عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس گفت: با توجه به آن‌که طی ۸ ماه اول سال‌جاری ۳۷‌میلیارد دلار درآمد نفتی حاصل شده است، اعلام موجودی ۸میلیارد دلاری حساب ذخیره ارزی از سوی بانک مرکزی نشان‌دهنده آن است که بخشی از درآمد فروش و افزایش قیمت نفت در بازار به حساب واریز نشده است. هادی حق‌شناس به ارزیابی موجودی حساب ذخیره ارزی پرداخت و به ایسنا گفت: با توجه به آن‌که در پایان سال ۸۵، حدود ۱۰‌میلیارد دلار در حساب ذخیره ارزی داشتیم و امسال نیز در طول ۸ ماه اول سال‌جاری، ۳۷میلیارد دلار از محل فروش نفت به دست آمده است، بنابراین اگر بانک مرکزی اعلام کرده که موجودی حساب ذخیره ارزی ۸‌میلیارد دلار است، بدان معنا است که نه تنها از محل فروش نفت در سال‌جاری با این افزایش قیمت درآمدی به حساب نرفته، بلکه از ذخیره سال گذشته نیز ۲‌میلیارد دلار خرج شده است.

وی متذکر شد: این موجودی با این حرف که اعلام شده سالی بیش از ۳۰میلیارد دلار خرج نمی‌کنیم، در تناقض است، چرا که وقتی ۲‌میلیارد دلار در سال گذشته پول برداشتیم و ۳۷میلیارد دلار نیز امسال وصول کرده‌ایم، یعنی ۳۹‌میلیارد دلار به مصرف رسانده‌ایم که بیش از ۳۰میلیارد دلار مورد اشاره‌ است.

نماینده مردم بندرانزلی ادامه داد: در لایحه بودجه سال ۸۶ و در تبصره ۲، طبق جدول، هم برای هزینه‌های جاری و عمرانی بودجه برداشتیم و هم برای افزایش سرمایه بانک‌ها، ۵‌درصد سود ویژه مالیات بر عملکرد شرکت نفت و ۶‌درصد اکتشاف نفت را برداشت کردیم. بنابراین اگر این ارقام را جمع کنیم؛ پول نفتی که در بودجه وجود دارد، حدود ۵۰‌میلیارد دلار خواهد بود.

حق‌شناس خاطرنشان کرد: اگر بانک مرکزی اعلام می‌کند که موجودی حساب ذخیره ارزی ۸‌میلیارد دلار است با در نظر گرفتن این مساله که در ۸‌ماه اول ۳۷‌میلیارد دلار نفت فروخته‌ایم و ۲میلیارد دلار هم سال گذشته برداشت کرده‌ایم، بنابراین طبق ارقام بودجه که پول نفت را ۵۰‌میلیارد دلار نشان می‌دهد تا ۱۰‌میلیارد دلار دیگر هم جا داریم که هزینه کنیم.