وزیر علوم، تحقیقات و فناوری درباره سرانجام طرح ساماندهی سنجش پذیرش دانشجو، گفت: با اجرای این طرح نگرانی دانش‌آموزان برای ورود به دانشگاه کاهش می‌یابد و پس از تصویب در مجلس یا شورای‌عالی انقلاب فرهنگی امید است بتوانیم از سال آتی این طرح را اجرایی کنیم. به گزارش ایسنا، محمد مهدی زاهدی دیروز در حاشیه افتتاح نمایشگاه دستاوردهای آموزش عالی، با بیان اینکه چیزی به اسم کنکور دیگر وجود نخواهد داشت، خاطرنشان کرد: دانش‌آموزان نتیجه زحمات ۱۲ ساله خود را نباید در سه ساعت ببینند، بلکه باید در طول دوران دبیرستان درس را به صورت کیفی بیاموزند تا برای ورود به دانشگاه مشکلی نداشته باشند.

وزیر علوم تاکید کرد که باید به جای نام کنکور، سنجش و پذیرش به کار رود.

وی با اشاره به عملکرد ۳۴۰ صفحه‌ای وزارت علوم در طول یک سال گذشته، گفت: افزایش ظرفیت روزانه و شبانه از برنامه‌های مهم سال گذشته آموزش عالی بود.

وزیر علوم افزود: امسال ۱۰درصد به ظرفیت از قبل پیش‌بینی شده آموزش عالی اضافه شده است.

وی با اشاره به افزایش ظرفیت دانشجو، گفت: در سال گذشته در آموزش عالی یک میلیون ظرفیت ایجاد شد و جمعیت دانشجویی در مهر ماه سال جاری از مرز ۳میلیون نفر نیز می‌گذرد.

دکتر زاهدی خاطرنشان کرد: یکی از برنامه‌های چهارم توسعه افزایش ۳۰درصدی ظرفیت پذیرش دانشجو است که ما در سال اول جلوتر از برنامه گام برداشتیم.

زاهدی افزود: برای افزایش ظرفیت دوره‌های شبانه برنامه‌ای نداریم و در مورد دانشگاه‌های پیام نور غیرانتفاعی و آزاد نیز هنوز تصمیم قطعی گرفته نشده است.

وی در ادامه آیین‌نامه نقل و انتقال دانشجویان که در سال ۸۵-۸۶ اجرا شد و نتیجه آن انتقال ۶۰ هزار دانشجو در کلیه موسسات آموزش عالی کشور بود را نمونه‌ای از عملکرد وزارت علوم بیان کرد و گفت: اجرای آیین‌نامه به معنای عدم حق انتخاب دانشجو در خارج از استان نیست.

وی حل مشکل کسری بودجه دانشگاه‌ها را یکی دیگر از برنامه‌های خود اعلام کرد و افزود: دانشگاه‌ها از بحران کسری بودجه نجات پیدا کرده‌اند.

زاهدی همچنین با بیان اینکه میزان وام صندوق رفاه به دو برابر افزایش یافته است، خاطرنشان کرد: برای پرداخت وام شهریه مشکلی وجود ندارد و انشاا... پرداخت خواهد شد. وی با تاکید بر فرمایشات مقام معظم رهبری مبنی بر حرکت دانشگاه‌ها به سمت تحصیلات تکمیلی، گفت: ما به این سمت قدم برداشته‌ایم و امکان پذیرش سه هزار ظرفیت در دوره‌های تحصیلات تکمیلی فراهم شده است.