رییس جمهور احمدی‌نژاد دیروز در مراسم افتتاح سد طالقان ضمن اظهاراتی در رابطه با اهمیت پروژه‌های عمرانی مخصوصا در بخش آب، از وزارت نیرو خواست که با تمام ظرفیت خود اقدامات لازم را در این جهت انجام دهند. زیرا این وزارت برای کارهای آب و برق محدودیتی در دریافت منابع خارجی ندارد.

در این مراسم که وزیر نیرو و سفیر چین نیز حضور داشتند، احمدی‌نژاد با استقبال از همکاری‌های عمرانی با چین گفت: دو کشور می‌توانند در طرح‌های بیشتری همکاری کنند.

احمدی‌نژاد خاطرنشان کرد: امسال در حدود ۱۵هزار میلیارد تومان کار عمرانی انجام داده‌ایم که تا پایان سال به ۱۸هزار میلیارد تومان می‌رسد.

به گزارش ایسنا، وی ادامه داد: اگر تا ۱۰ سال با همین سرعت پیش برویم حدود ۷۰درصد تاسیسات زیربنایی کشور در همه بخش‌ها به پایان می‌رسد. این در حالی است که اگر بتوانیم منابع را دو برابرکنیم و این طرح‌ها را با سرعت بیشتری جلو ببریم، می‌توانیم در زمان کوتاه‌تری به نتایج مطلوبی برسیم.

رییس‌جمهور گفت: برخی کارشناسان می‌گویند سهم بهداشت و درمان ۷درصد تولید ملی است اما به اعتقاد ما می‌توان با افزایش منابع طرح‌های عمرانی آنها را به سرعت تمام کرد و پس از آن اعتبارات بخش بهداشت و درمان را افزایش داد.

وی با تاکید بر این‌که از جهات گوناگون طولانی شدن پروژه‌ها به ضرر کشور است، تصریح کرد: مجلس کمک کند، چراکه دولت خود را برای کار شبانه‌روزی آماده کرده و به سرعت به دنبال انجام کارهای عمرانی است.

احمدی‌نژاد ادامه داد: هم‌اکنون به اندازه ۱۰میلیارد متر مکعب آب ذخیره‌شده در کشور داریم که هنوز برای آب‌های پایین‌دستی آن اقدامی صورت نگرفته است. ما منابع را تامین می‌کنیم و در اختیار وزارت نیرو قرار می‌دهیم تا بتواند این آ‌ب‌ها را با سرعت بیشتری سامان دهد. وی گفت: در صورتی که این آب‌های پایین دستی سامان یابند دست کم یک و نیم میلیون هکتار زمین زیر کشت آبی می‌رود که این می‌تواند کشور را از بسیاری از واردات محصولات کشاورزی بی‌نیاز کند.

احمدی‌نژاد توجه به سدها و بندهای کوچک را مورد توجه قرار داد و گفت: نباید در کنار احداث سدهای بزرگ از بندهای کوچک غافل شویم.

رییس‌جمهور همچنین از مردم ایران درخواست کرد که با مراعات، مصرف آب و برق را کنترل کنند.

وی گفت: در ساعات اوج مصرف برق سه تا چهار مگاوات برق مصرف می‌شود که اگر محاسبه شود برای تولید هر یک مگاوات برق یک میلیون دلار سرمایه‌گذاری نیاز است، سالانه با صرفه‌جویی در مصرف برق در ساعات اوج می‌توان حدود ۴میلیارد دلار در مصرف منابع صرفه‌جویی کرد.

پیش از سخنان رییس جمهور، پرویز فتاح، وزیر نیرو در سخنانی وضعیت آب و برق کشور را تشریح کرد و گفت: استحصال برق از سدهای برق آبی کشور امسال از ۱۶میلیارد کیلووات ساعت به ۲۵میلیارد اضافه شده است.

اظهارات وزیر نیرو

سید پرویز فتاح، وزیر نیرو، در مراسم بهره‌برداری از سد طالقان، با بیان این که طالقان چهارمین سدی بود که امسال افتتاح شده است، گفت: با وجود این سدها ۲میلیارد متر مکعب به ظرفیت مخازن آب‌های کشور اضافه می‌شود و تا سال ۸۸ ظرفیت مخازن کشور ۱۰میلیارد متر مکعب افزایش می‌یابد.

وی با بیان این که استحصال برق از سدهای برق‌آبی در سال گذشته ۱۶میلیارد کیلووات ساعت بود که امسال به ۲۵میلیارد کیلووات ساعت رسیده است، درباره میزان بارندگی‌ها نیز گفت: در سال آبی ۸۵-۸۴ و تا آخر مرداد ۲۰۳ میلی‌متر بارندگی داشته‌ایم که نسبت به متوسط ۲۴۰ میلی‌متر ۲۷ سال گذشته ۱۶ تا ۲۰درصد با کاهش مواجه هستیم.

فتاح همچنین بااشاره به اعتبارات منابع آب در سال۸۵ خاطرنشان کرد: این اعتبارات با حمایت دولت ۳۰درصد افزایش یافت، به طوری که امسال این منابع به ۱۸۰۰میلیارد تومان رسیده است. ضمن این که برای نخستین بار در بودجه سالانه ۸۰۰میلیون دلار اجازه فاینانس به طرح‌های آب کشور داده شده است.

وی با بیان این که امسال در بخش اعتبارات شبکه آبیاری و زهکشی نسبت آن به سدها ۲۰ تا ۵۰درصد اضافه شده است، گفت: برنامه اجرایی استفاده از منابع ارزی در طرح‌های آب و برق تهیه شده است که امیدواریم امسال این موضوع آغاز شده و تا سال ۸۸ بخش‌هایی از این طرح‌ها با استفاده از منابع ارزی که سالانه یک میلیارد دلار است، به نتیجه برسد.

وزیر نیرو با بیان این که صنعت سدسازی کشور از جمله صنایعی است که ما در آن به خودکفایی رسیده‌ایم، گفت: تمام سدهای کشور هم‌اکنون با طراحی و اجرای مشاوران و پیمانکاران داخلی ساخته می‌شود و از وابستگی ۱۰۰درصد به استقلال کامل رسیده‌ایم. هدف ما مهار تمام آب‌های کشور است، هرچند این امر رویایی به نظر می‌رسد، اما دست یافتنی است.

فتاح گفت: تاکنون ۹۴ سد بزرگ ساخته‌ایم که ۸۳ سد آن از انقلاب ساخته شده است و ۸۶ سد هم در دست اجرا داریم که تا پایان امسال ۱۵ سد به بهره‌برداری می‌رسد.

وزیر نیرو، مهم‌ترین بحث این وزارتخانه را تشکیل شبکه‌های آبیاری و زهکشی دانست و گفت: با حمایت دولت و رییس جمهور و تخصیص منابع ارزی، حفاظت از آب‌های زیرزمینی را مورد تاکید قرار داده‌ایم و تمام سعی ما این است که بیلان منفی برداشت آب از سدها را بهبود بخشیم.

وی همچنین با اشاره به موافقتنامه‌های صنعت آب کشور گفت: خوشبختانه تا آخر خرداد همه موافقتنامه‌های این صنعت مبادله و اجرایی شده است.

فتاح در پایان گفت: برای نخستین بار در کشور تخصیص اعتبارات در سه ماهه دوم سال کامل می‌شود و اگر سازمان مدیریت کمک کند، رخداد مهمی در این صنعت اتفاق می‌افتد و در نهایت ما می‌توانیم از متمم بودجه نیز استفاده کنیم.