باید بسترسازی مناسب در امنیت اقتصاد و سیاسی به وجود آورد تا بتوان زمینه را برای بازگشت بخش کوچکی از سرمایه‌های ایرانیان خارج از کشور و سرمایه‌گذاری در بخش مولد فراهم شود. مهرشاد رجبی، کارشناس اقتصادی، در گفت‌وگو با «ایسنا» گفت: تا به حال آمار دقیقی از سرمایه‌های ایرانیان خارج از کشور به دست نیامده و حتی معتبرترین بانک‌های دنیا مثل بانک‌های سوییس نیز هیچ وقت اطلاعات دقیقی از سرمایه‌های مشتریانشان را به هیچ مرجعی ندادند و برآورد سرمایه‌های ایرانیان خارج کشور نیز به طور دقیق ممکن و قابل پیش‌بینی نیست.

وی گفت: بانک مرکزی دو سال پیش یک آمارگیری از سرمایه‌های ایرانیان خارج از کشور انجام داده و حدود ۸۰۰‌میلیارد دلار تخمین زده که مهم‌ترین عاملی که باعث ممانعت از ورود سرمایه‌های ایرانیان خارج از کشور شده، نبود یک بسترسازی مناسب برای ایجاد امنیت در سرمایه‌گذاری داخلی است.

وی افزود: ایرانیان خارج از کشور به دلیل ریسک بالایی که در سرمایه‌گذاری‌های داخلی وجود دارد، مایل نیستند که سرمایه‌هایشان را به داخل ایران منتقل کنند و نگران حفظ و افزایش سرمایه‌هایشان در ایران هستند.

رجبی افزود: بسترسازی برای ایجاد امنیت در سرمایه‌گذاری مهم‌ترین عامل برای بازگشت سرمایه‌ها به ایران است و این بسترسازی تنها از سوی بخش خصوصی انجام نمی‌شود و بخش دولتی نیز باید در این زمینه نظارت کافی و لازمی‌را داشته باشد.

وی تصریح کرد: حاکمیت در هر کشوری می‌تواند برنامه‌های سیاسی و برنامه‌های اقتصادی در هر کشوری را فراهم کند و امنیت لازم را برای سرمایه‌گذاری در داخل کشور به وجود آورد و بخش خصوصی در این حوزه به تنهایی نمی‌تواند دخالت داشته باشد و این حاکمیت است که باید به نوعی با تصویب قوانین در مجلس که حافظ و تامین‌کننده حفظ و افزایش سرمایه سرمایه‌گذاران خارج از کشور است این بستر را آماده کند.

وی ادامه داد: در مجلس قانون حمایت از سرمایه‌گذاران خارجی از تصویب نمایندگان گذشت و به دولت نیز ابلاغ شد اما این قانون به دلایل روانی و روحی نتوانست در بین سرمایه‌گذاران خارجی و ایرانیان خارج از کشور این امنیت خاطر را به وجود آورد که سرمایه‌های خود را برگردانند.

رجبی افزود: امنیت سرمایه‌گذاری در بین خارجیان باید به طور عینی از سوی سرمایه‌گذاران تضمین شود و در حال حاضر خیلی از ایرانیان را در خارج از کشور می‌شناسیم که بسیار علاقه‌مند هستند که بخش کوچکی از سرمایه‌های خود را به ایران منتقل کنند و در فعالیت‌های مولد اقتصادی در ایجاد کارخانه‌های تولیدی، استخراج و بهره‌برداری از معادن انبوهی که در کشور وجود دارد دخالت کنند ولی همیشه نگران ثبات مقررات هستند و این نگرانی نیز تا حدود زیادی درست است.

وی ادامه داد: ایران به دلیل هزینه تولید جزو ارزان‌ترین کشورها در دنیا قرار دارد و هزینه انرژی و هزینه نیروی انسانی در ایران بسیار پایین است و این دو عامل به عنوان مهم‌ترین انگیزه در سرمایه‌گذاری بخش مولد هستند و خیلی از صاحبان سرمایه ایرانی که در کشورهای دیگر سرمایه‌گذاری می‌کنند از این دو مزیت مطلق بی بهره هستند ولی به دلیل برخی مسائل از سرازیر کردن سرمایه‌هایشان به ایران خودداری می‌کنند.

او گفت: باید یک دیپلماسی فعال برای جذب ایرانیان خارج از کشور فراهم کنیم و این دیپلماسی می‌تواند در حوزه معاونت اقتصادی

وزارت خارجه یا کمیته عالی که رییس‌جمهور نیز دستور داده شکل بگیرد تا ایرانیان خارج از کشور قانع شوند که بخشی از سرمایه‌های خود را به ایران منتقل کنند. ارزش افزوده این سرمایه‌ها باعث می‌شود تا به نوعی اقتصاد کشور ما جوان و پویا شود.