دنیای اقتصاد- نسیم محمدی : با افتتاح پالایشگاه پارسیان و ایلام تراز تولید و مصرف گاز برابر خواهد شد و مشترکان در زمستان امسال با کمبود یا قطعی گاز مواجه نخواهند شد. سید رضا کسایی‌زاده، مدیر عامل شرکت ملی گاز ایران با اعلام این خبر به رشد ۱۱درصدی مصرف گاز طی سال‌جاری اشاره کرد و افزود: با لحاظ کردن این میزان رشد مصرف و واردشدن ۶۰میلیون مترمکعب گاز پالایشگاه پارسیان و ۸/۶میلیون مترمکعب گاز پالایشگاه ایلام به شبکه سراسری گاز این اطمینان را به مشترکان خود می‌دهیم که زمستان امسال روال طبیعی دریافت گاز را خواهند داشت.

رضا کسایی‌زاده خطاب به مشترکان خاطرنشان کرد: البته این امر به معنی عدم نیاز ما به همکاری مشترکان نیست بلکه آنها باید در جهت مصرف بهینه تلاش کنند.

به گفته وی تنها ۱۰درصد صرفه‌جویی روزانه از سوی مشترکان معادل ۵۰میلیون مترمکعب گاز در روز یعنی برابر با دو فاز پارس‌جنوبی ذخیره در بر خواهد داشت.

مدیر عامل شرکت ملی گاز با اعلام خبر راه‌اندازی پالایشگاه یک‌میلیون مترمکعبی مسجدسلیمان، توضیح داد: برای این پالایشگاه دو ردیف مشابه شیرین‌سازی و یک خط انتقال به قطر ۱۲اینچ در نظر گرفته شده که خوراک پالایشگاه را از میدان نفت سفید تامین می‌کند.

وی با بیان اینکه میزان میعانات حاصل از این پالایشگاه ۱۰۰۰بشکه خواهد بود، تصریح کرد: در پالایشگاه مسجد سلیمان ۲۳۰میلیارد ریال سرمایه‌گذاری شده که بازگشت سرمایه دو سال پیش‌بینی شده است.

براساس این گزارش، پالایشگاه کاملا بومی بوده و توسط مشاوران داخلی انجام شد است همچنین ۶۰درصد تجهیزات ساخت داخل و عملیات اجرایی ظرف مدت ۴۰ماه توسط پیمانکاران داخلی انجام شد.

کسایی زاده در ادامه به میزان سرمایه‌گذاری در بخش بالادستی گاز اشاره و عنوان کرد: میزان سرمایه‌گذاری این بخش سالانه

۴میلیارد دلار برآورد شده که یک‌سوم از این رقم از منابع داخلی و بقیه از تبصره‌های قانونی نظیر فاینانس و یا بیع متقابل تا پایان برنامه چهارم تامین می‌شود.

وی یکی از چالش‌های مطرح شرکت ملی گاز را نیز وابستگی به تبصره‌های قانونی نظیر فاینانس و بیع متقابل اعلام کرد و افزود: البته شرکت ملی گاز در پی تامین میزان اعتبار از منابع دیگر بوده و در نظر دارد برای اجرای پروژه‌ها از پتانسیل موجود استفاده کند.

به گفته وی، از دیگر چالش‌های این شرکت متصل بودن تولید به مصرف و عدم توانایی جهت ذخیره‌سازی است که این امر موجب می‌شود تا روزانه میزان بالایی از هدرروی گاز را مشاهده کنیم.

مشترکان کم‌مصرف ۲۵ریال بابت هر مترمکعب می‌پردازند

مدیرعامل شرکت ملی گاز در پاسخ به این پرسش که با مشترکان پرمصرف که الگوی مصرف را رعایت نمی‌کنند چگونه رفتار خواهد شد، گفت: قیمت کنونی هر مترمکعب ۸۰ریال است، بنابراین دو دهک جامعه که الگوی مصرف را رعایت می‌کنند بابت هرمتر مکعب ۲۵ریال پرداخت خواهند کرد و ۵دهک بعدی نرخ ثابت و کنونی گاز و سه‌دهک پرمصرف که الگوی مصرف را رعایت نمی‌کنند بیش از ۸۰ ریال به عنوان جریمه جهت هر متر مکعب پرداخت خواهند کرد. وی با ابراز امیدواری از تصویب هرچه سریع‌تر آن در مجلس تاکید کرد: در صورت مصوب شدن آن از اول مهر اجرایی شده و اعمال خواهد شد.

گزارش عملکرد

رضا کسایی‌زاده مطابق معمول این روز‌ها (هفته دولت) در ادامه نشست به بیان گزارش عملکرد خود طی سال گذشته پرداخت و توضیح داد. نرخ شدت انرژی در کشور ما برابر با ۷/۱ است. اما در تلاش هستیم این میزان را کاهش داده و مدیریت مصرف گاز را بهینه کنیم.براساس گفته مدیرعامل شرکت ملی گاز طی سال گذشته ۵/۴میلیارد متر مکعب گاز به کشور وارد و ۵/۵‌میلیارد مترمکعب نیز صادر شده است.

بر این اساس از مجموع گاز تولیدی و وارداتی در کشور ۵۲میلیارد مترمکعب در صنایع، ۵۲‌میلیارد مترمکعب در بخش خانگی، تجاری و صنایع کوچک و ۵/۳۹‌میلیارد مترمکعب‌ نیز در نیرو‌گاه‌ها مصرف شده که این آمار نشان‌دهنده مصرف عمده از سوی نیروگاه‌ها است. وی همچنین به پروژه‌های آماده بهره‌برداری اشاره کرد و افزود: در حال حاضر ۱۱ خط انتقال گاز، ۲۷‌ پروژه گاز‌رسانی به شهرها و ۱۵‌پروژه‌ گاز‌رسانی به روستاها آماده بهر‌ه‌برداری است که ۱۸۵۲میلیارد ریال در مجموع در این پروژه‌ها سرمایه‌گذاری شده است. کسایی‌زاده ادامه داد: پروژه‌های آماده کلنگ‌زنی نیز شامل ۵‌پروژه گازرسانی به شهرها، ۱۱ پروژه‌ ساختمانی و ۱۳‌خط انتقال گاز است.

مدیر عامل شرکت ملی گاز در ادامه از افتتاح خط ششم سراسری گاز در اردیبهشت سال آینده خبر داد و تصریح کرد: این خط لوله که گاز عسلویه را به خوزستان متصل می‌کند در حال اجرا است و ۱۳ ماه دیگر راه‌اندازی خواهد شد.