دبیر شورای عالی امنیت ملی: وارد بازی باخت - باخت نمی‌شویم

آصفی: کوفی‌عنان شنبه در تهران حداد عادل: خبرهای خوش هسته‌ای باز هم ادامه دارد

رییس مجلس شورای اسلامی گفت: خبرهای خوش در زمینه پیشرفت کشور در زمینه فناوری صلح‌آمیز هسته‌ای باز هم ادامه خواهد داشت.

به گزارش خبرگزاری فارس، غلامعلی حداد عادل عصر دیروز در حاشیه حضور خود در کمیسیون آموزش و تحقیقات برای بررسی نقش زیست فناوری در توسعه کشور، با اشاره به افتتاح مجتمع تولید آب سنگین کشور گفت:با تولید آب سنگین، ایران نهمین کشوری است که چنین موقعیتی را به دست آورده است.

وی افزود: با تولید آب سنگین ما می‌توانیم گفت: پیشرفت خوبی در فناوری صلح‌آمیز هسته‌ای داشته باشیم. رییس مجلس شورای اسلامی، افتتاح این مجتمع را حاوی یک پیام دانست و گفت: پیام آن این است که فعالیت ایران در فناوری صلح‌آمیز هسته‌ای منحصر به یک‌جا و دو جا نیست.

وی در ادامه تصریح کرد: ایران دانش گسترده و بومی هسته‌ای را به دست آورده است و نمی‌توان با آن مخالفت کرد. حداد عادل تصریح کرد: مسلم است که نظام جمهوری اسلامی ایران قصد تولید سلاح ندارد، بلکه قصد استفاده از این دانش را دارد. حداد عادل در ادامه درخصوص بررسی نقش زیست فناوری در توسعه کشور در کمیسیون آموزش و تحقیقات گفت: کمیسیون آموزش و تحقیقات امروز از چند نفر از متخصصان زیست‌فناوری دعوت کرده بود تا ماهیت این رشته، همچنین دستاوردهای جهانی و اهمیت آن و جایگاه این رشته در کشور را برای نمایندگان بیشتر توضیح دهند.

وی افزود: بنده نیز چون به این موضوع علاقه‌مند بودم و به آن اهمیت می‌دادم، در این جلسه شرکت کردم و انشاء‌ا... کمیسیون با توجه به توضیحات این متخصصان می‌تواند از حیث تخصیص بودجه، نظارت و قانون‌گذاری کمک‌هایی داشته باشد. حداد عادل افزود: باید ببینیم علم در چه مرزهایی صورت بالنده دارد و نباید از علوم جدید غافل شویم تا مورد ملامت آیندگان قرار نگیریم.

آصفی: عنان شنبه به تهران می‌آید

مذاکرات بلندمدت اقتصادی از رئوس محوری پاسخ ایران بوده است

علی طجوزی - در حالی که برخی مقام‌های اروپایی پاسخ ایران به بسته ۵+۱ را دارای ابهام می‌دانند، سخنگوی وزارت امور خارجه معتقد است: این پاسخ هیچ ابهامی ندارد و طرف‌های غربی باید یک بار دیگر آن را به دقت مطالعه کنند.

حمیدرضا آصفی دیروز در نشست هفتگی خود با نمایندگان رسانه‌ها با تبریک فرارسیدن سالروز ولادت امام حسین (ع) به سوالات خبرنگاران پاسخ داد.

وی با اشاره به افتتاح پروژه تولید آب سنگین اراک گفت: بحث طرح آب سنگین ارتباطی به مسائلی که از سوی رسانه‌ها مطرح می‌شود نداشته و جزو حقوق جمهوری اسلامی ایران و گامی در جهت استفاده بیشتر از امکانات و توانمندی‌های کشور بوده است.

آصفی افتتاح پروژه آب سنگین اراک را اقدامی در راستای استفاده صلح‌آمیز از تکنولوژی و علوم پیشرفته از سوی ایران دانست و ادامه داد: مصارف پزشکی و صلح‌آمیز آب سنگین کاملا روشن است و جمهوری اسلامی ایران نیز در چارچوب مقررات و هنجارهای بین‌المللی عمل کرده است.

سخنگوی وزارت امور خارجه، خاطر نشان کرد: اتفاق خاصی رخ نداده و بحث آب سنگین نیز ارتباطی با پرونده هسته‌ای جمهوری اسلامی ایران ندارد، ضمن آنکه همکاری ما با آژانس در حال حاضر در بهترین سطح قرار دارد.

سخنگوی وزارت امور خارجه در پاسخ به سوالی دیگر درباره تاسیسات آب سنگین اراک، افزود: امروز خیلی روی آب سنگین توقف نکنید، این گونه نیست که عده‌ای چیزی را نمی‌پسندند، ما هم از آن صرف نظر کنیم.

وی در ارتباط با انتشار برخی اخبار مبنی بر کشف ۵ کیلوگرم پلوتونیوم در ایران، گفت: این اخبار بیشتر جنبه رسانه‌ای دارد و بازرسان آژانس در ایران هستند و به کارشان ادامه می‌دهند و ما نیز همکاری خوبی را با آنها داریم.

آصفی در خصوص این که ایران چه انتظاری از طرف‌های مقابل در مواجهه با پاسخ ایران به بسته ۵+۱دارد، گفت: ما به‌رغم بداخلاقی‌ها، کم حوصلگی و بهانه‌جویی‌های اروپایی‌ها پاسخمان را دادیم و به خاطر درخواستی که آقای عنان از ما داشتند نیز با دیدی مثبت به این بسته نگاه کردیم.

سخنگوی وزارت امور خارجه افزود: فضاهای بسیار خوبی را در پاسخمان نسبت به بسته فراهم کردیم و نگاه مثبتی را در آن ارائه داده‌ایم که بتوان با توجه به آن موضوع پرونده هسته‌ای را از طریق گفت‌وگو و دیپلماتیک حل و فصل کرد. وی ادامه داد: فکر می‌کنیم الان پاسخ ما در مسیر دیپلماتیک افتاده و این مسیر باید طی شود تا بتوانیم به نتیجه برسیم.

آصفی در خصوص که طرف‌های مقابل پرونده هسته‌ای‌ اعلام کردند که پاسخ ایران دارای ابهاماتی است، تاکید کرد: این پاسخ هیچ ابهامی ندارد و آنها باید دوباره و دوباره این پاسخ را مطالعه کنند.

سخنگوی وزارت امور خارجه درباره عکس‌العمل و واکنش کشورهای مختلف در مواجهه با پاسخ ایران به پیشنهاد ۵+۱ گفت: عکس‌العمل‌ها در این خصوص یکدست نبوده، آمریکایی‌ها عکس‌العملی مبهم داشته‌اند و باز هم در کشورهای اروپایی واکنش‌ها یکدست نبوده برخی گفته‌اند باید بررسی کنیم، برخی وقت بیشتری خواسته‌اند.

وی ادامه داد: آقای سولانا که با آقای لاریجانی در تماس نزدیک است نیز زمان بیشتری خواسته‌اند، روسیه و چین ادامه مذاکرات را خواستارند و با هر اقدامی که فضا را متشنج کند مخالفند و لذا هر کشوری با دیدگاه خود در این خصوص صحبت کرده است. با توجه به نکات مذکور فکر می‌کنیم مذاکره‌ای جدی و کارآمد می‌تواند دیدگاه‌های مختلف را به هم نزدیک کند و نبودن اتفاق نظر در طرف‌های مقابل از جمله دلایل لزوم انجام مذاکره است.

آصفی همچنین درباره محتوای پاسخ ایران به بسته ۵+۱ گفت: ما در پاسخی که به طرف مقابل ارائه کردیم چند محور را مدنظر قرار داده‌ایم، نخست در این پاسخ به حقوق و تکالیفمان پرداخته‌ایم، از سوی دیگر شفاف سازی و همکاری با آژانس را مورد توجه قرار داده و هم چنین به اعتماد سازی متقابل پرداخته‌ایم.

سخنگوی وزارت امور خارجه افزود: همکاری‌های بلندمدت اقتصادی، همکاری‌های امنیتی پایدار در منطقه و و همچنین ویژگی‌های یک مذاکره مفید و سازنده و کارآمد از جمله رئوس محورهایی بود که در پاسخ ایران نسبت به این بسته مطرح شده است. وی خاطر نشان کرد: در این پاسخ تقریبا تمام مشکلات و سوالات مورد خواست اروپا را پاسخ داده‌ایم و این پاسخ تحقیقا بدون ابهام است و هیچ سوالی را بی‌پاسخ نگذاشته است و فکر می‌کنیم اکنون زمان آن رسیده که طرف‌های اروپایی به دور از کج خلقی پای میز مذاکره حاضر شوند تا بتوانیم مذاکرات را ادامه دهیم.

آصفی در پاسخ به این سوال که به نظر می‌رسد با توجه به راه‌اندازی پروژه آب سنگین اراک دولت رفتاری تهاجمی را در پیش گرفته، افزود: مسائل را این گونه نبینید، سال‌ها است که روی این پروژه کار شده و روز گذشته به بهره‌برداری رسیده است ضمن آنکه طبیعی است دولت نهم و هر دولت دیگری از ظرفیت‌های کشور استفاده کرده و اجازه‌ خدشه‌دار شدن حقوق کشور را ندهد.

سخنگوی وزارت امور خارجه، ادامه داد: پروژه آب سنگین اراک براساس تلاش و همت متخصصان جمهوری اسلامی ایران به بار نشسته و هیچ دولتی نمی‌تواند از این دستاورد مهم صرف نظر نماید. وی همچنین گفت: اروپایی‌ها نیز می‌دانند که این بحثی نیست که بخواهیم با استفاده از آن شرایط را پیچیده نماییم، این پروژه پیش از این برنامه‌ریزی شده و طی روز گذشته به بهره‌برداری رسید.

سخنگوی وزارت امور خارجه درباره این مساله که در شرایط فعلی این امکان وجود دارد که آمریکا شورای امنیت را در خصوص ایران دور بزند، گفت: ما از ابتدا پیش‌بینی می‌کردیم که آمریکا بخواهد اروپا را تحت فشار قرار دهد البته الان کشورهای اروپایی مواضعشان یکپارچه نیست. وی در ادامه با اشاره به مواضع اسپانیا و ایتالیا از سویی و چین و روسیه از سوی دیگر افزود: با طرف‌های مختلف در حال رایزنی مستمر هستیم و آقای لاریجانی و متکی نیز در روزهای اخیر تماس‌های مختلفی را با مقامات کشورهای مختلف داشته‌اند.

آصفی خاطر نشان کرد: به اعتقاد ما بی‌حوصلگی چیز بدی است و انتظار داریم طرف اروپایی حوصله به خرج دهد و با منطق پیش آید ضمن آنکه معتقدیم الان برای صحبت در رابطه با تحریم زود است و باید دید که در آینده چه پیش می‌آید.

سخنگوی وزارت امور خارجه افزود: ما طرفدار گفت‌وگو و مذاکره هستیم و با پاسخی که دادیم نشان دادیم که آماده حل و فصل موضوع با حسن نیت هستیم. ضمن آنکه پاسخ ما خیلی کامل بوده و انتظار داریم که طرف مقابل ضمن بررسی دقیق به آن پاسخ بدهد.

وی درباره انتشار اظهارنظری از سوی باهنر، نایب رییس مجلس شورای اسلامی مبنی بر اینکه در صورت خواست مردم ایران تولید سلاح هسته‌ای نیز ممکن می‌شود، گفت: فکر می‌کنم این نقل قول درست نبوده چرا که از آنجایی که این موضوع در دکترین دفاعی ما قرار ندارد هرگز به این سمت نخواهیم رفت.

وی در خصوص این که آیا در پاسخ ایران به پیشنهاد ۵+۱ مساله غنی سازی نیز مطرح شده است؟ گفت: ما در رابطه با غنی‌سازی نیز در این پاسخ مسائلی را مطرح کرده‌ایم، اما اجازه دهید آنها این پاسخ بسیار گویا، شفاف کامل و جامع را بخوانند و بعد پای میز مذاکره بیایند تا با هم صحبت کنیم.

آصفی خاطر نشان کرد: راه برون رفت بسیار راحت‌تر از آن است که طرف‌های مقابل فکر می‌کنند و ما بارها تاکید کرده‌ایم که مساله هسته‌ای ایران چیز پیچیده‌ای نیست و به راحتی قابل حل است.

وی در پاسخ به این سوال که آیا انتشار گزارش وزارت بازرگانی روسیه مبنی بر اینکه تبادلات تجاری ایران و روسیه در چند ماه اخیر به نصف کاهش یافته، به معنای فراهم آوردن مقدمات تحریم ایران است؟ گفت: حتی اگر بپذیریم که این آمار دقیق است، همواره در روابط بین کشورها چنین مسائلی رخ می‌دهد ولی این موارد به معنای تحریم نیست. کما اینکه خود روس‌ها نیز اعلام کرده‌اند که با تحریم مخالفند و این اقدام هیچ مشکلی را حل نمی‌کند.

آصفی درباره اینکه چرا ایران پاسخش به بسته ۵+۱ را رسانه‌ای نمی‌کند ادامه داد: محورهای مهم این بسته را بیان کردم و اگر به تک تک محورها با حضور قلب نگاه کنیم می‌تواند تعیین‌کننده باشد.

وی در ادامه از سفر کوفی عنان در روزهای ابتدایی هفته آینده به ایران خبر داد و افزود: آقای کوفی عنان شنبه آینده برای سفری دو روزه به جمهوری اسلامی ایران می‌آیند و در جریان این سفر با مسوولان کشور در رابطه با موضوعات مختلف، بحث و گفت‌وگو خواهند داشت.

آصفی همچنین در ارتباط با اظهارات روز شنبه

دکتر محمود احمدی‌نژاد رییس جمهور کشورمان مبنی بر اینکه ایران حتی برای اسرائیل هم تهدیدی نیست، گفت: مواضع ما نسبت به رژیم صهیونیستی ثابت و براساس منافعمان و همچنین واقعیات دنیا است.

سخنگوی وزارت امور خارجه ادامه داد: آنچه که آقای رییس جمهوری به آن اشاره کردند و پیرامون آن توضیح دادند این بود که ما با سلاح هسته‌ای مخالفیم و به هیچ وجه دنبال آن نیستیم و اگر هم رژیم صهیونیستی به دروغ تبلیغ می‌کند که ما در پرتو سلاح هسته‌ای در پی تهدید او هستیم، این سخنی بیهوده است.