مهر - بانک مرکزی اعلام کرد: با تصویب شورای پول و اعتبار، کار گروه اشتغال و سرمایه‌گذاری استان‌ها می‌توانند تا ۲۰درصد از تسهیلات ابلاغ شده توسط وزارت کار و امور اجتماعی را به واحدهای اقتصادی نیمه تمام و توسعه و تثبیت اشتغال در واحدهای کوچک زودبازده، اختصاص دهند. بنابر گزارش در جلسه ۱۰۶۸ شورای پول و اعتبار در بانک مرکزی جمهوری اسلامی، با اصلاح تبصره «چهار» الحاقی ماده «سه» آئین‌نامه اجرایی گسترش بنگاه‌های کوچک اقتصادی زودبازده و کارآفرین، موافقت شد.

بر اساس این تبصره به منظور تکمیل واحدهای اقتصادی نیمه تمام و توسعه و تثبیت اشتغال در واحدهای کوچک، متوسط و بزرگ و رفع مشکل نقدینگی در این واحدها، کار گروه اشتغال و سرمایه‌گذاری استان‌ها می‌توانند تا ۲۰درصد از تسهیلات ابلاغ شده توسط وزارت کار و امور اجتماعی را به امر یادشده اختصاص دهند و بانک‌های عامل همکاری لازم را در این خصوص انجام خواهند داد.

همچنین تصویب «دستورالعمل‌های اجرایی اعتبار در حساب جاری در قالب خرید دین» پس از اعمال نقطه‌نظرهای شورای نگهبان در هشت بند از دیگر مصوبات این جلسه شورای پول و اعتبار بود.

بر اساس این گزارش ، در این جلسه عضویت مجدد دکتر «علی طیب‌نیا» در هیات انتظامی بانک‌ها موضوع ماده ۴۲ قانون پولی و بانکی به‌ عنوان نماینده شورا مورد موافقت قرار گرفت.

همچنین در این جلسه پیشنهاد وزیر صنایع و معادن مبتنی بر توزیع سهم (حصه) بانک ملی از ۱۰۵۰میلیون دلار اعتبار فاینانس میان مدت برای ایجاد کارخانه آلومینیوم جنوب بین سایر بانک‌ها یا قبول و اقدام بانک ملی برای تامین ۲۵۰میلیون دلار، به کمیسیون اعتباری بانک مرکزی برای تصویب و ابلاغ یکی از دو روش پیشنهادی، ارجاع شد.