دنیای اقتصاد- سخنگوی دولت در پاسخ به پرسش یکی از خبرنگاران که نظر وی را درباره هشدار هاشمی رفسنجانی برای جدی گرفتن تورم سوال کرده بود، گفت: اگر از الگوهای دوره تورم ۵۰درصدی استفاده می‌کردیم، در این صورت تورم بالای ۱۰۰درصد را شاهد بودیم که خدا و مردم آن را نمی‌پسندند. واکنش تند سخنگوی دولت به اظهارات هاشمی رفسنجانی

الگوهای شما به تورم ۱۰۰درصدی می‌انجامد

سیدهادی حسینی‌چاوشی- یک روز پس از ابزار نگرانی اکبر هاشمی رفسنجانی نسبت به وضعیت تورم و تاکید او بر ضرورت استفاده از خرد اقتصاددانان برای مهار گرانی‌ها، غلامحسین الهام، سخنگوی دولت پیشنهادهای رییس مجلس خبرگان را رد کرد و گفت که دولت نهم از الگوهای مورد اشاره و استفاده او استفاده نخواهد کرد؛ چراکه معتقد است، کاربرد این الگوها به «تورم ۱۰۰درصدی» خواهد انجامید.

الهام که روز گذشته پس از حدود ۲۰روز در نشست هفتگی با خبرنگاران حاضر شده بود، در پاسخ به اظهارات هاشمی رفسنجانی در خطبه‌های نماز عید قربان، تصریح کرد: اگر کسانی فکر می‌کنند ما باید برای مهار تورم از همان الگوهایی استفاده کنیم که در دوران مدیریت آنها کشور را به دامان تورم ۵۰درصدی انداخت، باید بدانند که مردم با این سیاست‌ها و الگوها مخالفند. وزیر دادگستری دولت نهم اضافه کرد: در دوره مدیریت این افراد، متوسط تورم سالانه ۲۵درصد بود، اما مردم دیگر سیاست‌های آنها را نمی‌پسندند و بارها به آن رای منفی داده‌اند. دولت هم علاقه‌مند نیست که مردم ایران از یک سوراخ، دوبار گزیده شوند.

الهام افزود: اگر در فضای موجود جامعه و شرایط امروز از الگوهای آنها استفاده می‌کردیم، الان تورم به ۱۰۰درصد رسیده بود. رییس مجمع تشخیص مصلحت نظام روز جمعه نسبت به وضعیت نگران‌کننده تورم در کشور هشدار داده و گفت: این موضوع، میدان تفرقه و نزاع نیست و اگر هر چه سریع‌تر حل نشود، دودش به چشم همه می‌رود و انقلاب و اسلام نیز متضرر خواهند شد. هاشمی رفسنجانی، موضوع تورم را جای سیاست‌بازی ندانست و اضافه کرد: این معضل باید با همکاری خرد اقتصادی دانشمندان متبحر علم اقتصاد حل شود و در این راه باید از شعارها و ارائه آمار و ارقام نادرست دست برداریم؛ چراکه مردم در جریان فشار ناشی از گرانی‌ها هستند.

اما سخنگوی دولت روز گذشته در توضیح دلایل تورم، به مصاحبه تلویزیونی احمدی‌نژاد و اظهارات او اشاره کرد و گفت: هنگامی که دولت نهم بر سر کار آمد،‌کشور را با تورم بیش از ۱۵درصدی تحویل گرفت و با برنامه‌ریزی‌های انجام شده برای مدیریت تورم در کشور، توانست سال گذشته تورم را در ۵/۱۳درصد نگهداری کند. وی تصریح کرد: در سال جاری با افزایش تورم مواجه بودیم که عمده فشار تورم مربوط به حوزه مسکن بود، اما دولت با برنامه‌ریزی اساسی در جهت رفع مشکل مسکن گام برداشت و آثار این تحول جدی به تدریج ظاهر خواهد شد.

لایحه بودجه، ان‌شاءا... در همین ماه

خبرنگاری از سخنگوی قوه مجریه پرسید که با توجه به وعده دولت برای تقدیم لایحه بودجه به مجلس در آذر ماه، چرا این وعده عملی نشد، الهام پاسخ داد: با وجود اینکه آذر ماه تمام شده است، از نظر حقوقی هنوز در فرصت این ماه قرار داریم.

وزیر دادگستری اعلام آذر ماه برای تقدیم لایحه بودجه ۸۷ به مجلس را یک پیش‌بینی دانست و گفت: ما به طور رسمی وعده نکرده بودیم که بودجه را در آذر ماه تقدیم مجلس کنیم و الزامی در این زمینه وجود نداشت.

وی درباره زمان تقدیم این لایحه به مجلس گفت: دولت ان‌شاءا... در همین ماه لایحه بودجه را به مجلس ارائه می‌کند.

اسکندری پای کار ایستاده است

الهام، شایعه استعفای وزیر جهاد کشاورزی به دلیل احتمال استیضاح او از سوی مجلس را نیز رد کرد و گفت: اسکندری محکم پای کار ایستاده و از وزرای پرکار و مسلط کابینه است. به گفته او، دولت کاملا از اسکندری حمایت می‌کند و امیدوار است که استیضاحی نیز از سوی مجلس صورت نگیرد. وزیر دادگستری، همکار خود در کابینه را مردی مخلص و عملکرد او را مورد رضایت دولت دانست و تاکید کرد: هیچ استعفایی در کار نیست و دولت از این همکار پرکار خود حمایت می‌کند.

نیروگاه بوشهر به موقع راه می‌افتد

سخنگوی دولت همچنین با اشاره به نیروگاه اتمی بوشهر و احتمال تاخیر مجدد در افتتاح آن اظهار کرد: نباید همه مسائل را با عینک منفی مشاهده کرد و ماجرای طولانی بوشهر که به یک داستان برای مردم تبدیل شده و در اذهان عمومی، سمبل نشدن کار تجسم شده بود، با تلاش‌های دیپلماتیک و فنی به نتیجه رسید.

وی تصریح کرد: اکنون محموله سوختی مورد نیاز نیروگاه بوشهر از سوی روس‌ها تحویل شده است و گام‌ها رو به جلو برداشته می‌شود.

سخنگوی دولت درباره زمان بهره‌برداری از نیروگاه بوشهر گفت: طبق پیش‌بینی سازمان انرژی اتمی ایران سال آینده باید برق این نیروگاه وارد مدار شود و امیدواریم با این روند مثبت، کار ادامه یابد.