مساله تعلیق نیست ؛ تعلیق یک تصمیم سیاسی است و نه حرفه‌ای

دبیر شورای عالی امنیت ملی ایران پس از دیدار با محمد البرادعی گفت: مذاکراتی سازنده در خصوص راه‌های احیای مذاکرات درباره برنامه‌هسته‌ای ایران داشته است. به گزارش ایرنا، علی لاریجانی که روز سه‌شنبه برای دیدار و گفت‌وگو با مدیر کل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی به وین سفر کرده بود، پس از برگزاری مذاکراتی ۲ساعته با البرادعی در جمع خبرنگاران تاکید کرد: اگر طرف دیگر در خصوص انحراف احتمالی فعالیت‌های ایران در آینده ابراز نگرانی می‌کند، برای رفع نگرانی‌ها بر سر میز مذاکرات هیچ گونه مخالفتی نداریم.

وی افزود: ممکن است عده‌ای بخواهند به ایران فشار وارد کنند؛ اما مهم این است که فکر سیاسی و راهی برای حل مساله وجود داشته باشد.

وی مذاکره را یکی از دو گزینه موجود درباره برنامه‌های صلح‌آمیز هسته‌ای ایران توصیف کرد و گفت: اما برخی به دنبال راه و رفتار تندروانه هستند.

لاریجانی درباره پایان یافتن مهلت ۶۰روزه شورای امنیت به ایران و ارزیابی مثبت از حضور وی در وین مبنی بر تمایل ایران به مذاکره گفت: آنهایی که پرونده ایران را به شورای امنیت بردند، اشتباه کرده‌اند.

وی افزود: آژانس، مرکز حرفه‌ای رسیدگی به مسایل هسته‌ای است و این اقدام آنان به این نهاد حرفه‌ای آسیب زد.

دبیر شورای‌عالی امنیت ملی در ادامه گفت: مذاکرات خوبی درباره ادامه همکاری‌های ایران و آژانس در وین داشتیم. من نیز با البرادعی موافقم که موضوع اگر از دریچه تحریم دنبال شود ، نتیجه‌ای نخواهد داشت.

دبیر شورای‌عالی امنیت ملی ایران درباره راه‌ برون رفت از بحران گفت: پیگیری ما در این زمینه صرفا در چهارچوب NPT است.

لاریجانی افزود: فکر می‌کنم برخی کشورها نسبت به مساله هسته‌ای ایران ماجراجویی می‌کنند و شما خوب می‌دانید که برخی NPT را هم نپذیرفتند و فعالیت تسلیحاتی هم داشته‌اند، اما درباره آنها قطعنامه‌ای صادر نشد.

وی افزود: ما دنبال سلاح هسته‌ای نیستیم و می‌خواهیم در چارچوب NPT کار کنیم ؛ اما متاسفانه درباره ما قطعنامه صادر شد.

دبیر شورای‌عالی امنیت ملی ایران درباره مذاکرات خود با البرادعی گفت: مذاکرات خوبی داشتیم و در این زمینه صحبت شد که مذاکرات چگونه آغاز شود.

وی همچنین گفت: در این زمینه ایده‌های خوبی مطرح شد که باید پرورش یابد و پیگیری شود.

وی افزود: هر دو معتقد بودیم که تنها راه‌حل مساله از طریق گفت‌وگو است و پرونده ایران بی‌دلیل به شورای امنیت رفت و راه‌حل مساله هم در درون آژانس است.

لاریجانی افزود: قرار شد تلاش‌های مشترک ادامه یابد.

لاریجانی در پاسخ به سوالی درباره تعلیق غنی‌سازی اورانیوم گفت: مهم‌ترین مساله ما تعلیق نیست، تعلیق یک تصمیم سیاسی است و نه حرفه‌ای.

وی افزود: وقتی NPT را می‌خوانید، هیچ کجای آن نمی‌بینید که درباره تعلیق صحبت شده باشد ؛ اما راجع به نحوه نظارت و بازرسی‌ها صحبت شده است.

وی گفت: در حال حاضر بازرسان آژانس در ایران فعالیت نظارتی خود را انجام می‌دهند و ما در این زمینه مشکلی نداریم ؛ اما تصمیمات سیاسی ربطی به آژانس ندارد.

دبیر شواری‌عالی امنیت ملی ایران تاکید کرد که این مساله از طریق فشار قابل حل نیست و راه‌حل خود را می‌طلبد. وی در ادامه این جلسه در پاسخ به سوالی درباره مذاکرات با سولانا گفت: من در مونیخ با «سولانا» و «اشتاین مایر» (وزیر امور خارجه آلمان)مذاکراتی داشتم و در این مدت نیز با سولانا در تماس تلفنی بودیم.

وی افزود: طرف‌های مختلف علاقمندند که به‌نحوی مذاکرات آغاز و از سرگرفته شود و نگاه ما هم به این حرکت مثبت است.

لاریجانی درباره اعلام برنامه‌های هسته‌ای آتی ایران به آژانس طی یک جدول زمانی گفت: این کار را درست می‌دانیم و حاضریم در این زمینه برنامه داشته باشیم و کار با مدیرکل نیز روشن باشد.

لاریجانی درباره تهدیدات آمریکا علیه ایران، آن را نشانه‌ای از رفتارهای یک‌جانبه و تندروانه و خلاف مقررات بین‌المللی توصیف کرد.

وی افزود: طبق مصوبه ۵۵۳ کنفرانس سالانه آژانس در سال۱۹۹۰هرگونه تهدید و یا حمله به تاسیسات هسته‌ای در حال ساخت یا در حال کار ، تخلف از منشور ملل متحد تلقی می‌شود و شورای امنیت موظف به واکنش در برابر آن است.

وی گفت: این شورا موظف است در برابر این تهدید وارد عمل شود. شما می‌گویید که آمریکا ما را تهدید کرده است سوال ما این است که چرا شورای امنیت بر اساس این مصوبه وارد عمل نمی‌شود؟

وی همچنین درباره تعلیق موقت غنی‌سازی و اقدامات آمریکا در صورت رد این درخواست گفت: رفتارهای غیر متعارف و تندروانه، پاسخ خاص خود را دارد.

مذاکره‌کننده ارشد هسته‌ای ایران افزود: در این صورت در صفحه شطرنج، رینگ بوکس تعریف شده است.

وی افزود: ما فکر می‌کنیم که اگر به سمت رینگ بوکس بروند، خودشان نیز دچار مشکل می‌شوند اما اگر پای شطرنج بنشینند ، هر دو طرف به‌نتیجه می‌رسند.

لاریجانی در ادامه‌ تاکید کرد: ما حاضریم تضمین‌های اطمینان‌آوری بدهیم که به سمت سلاح هسته‌ای نخواهیم رفت.

وی پیشنهاد «کنسرسیوم» را از نمونه این تضمین‌ها توصیف کرد و گفت: اگر نگرانی وجود دارد، می‌توانند شریک ما بشوند، بنابر این نگرانی‌های ما هم باید رفع شود.

هیچ‌گونه توافقی درباره تعلیق صورت نگرفته است

سفیر و نماینده دائم ایران در آژانس بین‌المللی انرژی اتمی نیز گفت: در مذاکرات میان لاریجانی و البرادعی درخصوص تعلیق فعالیت هسته‌ای هیچ بحث و یا توافقی صورت نگرفته است.

به گزارش خبرگزاری فارس علی‌اصغر سلطانیه که به همراه لاریجانی در این مذاکرات حضور داشت، پس از پایان این دیدار، گفت: در این دیدار در خصوص مسائل مختلف آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، آخرین تحولات در مورد همکاری با آژانس، مکانیزم پرداختن به مسائل باقی‌مانده و یافتن راه‌حل از طریق مذاکرات که مورد تایید آقای البرادعی نیز بود، بحث و گفت‌وگو مفصلی صورت گرفت که در مجموع آقای لاریجانی مذاکرات را سازنده ارزیابی کرد.

وی در خصوص این که آیا در این مذاکرات در خصوص تعلیق فعالیت هسته‌ای هم بحثی مطرح شد ، تصریح کرد: نه خیر. البته آقای البرادعی پیشنهاد خود را مطرح کرده بود ؛ توضیح داد و آقای لاریجانی نیز مجدداً بر غیر قابل توجیه بودن تعلیق بحث کردند و توضیحاتی دادند.

سفیر و نماینده دائم ایران در آژانس بین‌المللی انرژی اتمی با تأکید بر این که در این مذاکرات بیشتر در خصوص ابعاد مختلف فعالیت‌های ایران با آژانس و یافتن راه‌حل‌های مسالمت‌آمیز از طریق مذاکرات بحث شد، اظهار داشت: در این مذاکرات در خصوص تعلیق فعالیت هسته‌ای هیچ بحث و یا توافقی صورت نگرفت.