آیا ادعاهای آمریکا با سفر خاورمیانه‌ای بوش ارتباط دارد؟
تور خاورمیانه‌ای بوش از سرزمین‌های اشغالی آغاز شد
دنیای اقتصاد- پس از آنکه انتشار ادعای تهدید شدن ناوهای آمریکایی در تنگه هرمز توسط شناورهای سپاه پاسداران، نتیجه مورد نظر کاخ سفید را حاصل نکرد، پنتاگون فیلم و صدای ضبط‌شده‌ای را منتشر کرد که به گفته مقام‌های نظامی آمریکا از برخورد روز یکشنبه میان پنج قایق تندروی ایرانی و سه ناو آمریکایی ضبط شده است؛ درباره واقعی بودن این فیلم و صوت تردیدهای جدی وجود دارد. گذشته از آنکه فایل صوتی جدا از تصویر منتشر شده است، قایق‌ها هیچ‌گونه پرچم یا علامتی ندارند و هیچ راهی برای تشخیص ایرانی بودن آنها وجود ندارد. با این حال به نظر می‌رسد این اقدام پنتاگون تاحدی در جنجال‌آفرینی موفق بوده است. این فیلم به سرعت در رسانه‌های بین‌المللی منتشر شد و انتشار آن به شروع مجدد روند صعودی قیمت نفت انجامید. جورج بوش نیز پس از آنکه این فیلم را دید، به اظهارنظر پرداخت و آن را اقدامی «تحریک‌کننده» از سوی ایران توصیف کرد.
همزمانی این جنجال‌سازی با سفر خاورمیانه‌ای جورج بوش قابل توجه است. بوش از روز گذشته به منطقه وارد شد و سفر ۹ روزه خود را آغاز کرد. وی و همراهانش در این سفر می‌کوشند راهی را که در آناپولیس آغاز کرده‌اند، پی بگیرند؛ در واقع محور این سفر صلح خاورمیانه است، با این حال بوش در مصاحبه‌های اخیرش به صراحت اعلام کرده است که در این سفر تلاش می‌کند نسبت به آنچه نفوذ فزاینده ایران در منطقه می‌خواند، به سران کشورهای خاورمیانه هشدار دهد.
بوش در مصاحبه‌های اخیرش با رسانه‌های عربی و اسرائیلی که پیش از آغاز سفرش داشته،‌ تلاش کرد تا این‌گونه وانمود کند که برآورد امنیتی آمریکا درباره ایران که اخیرا منتشر شد، ‌هرگز به معنی بی‌خطر بودن برنامه هسته‌ای ایران نیست. وی خاطرنشان کرد که در این سفر درباره این گزارش به دوستان آمریکا توضیح می‌دهد.
به نظر می‌رسد منظور از «دوستان آمریکا» صهیونیست‌ها باشند که چندی پیش در پی انتشار برآورد امنیتی آمریکا، از توانایی بوش برای درگیر کردن ایران در یک جنگ ابراز ناامیدی کرده و وی را فاقد توانایی سیاسی برای این امر توصیف کرده بودند. از این رو بوش در مصاحبه‌های اخیرش تلاش کرده است این‌گونه وانمود کند که هنوز هم می‌توان به «همه‌ گزینه‌ها» امیدوار بود. جنجال‌آفرینی اخیر نیز برای صحه گذاشتن بر این «امید دشوار» طراحی و اجرا شده است.

واشنگتن به تلاش برای جنجال‌آفرینی درباره برخورد تنگه هرمز ادامه می‌دهد
انتشار فیلم ساختگی توسط پنتاگون
دنیای‌اقتصاد- ارتش آمریکا به صورت جداگانه تصاویر و صداهایی را که مدعی است از برخورد نیروی دریایی سپاه پاسداران با نیروی دریایی آمریکا تهیه شده است، منتشر کرد. روز یکشنبه پنج قایق تندروی سپاه به سه ناو جنگی آمریکایی که در تنگه هرمز به مرز ایران نزدیک می‌شدند، هشدار دادند.
آمریکا مدعی است قایق‌های ایرانی، کشتی‌های جنگی آمریکا را تهدید به انفجار کرده‌اند، ادعایی که به صراحت توسط ایران رد شد.
پس از رد این ادعا، آمریکا تصاویری را که مدعی است این برخورد را ثبت کرده منتشر کرد.
آمریکا می‌گوید، پنج قایق تندرو ایرانی روز یکشنبه با سه ناو آمریکایی در تنگه هرمز روبه‌رو شدند. در تصاویری که وزارت دفاع آمریکا منتشر کرد و به نظر می‌رسد از روی یکی از ناوهای آمریکایی درگیر در حادثه گرفته شده است، چند قایق کوچک درحال نزدیک شدن با سرعت زیاد به کشتی‌ها دیده می‌شوند. مسوول بی‌سیم کشتی آمریکایی مکررا به قایق‌های تندرو ایران هشدار می‌دهد خود را معرفی کنند و از آنجا دور شوند. در فایل صوتی منتشر شده صدای مسوول بی‌سیم قایق نظامی‌ایران شنیده می‌شود که می‌گوید «داریم به سراغتان می‌آییم» و بعد کلمه «انفجار» به گوش می‌رسد. وزارت دفاع آمریکا مدعی است، قایق‌های ایرانی تنها زمانی دور شدند که ناوهای ارتش این کشور آماده شلیک بودند.
پس از انتشار این فیلم یک مقام آگاه در نیروی دریایی سپاه خبر از جعلی بودن فیلم تهدید ناوهای آمریکا توسط قایق‌های تندرو داد. به گزارش خبرگزاری فارس پس از آنکه سه‌شنبه شب رسانه‌های آمریکایی و غربی همچون سی.ان.ان، فاکس نیوز، رویتر، بی بی سی و صدها شبکه تلویزیونی و خبرگزاری‌های مطرح‌ بین‌المللی اقدام به پخش تصاویری از تهدید ناوهای آمریکایی توسط قایق‌های تندرو ایرانی کردند، یک فرمانده ارشد نیروی دریایی سپاه اعلام کرد: تصاویری که وزارت دفاع آمریکا درباره موضوع کشتی‌های جنگی آمریکا پخش کرده، آرشیوی و صداها نیز ساختگی است. وی در ادامه تاکید کرد: در آستانه سفر از پیش شکست خورده بوش به منطقه و اجرای پروژه ایران، هراسی که در دستور کار رسانه‌های غربی قرار گرفته، فیلم و تصاویر منتشر شده پنتاگون در مورد وقایع اخیر تنگه هرمز به صورت ناشیانه‌ای جعل و ساخته شده به گونه‌ای که هیچ‌گونه تطابقی بین تصویر و صدا در این فیلم وجود ندارد و ساختگی بودن آن کاملا مشخص است.
این فرمانده ارشد در پایان تاکید کرد: شناورهای دریایی سپاه پاسداران همگی با پرچم مقدس جمهوری اسلامی ایران و آرم سپاه پاسداران در آب‌های نیلگون خلیج‌فارس و دریای عمان تردد و امنیت منطقه را تامین می‌کنند که در این فیلم جعلی، آمریکاییان از توجه به این نکته اولیه غافل شده‌اند.
به گفته مقامات نظامی کشورمان شناورهای نیروی دریایی سپاه کنترل ورود و خروج شناورهای بیگانه را برعهده داشته و روز یکشنبه نیز طبق روال روزانه در تنگه هرمز مشغول گشت‌زنی عادی و کنترل شناورهای ورودی و خروجی به خلیج‌فارس بودند که سه فروند ناو آمریکا در حال ورود به آب‌های منطقه از سوی این شناورها مشاهده شدند که مطابق معمول مورد شناسایی و سوال قرار گرفتند؛ اما فیلم ارائه شده توسط پنتاگون هیچ ارتباطی با این واقعه ندارد.
به گفته یک فرمانده نیروی دریایی سپاه ناوهای آمریکایی نیز طبق روال گذشته ضمن معرفی خود شماره بدنه ناوها را اعلام کردند و بدون هیچ گونه رویداد غیرعادی به مسیر خود ادامه دادند.
این مقام نظامی ‌ایرانی اظهارات مقامات آمریکایی در مورد تهدید ناوهای آن کشور توسط نیروی دریایی ایران را تکذیب کرد. وی تاکید کرد که هیچ‌گونه پیام تهدیدآمیزی از سوی شناورهای ایرانی علیه ناوهای آمریکایی مخابره نشد.
پیش‌تر نیز سخنگوی وزارت خارجه ایران ضمن تایید تماس بین شناورهای ایرانی و آمریکایی در روز شنبه، آن را حادثه‌ای عادی توصیف کرده بود که گاه برای طرفین پیش می‌آید و پس از شناسایی دو طرف، حل و فصل می‌شود.
روز دوشنبه مقامات آمریکایی ضمن اعلام خبری در مورد آنچه که تهدید ناوهای آمریکایی از سوی قایق‌های تندرو ایرانی خواندند، گفتند که این حادثه می‌توانست به برخورد بین دو طرف منجر شود.
در حالی‌که به نظر می‌رسد که حادثه اخیر در تنگه هرمز به تماس رادیویی بین دو طرف محدود بوده، شامگاه دوشنبه وزیر خارجه ایالات متحده آنچه را که اقدام «تحریک‌آمیز» نیروهای ایرانی می‌خواند «خطرناک» توصیف کرد.
گزارش این حادثه در حالی انتشار یافت که قرار بود جورج بوش، رییس‌جمهوری آمریکا، روز سه‌شنبه عازم دیدار از منطقه خاورمیانه شود. گرچه هدف اصلی از این سفر کمک به پیشبرد طرح صلح اسرائیل و فلسطینیان عنوان شده، اما به گفته برخی ناظران، بوش در این سفر نگرانی خود را از آنچه که آمریکاییان سیاست تهدیدآمیز ایران در منطقه توصیف کرده‌اند، برای رهبران خاورمیانه شرح خواهد داد.
جورج بوش، رییس‌جمهوری آمریکا، روز سه‌شنبه اقدام قایق‌های ایرانی را «تحریک‌آمیز» توصیف کرد.بوش گفت: این شرایطی خطرناک است و آنها نباید چنین می‌کردند، از این صریح تر و ساده تر نمی‌توانم بگویم. او پس از انتشار تصاویر حادثه توسط پنتاگون اظهار نظر می‌کرد.
رییس‌جمهوری آمریکا گفت: من نمی‌دانم آنها چه فکر می‌کردند، اما به شما می‌گویم که من در این باره چه فکر می‌کنم، فکر می‌کنم این یک عمل تحریک آمیز بوده است. وی در جریان نخستین سالگرد آغاز طرح افزایش نیروهای آمریکایی در عراق در محوطه کاخ سفید سخن می‌گفت.
رابرت گیتس، وزیر دفاع آمریکا، نیز از ایران خواست نشان دهد رفتار این قایق‌ها طبق دستور مقام‌ها نبوده است.
وی گفت: من این عمل ایرانی‌ها را کاملا مایه تشویش و موضوع نگرانی جدی می‌دانم. این منطقه یک ناحیه ناپایدار است و خطر اینکه یک حادثه از کنترل خارج شود واقعی است.
او مدعی شد: فکر می‌کنم این رویداد به ما یادآوری می‌کند که دولتی با رفتار غیرقابل پیش‌بینی در تهران هست و خوب خواهد بود که دولت ایران بگوید این عمل به دستور آن نبوده و دیگر تکرار نخواهد شد.
وی اضافه کرد: این یادآور این موضوع است که وضعیت در خلیج‌فارس چقدر خطرناک است و زمانی که ایرانی‌ها این‌گونه پرخاشگرانه عمل می‌کنند، شرایطی ایجاد می‌‌شود که می‌تواند خیلی خطرناک باشد.
کاندولیزا رایس، وزیر خارجه آمریکا نیز بعد از حادثه رفتار ایران را «تحریک‌آمیز» خوانده بود.
همچنین در حالی که محمدعلی حسینی، سخنگوی وزارت امور خارجه ایران برخورد میان قایق‌های گشت میان ایران و ناو آمریکایی را در تنگه هرمز اقدامی عادی خواند، دانا پرینو، سخنگوی کاخ سفید آن را اتفاقی غیرمعمول خواند.
پرینو مدعی شد: این رفتاری عادی نبود، رفتاری غیر معمول بود.
پرینو همچنین گفت: این نشانه دیگری برای مردم منطقه است که نسبت به رفتار ایران نگرانند.
در مقابل این اظهارات مصطفی محمد نجار، وزیر دفاع کشورمان در واکنش به خبرسازی‌های اخیر رسانه‌های آمریکایی درباره برخورد نیروی دریایی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی با یک ناو آمریکایی در تنگه هرمز اظهار کرد: آنچه رخ داده مساله‌ای کاملا طبیعی و عادی بوده است.
به گزارش خبرگزاری مهر، محمد نجار روز گذشته در حاشیه جلسه هیات دولت در جمع خبرنگاران با بیان این مطلب افزود: یگان دریایی جمهوری اسلامی ایران همواره در تنگه هرمز و آب‌های سرزمینی خود از قایق‌ها، شناورها و کشتی‌هایی که قصد ورود به این محدوده را دارند، در خصوص هویت‌شان سوال می‌کنند و این اقدام طبق روال عادی بوده و خواهد بود.
وزیر دفاع ایران ادامه داد: آمریکایی‌ها همواره در این منطقه در پی ایجاد جوسازی‌های تبلیغاتی برای پیگیری پروژه گسترش ایران هراسی بوده و البته سفر جورج بوش به خاورمیانه نیز تلاشی در این راستا است.
نجار با بیان اینکه این رویه خط تبلیغی‌ای بوده است که واشنگتن همواره علیه ایران دنبال می‌کند، ادامه داد: به‌رغم تلاش‌های آنها این اقدامات آنها نیز همچون همیشه ناکام و ناموفق خواهد بود.


اینجا «خلیج‌فارس» است
خبرگزاری فارس- یک هفته‌نامه آمریکایی در گزارشی از تحولات اخیر میان ناوهای آمریکایی و قایق‌های تندرو ایران در تنگه هرمز نوشت: ایران به آمریکا یادآور شد نام این دریا، «خلیج فارس» است. به گزارش فارس، هفته‌نامه تایم در شماره این هفته خود نوشت:‌ روز یکشنبه پنج قایق تندروی سپاه به مقابله با سه ناو آمریکایی پرداختند که قصد عبور از تنگه هرمز را داشتند. حتی یک تیر میان آنها شلیک نشد و خسارتی به بار نیامد؛ اما تردیدی نیست که این امر یادآور این واقعیت به آمریکا است که نام این دریا، «خلیج‌فارس» است. این هفته‌نامه نوشت: ایرانی‌ها از این جهت تنگه هرمز را انتخاب کردند که تنها گذرگاه نفت خاورمیانه است و این امر به آمریکایی‌ها یادآور می‌شود که شیر نفت جهان در دست ایران است.
بخشی از فیلم پنتاگون- قایقی بدون پرچم