مسدود کردن سرمایه مقامات ایرانی را شامل می‌شود. لس‌آنجلس تایمز نوشت: بولتون نسبت به موافقت چین و روسیه با متن پیشنهادی آمریکا در زمانی که آن را مشاهده کنند، ابراز خوش‌بینی کرده است.

حق ایران برای پاسخ به تهدید

وزیر امور خارجه عربستان نیز با بیان اینکه ایران استراتژی و مواضع خاص خود را در منطقه دارد، اعلام کرد: این کشور مستقل است و حق دارد به تهدیداتی که علیه آن اعمال می‌شود، پاسخ دهد. به گزارش خبرگزاری مهر «سعود الفیصل» روز شنبه در کنفرانسی مطبوعاتی در پاسخ به سوالی در مورد احتمال حمله نظامی رژیم صهیونیستی به ایران و همچنین تحریم‌های اقتصادی آمریکا علیه این کشور گفت: باید این سوال را از ایران پرسید ما ایران نیستیم و به این سوال هم به جای ایران پاسخ نمی‌دهیم. چرا که ایران کشوری اسلامی است.

وی افزود: ایران کشوری است که با این کشور تعامل داریم، اما در هر حال ایران سیاست‌ها و مواضع خاص خود را دارد و با دیگر کشورها نیز ارتباط دارد و همچنین استراتژی خاص خود را در منطقه دنبال می‌کند. وی افزود: اگر ایران کشورهای همسایه و دوست را تهدید کند در این صورت تلاش می‌کنیم نظرات خود را در مورد مقابله با این تهدیدات ارائه دهیم.