یوسف آذرنوش
تلویزیون از جمله وسایل ارتباطات جمعی، جایگاه مهمی را در زندگی به خود اختصاص داده است و در واقع این جعبه اعجاب‌انگیز تقریبا وارد تمام خانه‌ها شده است.

این مهمان ناخوانده که روزگاری با شکل و شمایلی خاص در برخی خانه‌ها جزو وسایل لوکس و تزیینی به شمار می‌رفت امروزه اما، از وسایل ضروری و انکارناپذیر زندگی شده است. وسیله‌ای که زندگی بدون آن در این فضای خاص جهان که ارتباطات و برخورداری از اطلاعات از ضرورت‌های آن به شمار می‌رود - تقریبا ناممکن است و روستانشینان و شهرنشینان بر وجود آن در خانه تاکید دارند. طوری که تلویزیون به عنوان یکی از وسایل جهیزیه دختران تلقی می‌شود.
تلویزیون گذشته از کارکرد اطلاع‌رسانی، کارکردهای قابل‌توجه دیگری همچون آموزش و سرگرمی دارد که نقش آن را در زندگی روزمره پراهمیت‌تر و حضور آن را اجتناب‌ناپذیرتر می‌سازد.
از این رو، تلویزیون در سبد خرید خانواده‌ها جایگاهی خاص دارد و با روند رقابتی ایجاد شده در میان تولیدکنندگان، انتخاب آن را در بازار با نوعی پیچیدگی مواجه ساخته است.
شرکت‌های مختلف با بهره‌گیری از تکنولوژی‌های نوآورانه خود در تلاش‌اند بر برگه‌های تولید و عرضه بیفزایند و بازارهای جهانی را در اختیار بگیرند.
تلویزیون‌ها اندازه‌های مختلفی پیدا کرده‌اند تا جایی که در اندازه‌های بزرگ‌تر همچون پرده‌های سینما به نظر می‌رسند و در قالب LCD و پلاسما (پروجکشن)ها در بازار مشاهده می‌شوند.
قیمت‌ها نیز به تناسب اندازه و تکنولوژی‌های به کار رفته در آنها متفاوتند. پایین‌ترین قیمت تلویزیون ۱۴اینچی در حدود ۱۰۰هزار تومان است که تا ۸۰۰هزار تومان نیز می‌رسد. اکثر تلویزیون‌ها در حال حاضر صفحه تخت (فلترون) هستند که در مقایسه با نسل‌های قبلی یک امتیاز محسوب می‌شود. امکانات دیگری که ممکن است دراین بازار رقابتی مطرح شود دارا بودن تصویر کوچک در گوشه صفحه اصلی تلویزیون، امکانات منوی فارسی، برخورداری از سیستم‌های پخش انواع صدا، بازی، حافظه و غیره است.
از این رو، تولیدکنندگان برای ماندن در بازار ناچارند به طور مداوم کیفیت و قیمت کالای خود را در جهت گرایش مشتری به آن تغییر دهند. به طور مثال، یکی از شرکت‌ها، قیمت انواع تلویزیون خود را نسبت به پارسال تا حدود 90هزار تومان کاهش داده است.
آنچه هنگام خرید تلویزیون، LCD و پلاسما بسیار مهم است داشتن ضمانت‌نامه معتبر و طولانی‌تر و نیز ارائه خدمات پس از فروش است و در واقع با داشتن این مولفه‌ها، خریدار می‌تواند اطمینان حاصل کند که وسیله خریداری‌شده از کیفیت لازم برخوردار است.
این وسیله‌ها نیز با برندهای مختلف تا حدودی شبیه هم است اما آنچه باعث تفکیک آنها می‌شود داشتن امکاناتی همچون دو تصویری بودن، دو تیونر بودن و غیره است که قیمت آنها را از هم متفاوت می‌سازد. اندازه و رنگ آنها نیز در این امر قابل‌توجه است.
با توجه به اینکه ظهور LCD بسیاری از مشکلات مربوط به پروجکشن (پلاسما)ها را رفع کرد، گرایش مردم به پروجکشن‌ها کاهش یافته است و اقبال مردم به خرید LCDها افزایش یافته است.
در حال حاضر، بالاترین قیمت پروجکشن در بازار مربوط به پاناسونیک است که تولید ژاپن و قیمت آن 3میلیون و 750هزار تومان است و کمترین قیمت مربوط به شرکت فیلیپس (ساخت هلند) و قیمت آن 710هزار تومان است.
بالاترین قیمت تلویزیون مربوط به شرکت پاناسونیک (مالزی) است که قیمت آن ۸۱۰هزار تومان و ۳۴اینچ است.
همچنین پایین‌ترین قیمت تلویزیون مربوط به پارس (ساخت ایران) است که 14اینچ است.