گوگرد گازوئیل تولیدی در پالایشگاه اراک تا پایان طرح جامع توسعه پالایشگاه‌ها به ۵۰ PPM کاهش می‌یابد که برای سوخت خودرو‌های گازوئیلی طراحی جدید کاملا مناسب است. لطفعلی چاوشی، مدیرعامل شرکت پالایش نفت شازند اراک، در گفت‌وگو با ایسنا، در مورد برنامه افزایش تولید گازوئیل اظهار کرد: براساس طرح جامع توسعه پالایشگاه اراک، تولید روزانه نفت گاز از ۴۷‌هزار به ۵۶‌هزار بشکه خواهد رسید. وی با تاکید بر این که محصولات فاز ۲ پالایشگاه اراک براساس استانداردهای ۲۰۰۵ اروپا تولید می‌شوند، افزود: در حال حاضر گوگرد گازوئیل تولیدی حدود ۱۰‌هزار PPM است که پس از اجرای پروژه بهبود کیفیت و افزایش ظرفیت پالایشگاه شازند اراک به ۵۰ PPM خواهد رسید.

مدیرعامل پالایشگاه اراک، تولید روزانه گازوئیل در پالایشگاه را حدود ۵/۸میلیون لیتر در روز اعلام و خاطرنشان کرد: امسال برای اولین بار گازوئیل وارد کشور شد، ولی پیش‌بینی می‌شود در سال‌های آینده و پس از اجرای پروژه‌های افزایش ظرفیت، صادرکننده این محصول باشیم. وی در مورد تولید خودروهای سواری دیزلی در اروپا تاکید کرد: تولید خودروهای دیزلی در کشور ما نیز در برنامه و در دست مطالعه است تا با توجه به میزان گازوئیل تولیدی در آینده ساخته شوند. گازوئیلی که پس از اجرای طرح جامع تولید می‌شود، برای سوخت خودروهای گازوئیلی طراحی جدید کاملا مناسب است.

چاوشی تاکید کرد: عدد اکتان بنزین تهیه شده در واحد بنزین‌سازی پالایشگاه اراک ۱۰۰ است، بنابراین تاکنون از هیچ گونه ماده افزودنی مانند سرب یا MTBE برای بالابردن درجه آرام سوزی آن استفاده نشده است.

وی در ادامه عنوان کرد: این امر با توجه به این که احیای کاتالیست به طور مداوم در این پالایشگاه انجام می‌شود، محقق شده است، در حالی که در پالایشگاه‌های قدیمی‌ احیای کاتالیست هر دو تا سه سال یک بار انجام می‌شود.