دنیای اقتصاد - عملیات اجرایی طرح ۸۰۰هزار تنی فولاد استان چهارمحال و بختیاری روز گذشته آغاز شد. این طرح دومین پروژه از ۸ طرحی است که طی هفته دولت در ۱۸ استان کشور به اجرا درمی‌آید.

معاون وزیر صنایع و معادن در مراسم افتتاح این طرح گفت: طرح جامع فولاد قرار بود در ۳ استان اجرا شود اما در دولت جدید تصمیم بر آن شد که این طرح در مناطق کمتر توسعه یافته به اجرا درآید.

مصوبه شورای اقتصاد مقرر می‌کند طرح‌های توسعه فولاد در ۸ استان ایجاد شود که روز گذشته عملیات اجرایی دومین پروژه از طرح‌های ۸ گانه فولادسازی در سفید دشت استان چهارمحال و بختیاری آغاز شد. طرح یاد شده در واقع در بالادست پروژه تولید ورق گالوانیزه خودرو، راه‌اندازی می‌شود.

احمدعلی هراتی نیک در ادامه سخنانش گفت: اینکه برخی اعتقاد دارند طرح‌های ۸۰۰هزار تنی صرفه اقتصادی ندارد غیر منطقی است چرا که مطالعات فنی و اقتصادی نشان می‌دهد، طرح‌های ۸۰۰هزار تنی نیز از توجیه فنی و اقتصادی برخوردارند.

وی گفت: در این منطقه علاوه بر تولید ۸۰۰هزار تن فولاد، پروژه‌های ورق گرم و سرد فولاد نیز به اجرا درخواهد آمد.

در حال حاضر حدود ۶۰۰میلیارد تومان سرمایه‌گذاری از سوی ایمیدرو شامل یک طرح ۳هزار تنی سیمان یک طرح و فولاد در چهارمحال و بختیاری در حال اجرا است.

از سوی دیگر مدیرعامل شرکت ملی فولاد ایران افزود:‌ از سال ۱۳۸۰ زمین متعلق به این طرح در اختیار این شرکت قرار گرفت که اکنون برنامه تولید ۸۰۰هزار تن فولاد با فناوری میدرکس آغاز شده است.

به گفته محمد رحیم رستی، طی سال‌های آینده ۱۰ واحد فولادسازی به این روش در کشور احداث می‌شود، این طرح‌ها شامل پروژه‌های بخش دولتی و خصوصی است.

وی سرمایه‌گذاری طرح فولاد چهارمحال را ۲۷۰میلیارد تومان و ۳۲۰میلیون دلار اعلام کرد و گفت:‌ دوره بازگشت سرمایه این طرح‌ ۴ سال خواهد بود.

این طرح نیز همانند طرح فولاد میانه ۶۰درصد تجهیزات را از داخل تامین می‌کند. راه‌اندازی این طرح زمینه اشتغال ۳هزار نفر را فراهم می‌کند.