فشار دیپلماتیک را افزایش می‌دهیم

آماده برقراری رابطه با ایران هستیم

تاکید مجدد سیاستمداران آمریکایی بر مذاکره بدون پیش‌شرط

دنیای اقتصاد- وزیر خارجه آمریکا گفت اگر ایرا ن غنی‌سازی را تعلیق کند، او حاضر است «هر جا و هر زمان» با همتای ایرانی خود دیدار کند. کاندولیزا رایس در جریان یک کنفرانس خبری در مقر وزارت خارجه آمریکا گفت: تا زمانی که ایرانی‌ها تنها حرف می‌زنند و غنی سازی می‌کنند، ما به جایی نمی‌رسیم.

وزیر خارجه آمریکا مدعی شد: ایرانی‌ها از پوشش مذاکره استفاده می‌کنند تا فن‌آوری هسته‌ای خود را به بالاترین سطح ارتقا دهند؛ به همین دلیل تعلیق اهمیت دارد.

رایس در ادامه بدون ارائه هیچ استدلالی گفت: یکی از دلایل در نظر گرفتن تعلیق به عنوان پیش‌شرط مذاکره این است که اگر ما در حالی با ایران وارد گفت‌وگو شویم که این کشور در حال انجام فعالیت‌های حساس هسته‌ای باشد، به جایی نخواهیم رسید.

وزیر خارجه آمریکا گفت: آمریکا و دیگران هر موقعیتی را در اختیار ایران قرار داده اند تا گفت‌وگو را آغاز کنند و حتی پیشنهاد تعلیق دوماهه را مطرح کرده‌اند.

رایس تاکید کرد: من بازهم می‌گویم که اگر ایران تنها یک کار که توسط شورای امنیت لازم دانسته شده را انجام دهد که آن تعلیق غنی‌سازی و فعالیت‌های مربوط به بازیافت سوخت هسته‌ای است، من حاضرم با همتای ایرانی خود، هر جا و هر زمان دیدار کنم تا در مورد هرچیزی گفت‌وگو کنیم.

رایس حاضر به پاسخ دادن به این سوال نشد که آیا «هر جا» شامل تهران هم می‌شود یا خیر.

وزیر خارجه آمریکا گفت: سیاست آمریکا آمادگی برای پایان دادن به مناقشه و درگیری با هر کشوری است که حاضر است با آمریکا به شیوه‌ای مشابه رفتار کند.

رایس با تاکید بر اینکه در سال آخر فعالیتش، اولویت با این سیاست است، افزود: ما دشمن ابدی نداریم. ایالات متحده دشمن ابدی ندارد. کشور ما بزرگ تر از آن است که این‌گونه باشد.

در حالی‌که جورج بوش، رییس‌جمهوری آمریکا در اولین سال ریاست جمهوری خود (در روز بیستم ژانویه سال ۲۰۰۱) ایران را در کنار عراق و کره‌شمالی جزیی از یک «محور شرارت» نامیده بود، وزیر خارجه آمریکا در آستانه آخرین سال ریاست جمهوری بوش گفت: در مورد سوریه و ایران، ما از روابط بهتر استقبال می‌کنیم؛ اما آنها باید راه همکاری با جامعه بین‌المللی را در پیش بگیرند و نه رویارویی.

با این حال کاندولیزا رایس متذکر شد که دولت آمریکا تلاش‌هایش برای صادر شدن قطعنامه سوم شورای امنیت سازمان ملل متحد و تحریم‌های بیشتر علیه ایران را ادامه می‌دهد.

او گفت: در این باره مذاکرات ادامه دارد و من معتقدم ما تا سال آینده (میلادی) به قطعنامه سوم برای تحریم‌ها دست خواهیم یافت.

رایس تاکید کرد: ما در این بین به افزایش فشار در پس دیپلماسی خود ادامه می‌دهیم.

رایس تنها یک روز پیشتر خبر از وجود «اختلافات تاکتیکی» میان اعضای گروه ۱+۵ (آمریکا، روسیه، فرانسه، بریتانیا، چین- اعضای دائم شورای امنیت و آلمان) داده بود و گفته بود این اختلافات به «زمانبندی و جزئیات محتویات قطعنامه» مربوط می‌شود.

اظهارات وزیر خارجه آمریکا در شرایطی منتشر شد که مقام‌های ایرانی در روزهای اخیر باز هم پیشنهاد توقف غنی‌سازی را رد کردند.

هر چند آغاز ارسال سوخت برای نیروگاه بوشهر از سوی روسیه، حتی تقاضای وزارت خارجه روسیه از ایران برای توقف غنی‌سازی را نیز در پی داشت، اما مقام‌های ایرانی حاضر به پذیرش این تقاضا نشدند.

رویتر در گزارش خود پس از نقل گفته‌های رایس می‌افزاید که انتشار برآورد اطلاعاتی آمریکا درباره برنامه هسته‌ای ایران موجب شد که برخی کارشناسان خواستار حذف پیش‌شرط واشنگتن برای تهران یعنی توقف غنی‌سازی قبل از انجام هرگونه مذاکره شود.

طی روزهای اخیر فشار افکار عمومی، رسانه‌ها، سیاستمداران و حتی چهره‌های مذهبی به کاخ سفید برای تغییر سیاستش در قبال ایران و روی آوری به مذاکره افزایش یافته است.

در آخرین رویداد، یکی از اعضای مجلس نمایندگان آمریکا از رییس‌جمهوری این کشور خواست که دیپلماسی «مستقیم، بدون شرط و جامعی» با ایران برقرار کند.

پیتر ولش، یکی از اعضای مجلس نمایندگان آمریکا در نامه‌ای به جورج بوش، با اشاره به برآورد اطلاعات ملی آمریکا درباره برنامه هسته‌ای ایران که مدعی است، تهران یک برنامه هسته‌ای نظامی‌را در سال ۲۰۰۳ متوقف کرده است و با تکرار برخی اتهامات آمریکا مبنی بر اینکه ایران به حمایت از شورشیان عراق مشغول است، نوشت: انتشار برآورد جامعه اطلاعاتی آمریکا و موفقیت مذاکرات درباره منع انتقال تسلیحات به داخل عراق به خوبی نشان می‌دهد که اختلاف نظرهای کشورمان با ایران می‌تواند از طریق دیپلماتیک حل شود و این کار باید انجام گیرد.

به گزارش پایگاه اینترنتی «ریفورمر»، این نامه تاکنون به امضای ۱۳ تن از اعضای مجلس نمایندگان آمریکا رسیده است.

ولش در این نامه با اشاره به دیدگاه برخی از مقام‌های آمریکایی از جمله رایان کروکر، سفیر آمریکا در عراق که مدعی است، ایران ارسال تسلیحات به عراق را کاهش داده است، خطاب به بوش نوشت: این پیشرفت‌ها نشان می‌دهد که دیپلماسی تغییر ملموسی در رفتار دولت ایران به وجود آورده است. ما از شما می‌خواهیم از این پیشرفت‌ها و نیز ارزیابی مثبت جامعه اطلاعاتی‌ در زمینه واکنش مثبت ایران به دیپلماسی استفاده کنیم. اکنون زمان مذاکرات مستقیم، بدون پیش شرط و جامع با ایران فرا رسیده است.

اندرو سویج، سخنگوی ولش نیز گفت که این نامه حاصل نگرانی‌های عمیق برخی اعضای کنگره آمریکا نسبت به موضع بوش در قبال برنامه هسته‌ای ایران و دیپلماسی خارجی است.

از سوی دیگر، کاندیدای دموکرات انتخابات ریاست جمهوری آمریکا با دفاع از موضع خود در زمینه گفت‌وگو با ایران تاکید کرد که برآورد اخیر جامعه اطلاعاتی آمریکا که حاکی از این است که تهران فعالیت‌های هسته‌ای نظامی ندارد، در واقع حقانیت این موضع را ثابت می‌کند.

به گزارش ایسنا، به نقل از روزنامه بالتیمور سان، باراک اوباما، کاندیدای دموکرات انتخابات ریاست جمهوری آمریکا که پیش‌تر عضو سنای آمریکا بوده و اینک در کنگره حضور دارد، با اشاره به موضع خود در زمینه تمایل به دیدار با مقام‌های ایرانی و مخالفت با قطعنامه سنای آمریکا درباره سپاه پاسداران انقلاب اسلامی ایران، گفت: من در گذشته گفتم که لفاظی و شاخ و شانه کشیدن برای ایران یک اشتباه است. علاوه بر آن قطعنامه سنای آمریکا را نیز که سپاه پاسداران انقلاب اسلامی را تروریست می‌خواند، یک اشتباه دانستم. در آن زمان مورد انتقاد بسیاری افراد قرار گرفتم؛ اما موضع خود را حفظ کردم.

اوباما با اشاره به بخشی از برآورد اطلاعات امنیتی ملی آمریکا درباره برنامه هسته‌ای ایران که مدعی است تهران یک برنامه هسته‌ای تسلیحاتی را در سال ۲۰۰۳ متوقف کرده است، گفت: اکنون جامعه اطلاعاتی آمریکا گزارشی منتشر کرده است که نه تنها نشان می‌دهد ایران در‌حال‌حاضر برنامه هسته‌ای تسلیحاتی ندارد، بلکه نشان می‌دهد که ۱۶ آژانس اطلاعاتی مهم در این کشور همگی به این توافق رسیده‌اند که ما باید به طور مستقیم با ایران گفت‌وگو کنیم؛ چرا که این کشور نسبت به چماق و هویج (دیپلماسی بر پایه تشویق و تهدید) واکنش نشان می‌دهد.

اوباما در گذشته گفته بود که در صورت انتخاب به ریاست جمهوری حاضر به گفت‌وگو با مقام‌های ایرانی است؛ اما این اظهارات وی مورد انتقاد برخی از کاندیداهای انتخابات ریاست جمهوری آمریکا به خصوص هیلاری کلینتون قرار گرفت.

فرافکنی‌های شولت

یک روز پس از بی‌نتیجه ماندن تازه‌ترین گفت‌وگوهای اعضای دائم شورای امنیت بر سر جزئیات قطعنامه تازه‌ای علیه ایران، نماینده آمریکا در آژانس بین‌المللی انرژی اتمی سازمان ملل استدلال کرده است که گزارش اخیر سازمان‌های اطلاعاتی این کشور به هیچ‌وجه از اضطرار برای مهار برنامه اتمی ایران نمی‌کاهد.

گریگوری شولت نزدیک به سه هفته پس از آنکه سازمان‌های اطلاعاتی آمریکا در گزارشی نتیجه‌گیری کردند، ایران برنامه «سلاح‌های اتمی»‌ خود را در سال ۲۰۰۳ متوقف کرد، اظهار‌نظر می‌کند.

سفیر آمریکا در مقر آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در وین، روز جمعه مدعی شد که با وجود نتیجه‌گیری برآورد اطلاعاتی ملی (NIE) که حاصل تلاش ۱۶ سازمان اطلاعاتی آمریکا است، ایران به راحتی می‌تواند برنامه تسلیحاتی خود را از سر‌گیرد؛ زیرا این کشور بازرسی‌های سرزده از تاسیساتش را ممنوع کرده است. شولت گفت: ما منتظریم ببینیم آیا رهبران ایران آماده اعتراف به فعالیت‌های گذشته مرتبط با سلاح اتمی هستند.

تفسیر گفته‌های رایس

معاون سابق وزارت خارجه آمریکا تصریح کرد: کاندولیزا رایس سعی دارد تا پیامی را به ایران ابلاغ و از زبان ملایم‌تری در قبال آن استفاده کند. ریچارد مورفی، معاون سابق وزارت خارجه آمریکا در گفت‌وگو با شبکه خبری العالم اظهار کرد: ظاهرا کاندولیزا رایس، وزیر امور خارجه آمریکا سعی می‌کند تا پیامی را با لحنی مهربانانه به ایران ابلاغ کند، مبنی بر اینکه درهای آمریکا برای روابط بهتر با ایران و سوریه باز است. وی در ادامه نسبت به اینکه ایران این پیام آمریکایی‌ها را جدی بگیرد، ابراز امیدواری کرد و افزود: امیدواریم که گفت‌وگوی میان دو کشور برای متوقف کردن تنش‌های دو کشور و ایجاد صفحه‌ جدیدی از روابط بین آن دو آغاز شود.

مورفی تاکید کرد: ارسال پیام‌ها توسط رایس به ایران و سوریه به معنای پشت سرگذاشتن اختلافات نیست؛ اما در اینجا روح جدیدی برای دستیابی به راه‌حل‌هایی برای این اختلافات وجود دارد.

وی درباره وجود اختلافات در دولت آمریکا به ویژه انتقادهای جان بولتون، نماینده سابق آمریکا در سازمان ملل و دیگران به رایس و سیاست خارجه آمریکا گفت: در‌حال‌حاضر بولتون در کادر دولتی آمریکا نیست؛ اما انتقادات دیگری هم از سوی دیگران به ویژه هاکبی، کاندیدای ریاست جمهوری آمریکا وجود دارد.