دنیای اقتصاد- از میان افرادی که نامزد شهرداری پایتخت شدند، محمدباقر قالیباف با ۱۰رای، حسن بیادی ۱۰ رای، رسول خادم ۹رای و محمدسعیدی کیا ۶رای، بیشترین آرای اعضای شورای اسلامی شهر تهران را کسب کردند. قرار شد پس از اعلام برنامه‌ها رای‌گیری نهایی صورت پذیرد. جلسه طولانی شورای شهر برای انتخاب شهردار تهران

به گفته سخنگوی شورای شهر،انتخاب شهردار تهران به دلیل پایان وقت جلسه شورای اسلامی شهر تهران به امروز موکول شد.

به گزارش خبرگزاری فارس، اعضای شورای اسلامی شهر تهران دیروز در پی ۲ جلسه صبح و عصر، اقدام به معرفی ۱۲ کاندید و انتخاب چهار نامزد نهایی کردند.

در جلسه عصر دیروز برنامه‌های محمد باقر قالیباف (شهردار فعلی) و حسن بیادی (نایب رییس شورای اسلامی شهر تهران)، دو کاندیدایی که دارای بیشترین رای نسبت به کاندیداهای دیگر بودند، ارائه شد.

به گفته سخنگوی شورا خادم و شریعتمداری دو کاندیدای دیگر هستند که برنامه خود را امروز به شورا ارایه خواهند کرد.

در جلسه صبح دیروز ۱۲نفر کاندید به شورا معرفی شدند و با رای‌گیری اعضا، از میان آنان ۴نفر انتخاب شدند تا پس از ارائه برنامه‌های خود برای شهر تهران، اعضای شورای اسلامی شهر، یکی از آنان را به عنوان شهردار برگزیند.

رسول خادم در این باره به ایرنا گفت: در جلسه ‌غیرعلنی صبح شورای اسلامی شهر تهران از میان افرادی که نامزد شهرداری پایتخت شدند، محمدباقر قالیباف با ۱۰رای، حسن بیادی با۱۰ رای، رسول خادم با ۹رای و محمدسعیدی کیا با ۶رای، بیشترین آرای اعضای شورای اسلامی شهر تهران را کسب کردند.

رسول خادم، محمدباقر قالیباف، حسن بیادی، محمد سعیدی‌کیا (وزیر مسکن و شهرسازی)، نادر شریعتمداری، نسرین سلطان خواه (اعضای دور دوم شورای شهر تهران) از جمله ۱۲ کاندیدای سمت شهردار تهران بودند که در رای‌گیری اولیه به عنوان کاندیدا حضور داشتند.

اسامی شش کاندیدای دیگر سمت شهردار پایتخت که برای آنان در جلسه دیروز شورا نیز رای‌گیری شد، مشخص نشده است.

خادم افزود: براساس آیین نامه شورای شهر، اعضای داوطلب پست «شهردار» حق شرکت در رای‌گیری و رای دادن را ندارند.

به گفته خادم، در این جلسه که ۱۵عضو شورای اسلامی شهر تهران حضور داشتند، سه نفر از آنان رای سفید (ممتنع) دادند.

معصومه ابتکار دیگر عضو شورای شهر تهران نیز در گفت‌و‌گو با ایرنا گفت: برای نخستین بار دو زن نیز کاندیدای شهرداری تهران شدند. وی بدون ذکر نام دو زنی که کاندیدای تصدی پست شهردار پایتخت شدند، افزود: یکی از این بانوان عضو شورای اسلامی شهر تهران است.

معصومه‌آباد، پروین احمدی‌نژاد و معصومه ابتکار سه عضو زن سومین دوره شورای اسلامی شهر تهران هستند.

ابتکار به تعداد آرای ماخوذه این دو زن کاندیدا در جلسه رای‌گیری اعضای شورای شهر تهران اشاره‌ای نکرد.

به‌گفته وی، عضو زن شورای اسلامی شهر تهران که برای تصدی سمت شهردار تهران کاندیدا شده بود، نتوانست آرای لازم را برای رقابت کسب کند.

خسرو دانشجو سخنگوی شورا گفت: آقای سعیدی‌کیا وزیر مسکن و شهرسازی، قرار است بعد از هماهنگی و کسب اجازه از دولت نسبت به ارائه برنامه‌های خود اقدام کند. دانشجو اظهار داشت: اگر ایشان موفق به کسب رضایت از دولت نشد، از بین دیگر کاندیداها که در مرتبه بعدی هستند، یکی جایگزین ایشان خواهد شد.

انصراف سعیدی‌کیا

دانشجو، پس از گذشت ۵/۲ ساعت از جلسه بعد از ظهر دیروز شورا که به بررسی انتخاب شهردار تهران اختصاص داشت،‌ به خبرنگاران که پشت درهای بسته در انتظار معرفی شهردار به سر می‌بردند، از اعلام انصراف سعیدی‌کیا وزیر مسکن و شهرسازی خبر داد و گفت: وی طی تماس تلفنی انصراف خود را اعلام کرد.

به گزارش ایسنا، سخنگوی شورای شهر تهران گفت: سعیدی‌کیا اعلام کرده است که رییس‌جمهوری تصمیم‌گیری در این رقابت را به عهده وی گذاشته و من نیز ترجیح می‌دهم در دولت بمانم.

دانشجو خبر داد: پس از انصراف سعیدی‌کیا با رای‌گیری مجدد نادر شریعتمداری جایگزین وی در لیست نامزدهای اصلی شد.

سخنگوی شورای شهر تهران افزود: قالیباف از ابتدای جلسه به مدت ۵/۲ ساعت برنامه خود را ارائه و از آن دفاع کرد. همچنین اعضای شورا از وی سوالاتی پرسیده و پاسخ گرفتند.

وی خاطرنشان کرد: خلاصه‌ای از برنامه‌های نامزدهای شهرداری در اولین فرصت در اختیار رسانه‌ها قرار خواهد گرفت.

دانشجو ابراز امیدواری کرده بود که پس از نشست بعد از ظهر شورا شهردار تهران معرفی شود، اما جمع‌بندی و رای‌گیری نهایی به جلسه صبح امروز موکول شد.

به رغم اعلام سخنگوی شورا، جلسه بعد‌از‌ظهر برای استماع برنامه‌های دو نامزد دیگر ادامه یافت.خسرو دانشجو به ایسنا گفت: ظاهرا اعضای شورا توان بیشتری نسبت به من دارند که جلسه را ادامه می‌دهند.

تا ساعت پایان کار روزنامه، خبری از تعیین شهردار تهران به دست ما نرسید.