سرانجام پس از چند ماه بحث و بررسی، طرح «پذیرش دانشجو در دانشگاه‌ها و مراکز آموزش عالی» مشهور به «طرح حذف کنکور» از تصویب نهایی کمیسیون آموزش عالی و تحقیقات گذشت و این طرح برای تصویب نهایی به صحن علنی مجلس شورای اسلامی ‌ارسال شد. به گزارش پایگاه اینترنتی «الف»، طرح مصوب کمیسیون آموزش و تحقیقات مبتنی بر حذف تدریجی کنکور از طریق جایگزینی معدل نمرات امتحانات سراسری کشوری در طول دوران تحصیل است.

طراحان این طرح معتقدند، مساله کنکور به دلیل تعیین سرنوشت جوانان در یک امتحان ۳-۴ ساعته ، همه ساله فشار روانی شدیدی به صدها هزار جوان و خانواده‌هایشان وارد می‌کند و می‌توان با حذف این امتحان، بهترین دانش‌آموزان مدارس را به ترتیب معدل‌های کشوری برای حضور در دانشگاه‌ها برگزید.

در سال‌های گذشته، نفرات برتر کنکور معمولا دارای معدل‌های بالا در طول تحصیل دانش‌آموزی بوده‌اند.

مدیران دولتی با مصوبه کمیسیون آموزش عالی مخالفند و آنرا غیر اجرایی می‌دانند.

از سوی دیگر روسای ۳۱ دانشگاه کشور در نامه‌ای به حداد عادل، رییس مجلس شورای اسلامی با انتقاد از طرح کمیسیون آموزش و تحقیقات درباره سنجش و پذیرش دانشجو با هدف حذف آزمون سراسری بر لزوم نگاه جدی علمی و کارشناسانه برای به روز کردن و رفع نواقص این طرح تاکید کردند.

طرح حذف تدریجی کنکور که مورد انتقاد تعدادی از روسای دانشگاه‌های کشور قرار گرفته است به شرح زیر است:

در ماده یک این طرح که به تعاریف آن پرداخته آمده است: امتحان نهایی کشوری آزمونی است که به صورت تشریحی با سوالات یکسان و همزمان در سراسر کشور طبق مقررات وزارت آموزش و پرورش برگزار می‌شود. سابقه تحصیلی: نتایج امتحان نهایی کشوری دروسی است که داوطلب در دوره متوسطه و پیش دانشگاهی فرا گرفته است.

سابقه پرورشی و مهارتی: رتبه داوطلب در مسابقات فرهنگی، هنری، ورزشی، مهارتی، علمی‌و پژوهشی در سطح استانی، کشوری یا بین‌المللی است. عناوین و ضوابط این مسابقات به پیشنهاد وزارت آموزش و پرورش و تصویب شورای عالی انقلاب فرهنگی خواهد بود.

در ماده ۲ طرح آ‌مده است پذیرش دانشجو در مقطع کاردانی (پیوسته و ناپیوسته)، کارشناسی، کارشناس ارشد پیوسته، دکترای حرفه‌ای و دکترای پیوسته براساس سوابق تحصیلی و پرورشی و مهارتی داوطلب و آزمون‌های سراسری خواهد بود. تاثیر سوابق تحصیلی و پرورشی و مهارتی در هر سال نسبت به سال قبل افزایش می‌یابد به نحوی که حداکثر تا پایان سال اول برنامه پنج ساله پنجم توسعه اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی جمهوری اسلامی‌ایران آزمون‌های سراسری ورودی دانشگاه‌ها و مراکز آموزش و عالی به طور کامل حذف گردند. دولت موظف است بسترهای لازم را جهت تحقق این ماده فراهم کند.

تبصره - از سال ۱۳۸۶ وزارتخانه‌های علوم، تحقیقات و فناوری، بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، آموزش و پرورش و دانشگاه‌های آزاد اسلامی‌مجازند داوطلبان ورود به مقطع کاردانی (پیوسته و ناپیوسته) را صرفاً بر اساس سوابق تحصیلی و پرورشی و مهارتی پذیرش کنند.

در ماده ۳ نیز آ‌مده است برگزاری آزمون سراسری برای داوطلبان ورود به دانشگاه‌ها و مراکز آموزش عالی تا قبل از حذف کامل آن بر اساس قانون «یک مرحله‌ای نمودن آزمون سراسری» مصوب ۲۱/۵/۱۳۷۷ مجلس شورای اسلامی‌خواهد بود.

ماده ۴ تصریح دارد ضوابط احتساب سوابق تحصیلی داوطلبان مانند تعیین پایه‌های تحصیلی، دروس و میزان تاثیر هر یک از آنها و همچنین میزان تاثیر سوابق پرورشی و مهارتی بر عهده کمیته‌ای مرکب از افراد ذیل خواهد بود:

۱ - وزیر با یکی از معاونین وزارت علوم، تحقیقات و فناوری به انتخاب وزیر.

۲ - وزیر یا یکی از معاونین وزارت آموزش و پرورش به انتخاب وزیر.

۳ - وزیر یا یکی از معاونین وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی به انتخاب وزیر.

۴ - رییس یا یکی از معاونین دانشگاه آزاد اسلامی‌به انتخاب رییس دانشگاه.

۵ - رییس سازمان سنجش و آموزش کشور.

رییس کمیته توسط رییس‌جمهور تعیین خواهد شد.

تبصره ۱- در صورتی که داوطلب فاقد سوابق تحصیلی و پرورشی و مهارتی مطابق این قانون باشد تعیین نحوه انطباق سوابق تحصیلی و پرورشی و مهارتی او برای پذیرش در دانشگاه‌ها و مراکز آموزش عالی بر عهده کمیته موضوع این ماده است.

تبصره ۲- ضوابط و نحوه بهبود ارتقاء سوابق تحصیلی برای داوطلبانی که علاقمند به جبران سوابق تحصیلی خود(در همه یا بعضی از موارد درسی) می‌باشد بر عهده کمیته موضوع این ماده است.

تبصره ۳- دانشگاه‌ها می‌توانند برای هر رشته شرایط و میزان تاثیر هر یک از دروس سوابق تحصیلی و پرورشی و مهارتی داوطلبان را برای پذیرش دانشجو در آن دانشگاه، به کمیته پیشنهاد کنند.

تبصره ۴- در رشته‌هایی مانند هنر و تربیت بدنی، دانشگاه‌ها علاوه بر اعمال سوابق تحصیلی و پرورشی و مهارتی، مجاز به برگزاری امتحان‌های عملی و استعداد سنجی با تایید کمیته موضوع این ماده هستند.

ماده ۵ طرح می‌گوید امتیازات و سهمیه‌ها از قبیل سهمیه مناطق، رزمندگان، شاهد، خانواده معظم شهدا، جانبازان و آزادگان که تاکنون به تصویب مراجع ذی‌ربط رسیده است، کماکان به قوت خود باقی است و در شیوه پذیرش دانشجو براساس این قانون نیز اعمال می‌شود.

در ماده ۶ نیز ‌آمده است داوطلبانی که بر اساس این قانون در دانشگاه‌ها و مراکز آموزش عالی پذیرفته می‌شوند، براساس ضوابط پیشنهادی ستاد کلی نیروهای مسلح که به تصویب مقام معظم فرماندهی کلی قوا می‌رسد، از معافیت تحصیلی خدمت نظام وظیفه برخوردار می‌شوند.