ندا لهردی‌ـ به زودی حتی کاغذ هم به خاطرات می‌پیوندند. کسی نمی‌داند اما شاید روزی این صفحات دوست‌داشتنی تنها در گنجه وسایل قدیمی‌مان پیدا شوند. به هر حال گسترش و رشد تکنولوژی در صنایع مختلف اجتناب‌ناپذیر است. این روزها نفوذ اینترنت در میان کاربران سرتاسر دنیا و افزایش تمایل آنها به استفاده و ثبت اطلاعات متفاوت در صفحات وب، فرصتی مناسب را برای صاحبان صنایع و مشاغل و شرکت‌های تولیدکننده کالاهای مختلف به وجود آورده است. این جریان اما به تدریج مقدمات حضور صنعت بزرگ تبلیغات آنلاین را در فضای مجازی فراهم کرده است.صنعتی سودآور که با توسعه حجم سرمایه‌گذاری در آن، این روزها به یکی از بزرگ‌ترین تجارت‌های دنیا تبدیل شده است. آخرین تحقیقات در این زمینه نشان می‌دهد سرمایه‌گذاری در آگهی‌های آنلاین امسال به دنبال رشد ۳۵درصدی تا ۶/۱۱میلیارد دلار رسید.این در حالی است که کارشناسان و تحلیلگران بورس این رشد را تا ۳۳درصد پیش‌بینی کرده بودند.

براساس آخرین گزارش موسسه تحقیقاتی Merrill Lynch، حجم سرمایه‌گذاری جهانی در صنعت تبلیغات آنلاین، در سال ۲۰۰۷ با رشد ۲۴درصدی تا ۵/۱۴میلیارد‌دلار افزایش پیدا می‌کند.

کارشناسان این موسسه پیش‌بینی کرده‌اند که در میان کشورهای سرتاسر دنیا، چین با در اختیار داشتن ۵۰درصد کل سرمایه‌گذاری آگهی‌های آنلاین بیشترین میزان رشد را در این صنعت دارد.

بعد از چین، انگلستان، فرانسه، استرالیا، کره‌جنوبی و ژاپن به ترتیب با رشد ۴/۴۶، ۴۵، ۶/۴۲، ۵/۳۰ و ۳۰درصد سرمایه‌گذاری در این بخش جایگاه‌های بعدی را به خودشان اختصاص داده‌اند.

به‌طور کلی اما محققان معتقدند عوامل مختلفی در رشد و توسعه این صنعت موثرند که از میان این عوامل، موتورهای جست‌وجو و افزایش میزان استفاده کاربران از آنها اهمیت بیشتری دارند.

براساس تحقیقات کارشناسان موسسه Merrill Lynch، وب‌سایت Google به عنوان پرطرفدارترین موتور جست‌وجو با در اختیار داشتن ۷۰درصد بازار آگهی‌های آنلاین انگلستان، آلمان و ایتالیا شانس بیشتری برای سرمایه‌گذاری و جلب توجه شرکت‌ها و موسسات بزرگ را دارد. این در حالی است موتور جست‌وجوی yahoo نتوانسته به چنین موفقیتی دست پیدا کند،‌ تا جایی که سهم این شرکت از بازار جهانی تبلیغات آنلاین از ۱۱درصد در سال گذشته، امسال به ۱۰درصد کاهش پیدا کرده است.

به این ترتیب، آگهی‌ها هم به تدریج صفحات مجازی را به صفحات کاغذی روزنامه‌ها و مجلات ترجیح می‌دهند تا آنجا که براساس آمار سود خالص حاصل از تبلیغات آنلاین با رشد سالانه ۶۷درصدی به ۱۵/۳۴میلیون دلار رسیده است. این رقم اما برای درآمد این صنعت در سطح جهان امسال با رشد ۵۳درصدی، ۳۱/۱۰۹میلیون دلار را نشان می‌دهد.براساس آخرین آمار منتشر شده توسط موسسه Seek، میزان تمایل به آگهی‌های چاپی تا ۲درصد کاهش یافته، در حالی که این میزان برای آگهی‌های آنلاین با افزایش ۴۲درصدی همراه بوده است.در این میان اما، مرکز تحقیقاتی Ofcom اعلام کرده این موضوع این روز‌ها به انقلاب بزرگی تبدیل شده است. آخرین آمار این مرکز نشان می‌دهد، به طور دقیق امسال آگهی‌های آنلاین بر آگهی‌های موجود در مجلات و روزنامه‌ها و میزان درآمد حاصل از آنها غلبه کرده است.

این جریان برای اولین‌بار در انگلستان اتفاق افتاده است. بازار تبلیغات آنلاین این کشور در سال گذشته با ارزشی در حدود ۳/۱میلیارد یورو بعد از آگهی‌های روزنامه‌ها، تلویزیون و تراکت‌ها در مقام چهارم قرار داشت، اما حالا با افزایش چشمگیر تعداد کاربران اینترنت در این کشور و گسترش میزان استفاده از خطوط اینترنت پرسرعت در شهر‌ها و حتی روستا‌های این کشور، این جریان بر خلاف جهت سال قبل جلو می‌رود. براساس آمار تا پایان فصل اول سال ۲۰۰۶، حدود ۱۱میلیون خانه در انگلستان به خطوط اینترنت پرسرعت مجهز شده‌اند و از این میان ۷۰درصد کاربران به وب‌سایت‌های اجتماعی و خبری مراجعه می‌کنند.پیش‌بینی کارشناسان در این مورد نشان می‌دهد، این روند به سرعت در کشور‌های پیشرفته دنیا هم راه یافته و به زودی روزنامه و مجلات باید به داشتن آگهی‌ها در نسخه‌های اینترنتی خود بیشتر امیدوار باشند.