گروه بازارچه- به نظر می‌رسد از زمانی که خانه‌ها به شکل آپارتمان و برج ظاهر شدند، از صفا و زیبایی آنها کم شد. چرا که آن خانه‌های ویلایی با باغ و باغچه‌های با صفا جای خود را به فضاهای کوچک و بدون طبیعت داده‌اند. اما این دوره و زمانه آدم‌ها دنبال دردسر نمی‌گردند.

یک شاخه گل‌ مصنوعی گرچه نه بویی دارد و نه صفای گل‌ طبیعی را، اما به نظر خریدارانش محاسن بسیاری دارد که مهم‌ترین آنها این است که هیچ وقت پژمرده نمی‌شود.

شاید نتیجه‌ همین نگاه اقتصادی، این باشد که بازار گل و گیاه مصنوعی هم در کنار گل و گیاه طبیعی از رونق خاصی برخوردار باشد.

شاید بتوان گفت کمبود وقت و نبود شرایط مناسب، یکی از دلایل رونق بازار گل‌های مصنوعی باشد، چرا که پرورش گل و گیاه در باغچه از درد‌سر کمتری برخوردار است، زیرا وجود باران و نور و آفتاب به اندازه کافی در رشد و پرورش آن موثر است، اما با راه یافتن گیاهان مصنوعی به داخل منازل و آپارتما‌ن‌ها تا حدودی از زحمت و درد‌سر‌هایی چون قراردادن گیاه در مقابل نور مناسب، آبیاری به موقع گیاه و نگهداری مستمر آنها که فارغ از حوصله آدم‌های امروزی است، رهایی یافته‌ایم.

پس نداشتن وقت برای رسیدگی به گل و گیاه‌های طبیعی و پایین بودن متراژ‌ خانه‌ها باعث شده تا تعداد فروشگاه‌های عرضه گل و گیاه مصنوعی افزایش یابد.

البته برای فروش گل‌های مصنوعی بورس خاصی در تهران وجود ندارد بلکه تنها در بازار «استاد علی‌معمار» واقع در بازار بزرگ تهران می‌توان تعدادی از فروشگاه‌های عرضه‌ گل‌های مصنوعی را مشاهده کرد.

«تیموری» یکی از فروشندگان گل‌های مصنوعی در سطح شهر می‌گوید: بورس خاصی را نمی‌‌توان برای فروش گل‌های مصنوعی نام برد و این فروشگاه‌ها در سطح شهر به صورت پراکنده وجود دارند.

وی همچنین می‌گوید: همه گل‌های مصنوعی که در بازار وجود دارند تولید کشور چین هستند. هر چند که بعضی از این گل‌ها با مارک فرانسوی به فروش می‌رسند ولی هیچ کدام تولید فرانسه نیستند.

البته کیفیت این محصولات از درجه‌بندی برخوردار است و هر مغازه بسته به نوع استفاده و فروش خود محصولات درجه چندم چینی را وارد می‌کند.»

«تیموری» در زمینه تولید انواع گل‌های مصنوعی در ایران می‌گوید: گل‌های مصنوعی تولید شده در ایران از کیفیت خوبی برخوردار نیست. از آنجا که پارچه تولید این گل‌ها باید از خارج وارد شود خرید پارچه مرغوب برای فروشنده صرف نمی‌کند.

«شاهرودی» یکی دیگر از فروشندگان گل و گیاه مصنوعی می‌گوید: البته به‌غیر از گل‌های مصنوعی تولید چین، گل‌های مصنوعی ساخت آلمان و فرانسه هم در کشور وجود دارند که از کیفیت بهتری برخوردارند.

وی همچنین می‌گوید: گل‌وگیاه‌های چینی بیشتر از جنس پلاستیک یا پارچه‌های درجه سوم هستند که البته این موضوع روی قیمت آنها تاثیرگذار است.

این فروشنده فروش انواع گل‌های مصنوعی را به صورت شاخه‌ای، بوته‌ای، درختی و ریسه‌ای اعلام می‌کند و می‌گوید: انواع گل‌های شاخه‌ای را با قیمت‌های متفاوت، بسته به نوع و کیفیت آن از ۳هزار تا ۵هزار تومان می‌توان خریداری کرد.

انواع گل‌های بوته‌ای نیز به طور تقریبی با قیمت یک هزار و ۵۰۰ تومان تا ۲۰هزار تومان خرید و فروش می‌شوند.

همچنین گیاهان درختی نیز با قیمت ۲۰هزار تا ۱۰۰هزار تومان به فروش می‌رسند.

وی همچنین قیمت انواع گل‌های ایرانی را ۵۰درصد ارزان‌تر از گل‌های چینی می‌داند.

اما به اعتقاد یکی دیگر از فروشندگان این محصول انواع گل‌های شاخه‌ای ریز، گل‌های رنگ سوخته، کرم چرک، قهوه‌ای و صورتی چرک از استقبال بیشتری برخوردارند.

همچنین مراکز دولتی مثل بانک‌ها، ادارات، وزارتخانه‌ها و مطب پزشکان به خرید گیاهان درختی گران‌قیمت، تمایل بیشتری نشان می‌دهند.

البته خیلی از این گل‌های مصنوعی به قدری با کیفیت هستند که به راحتی نمی‌توانید فرق‌ آن را با گل طبیعی متوجه شوید و همین موضوع است که وسوسه خرید گل‌های بی‌دردسر را برای آدم‌های امروزی بیشتر می‌کند.

«سهیلا» یکی از خریداران گل‌ مصنوعی است. او معتقد است گل‌های مصنوعی از نظر اقتصادی خیلی با صرفه‌تر از انواع طبیعی آن هستند.

مثلا در نظر بگیرید یک شاخه گل مریم را یک هزار و ۵۰۰ تومان خریداری می‌کنید اما حسن این خرید این است که گل مریم ۱۵۰۰ تومانی شما هیچ وقت پژمرده نمی‌شود و تازه به راحتی هم قابل شست‌وشو است.

حالا خریدن و ساختن گل مصنوعی جزو هنر آدم‌های این دوره و زمانه شده است و دیگر با خرید گل‌های مصنوعی خانه‌های ما در همه فصل‌های سال سبز سبز است و دردسر آب دادن هر روزه گل‌ها ذهنمان را آزار نمی‌دهد.