وزیر امور خارجه ایران تاکید کرد: ایران تمایل دارد مساله هسته‌ای از طرف دیپلماسی و مذاکرات حل شود. منوچهر متکی، که برای شرکت در نوزدهمین کمیسیون مشترک ایران و ترکیه در آنکارا را به سر می‌برد، پس از دیدار با رجب طیب اردوغان، نخست‌وزیر ترکیه بار دیگر تاکید کرد فعالیت‌های هسته‌ای ایران ماهیتی صلح‌آمیز دارد. وی همچنین در دیدار با اردوغان خواستار افزایش حجم مبادلات تا سقف ۱۰میلیارد دلار شد و گفت: وضعیت دو کشور پاسخگوی رسیدن به این روند است که باید تلاش همه‌جانبه‌ای را برای تحقق آن آغاز نماییم.

اردوغان نیز با تایید ضرورت افزایش حجم مبادلات تا سقف ۱۰میلیارد دلار گفت: در هیچ دوره‌ای روابط دو کشور تا این سطح پیشرفت نداشته است.

نخست‌وزیر ترکیه همچنین بر ضرورت حل دیپلماتیک مساله هسته‌ای ایران تاکید کرد و ایران را کشور بزرگی خواند که در منطقه نقش حساسی دارد. وی افزود: امنیت ایران برای تمام همسایگان مهم است. وزیر امور خارجه ایران در این سفر با عبدا... گل همتای ترکیه‌ای خود نیز دیدار و گفت‌و‌گو کرد.

متکی و گل در کنفرانس مطبوعات مشترک ضمن مثبت ارزیابی کردن دیدارشان، بر لزوم حل مساله هسته‌ای ایران و گسترش روابط اقتصادی میان دو کشور تاکید کردند.