دکتر غلامعلی حدادعادل دیروز در مجلس با تبریک سالروز ولادت امام حسین (ع) و روز پاسدار، گفت: نام امام حسین (ع) و نام ایران در همه جهان و در طول تاریخ با یکدیگر عجین شده است. عشق به امام حسین (ع) و ارادت به آن حضرت و دست‌آموزی از مکتب امام حسین (ع) در سرشت مردم مسلمان ایران قرار دارد و حضرت سید‌الشهداء(ع) برای همه مسلمانان جهان و به خصوص برای مردم ایران یک سرمایه عظیم، انگیزه بزرگ و پشتوانه مهمی هم برای سعادت این جهان و هم آن جهان است. رییس مجلس اظهار امیدواری کرد که ملت ایران که انقلاب اسلامی را با الهام از قیام حضرت امام حسین (ع) آغاز کرده بتواند در همان مسیر این انقلاب را حفظ کرده و به اهداف مقدس آن برسد. وی ادامه داد: امیدواریم که پاسداران ما هم که الهام گرفته از خون تپنده سیدالشهداء هستند بتوانند همچنان در راه دین و قرآن فداکاری کنند.

حدادعادل با اشاره به نیروهای شرکت‌کننده در رزمایش ضربت ذوالفقار، گفت: این رزمایش بزرگ توان دفاعی کشور ما را در عرصه‌های دریا، هوا و زمین می‌آزماید. با استفاده از تجهیزات پیشرفته‌ای که عمدتا در داخل کشور و به دست متخصصان گرامی کشور خودمان ساخته و طراحی شده است، لذا از نیروهای مسلح تشکر می‌کنیم و برای آنها آرزوی موفقیت در دفاع از مرزهای آبی، خاکی و دریایی نظام داریم و تاکید می‌کنیم این رزمایش‌ها تهدیدی برای هیچ کشوری نیست و جنبه دفاعی داشته و حکایت از اقتدار نظام و عزم نیروهای مسلح برای دفاع از کشور دارد.

حدادعادل همچنین با تبریک افتتاح کارخانه آب سنگین اراک به دست رییس‌جمهور، گفت: این کارخانه فناوری بسیار پیشرفته و پیچیده‌ای دارد و احداث و افتتاح آن حکایت از پیشرفت فناوری هسته‌ای در داخل کشور می‌کند و در واقع قدمی است که نشان‌دهنده عزم و اراده دانشمندان جوان ما در پیشبرد این رشته از دانش است.

وی در ادامه به پاسخ ایران به بسته ۱+۵ اشاره کرد و گفت: ایران در همان زمانی که اعلام کرده بود پاسخ خود را به بسته پیشنهادی کشورهای موسوم به ۱+۵ داد. این پاسخ بعد از بررسی‌های مفصل تهیه شد و به ابهامات و سوالاتی که به ابعاد مختلف آن بسته پیشنهادی مربوط می‌شود اشاره دارد. پاسخ ایران، نشانه آمادگی کشور ما بر حل و فصل این مساله از طریق مذاکره است.

رییس مجلس گفت: کما اینکه نفس ارسال آن بسته پیشنهادی از جانب کشورهای ۱+۵ نیز به معنای گشوده شدن باب مذاکره بود، منتهی به دلایلی که قبلا به آنها اشاره کرده‌ام ناگهان در هنگامه جنگ لبنان این راه متوقف شد و پرونده‌ ایران به شورای امنیت رفت و قطعنامه‌ای صادر شد.

وی خاطرنشان کرد: حال ایران دوباره باب مذاکره را مفتوح نگه داشته و در عین‌حال که در استفاده از حق مسلم خود اصرار دارد، آماده است تا هم مذاکرات آغاز شود و هم ابهامات آن بسته پیشنهادی برطرف شود. اگر واقعا مایلند مشکل حل شود و اگر هم آنها ابهاماتی در فعالیت‌های ایران می‌بینند و برای اعتمادسازی هنوز مسائلی دارند آن مسائل مطرح شود و مذاکره شروع شود.

حدادعادل در ادامه گفت: به هر حال ایران پاسخی داده، حال نوبت کشورهای موسوم به ۱+۵ است که اگر حسن نیتی دارند آن را ثابت کنند. امیدواریم این مساله با حفظ حقوق ملت ایران در استفاده از دانش هسته‌ای و با تاکید بر صلح‌آمیز بودن آن به نحو طبیعی و عقلایی حل شود.

رییس مجلس در پایان سخنان خود درگذشت مادر دکتر نادران، نماینده تهران، درگذشت تعدادی از بستگان حیاتی، نماینده لامرد و درگذشت دایی تمدن، نماینده شهرکرد را به آنها تسلیت گفت.