مهدیس فرقانی
امروزه مسکن به عنوان سرپناهی ضروری، اصلی‌ترین و مهم‌ترین نیاز انسان است.

مسکن در دنیای امروزی مساله‌ای است که به راحتی نمی‌توان از آن چشم‌پوشی کرد؛ اما با وجود اهمیت آن، این مساله در برخی از جوامع به یکی از موضوعات مشکل‌ساز تبدیل شده است.
قیمت صعودی مسکن از عمده‌ترین مشکلات اقتصادی است که عوامل مختلفی در آن تاثیرگذار است. در واقع سرمایه‌گذاری بی‌حد و اندازه افراد در بخش ساخت و ساز عاملی مهم در ایجاد تورم بخش مسکن است؛ در صورتی که این مقدار سرمایه‌گذاری در کشورهای پیشرفته بیشتر در بخش تولید صورت می‌گیرد. در‌حال‌حاضر در کشور ما از فعالیت‌ها و سرمایه‌گذاری‌ها در بخش تولیدی به علت واردات بی‌رویه کالا کاسته شده است، به طوری که افراد سرمایه خود را در بخش‌های زودبازده چون ساخت‌وساز وارد می‌کنند.
شایان ذکر است که تاثیر وام‌های بانکی هم یکی از عوامل تاثیرگذار بر افزایش قیمت مسکن است؛ به خصوص وام‌های مدت‌دار که موجب افزایش قیمت مسکن در دوره زمانی خاص می‌شود.
البته در این آشفته بازار دلالان هم به این مساله دامن می‌زنند؛ به طوری که اغلب اوقات به افزایش قیمت‌ها کمک می‌‌کنند.
در این میان، قیمت مصالح ساختمانی نیز به نوعی تعیین‌کننده قیمت نهایی مسکن است. البته موضوع قابل بحث در این مورد صادرات مصالح به دیگر کشورها است؛ به طوری که حداقل مقدار مصالح برای ساخت‌وساز داخل کشور اختصاص داده می‌شود که این خود علتی برای گرانی مصالح است و علاوه بر این مصالح ساختمانی از انواع و درجات مختلفی برخوردار است و مصالحی که درجه یک بوده و از کیفیت بالایی برخوردار باشند، قیمت‌های بالاتری نیز دارند.در این میان، نوع ساختمان از لحاظ عمر بنا (نوساز یا چند سال ساخت) و این که شامل چه نوع امکانات رفاهی هستند، در کنار شرایط جغرافیایی و امتیازات مثبت و منفی منطقه نیز بر قیمت مسکن موثر است.