دولت چین، در سال جاری برای نخستین بار مقررات مربوط به صرفه‌جویی در مصرف انرژی و مقابله با آلودگی محیط ‌زیست را تعیین کرد. براساس این مقررات، مصرف انرژی باید تا سال ۲۰۲۰ بیست‌درصد کاهش یابد.

در بحث تغییر شرایط جوی، جهان به بزرگترین آلوده‌کنندگان هوا مثل ایالات متحده، هند و چین نظر دوخته است. شکوفایی اقتصادی، به ویژه در چین سبب گسترش شتابناک مراکز خرید غول‌آسا، کارخانه‌ها و اتوبان‌های بزرگ شده است.

اما بیشترین ریخت‌و‌پاش انرژی، مربوط به ساختمان‌ها می‌شود. اگر ساختمان‌های مسکونی و تجاری با رعایت فن‌آوری‌های جدید ساخته شوند، مصرف می‌تواند تا ۶۰‌درصد کاهش یابد.

در محله‌های قدیمی پکن، تا به حال فقط تعداد بسیار کمی از ساختمان‌های مسکونی، طوری نوسازی شده‌اند که بتوانند با مصرف انرژی کمتر گرم شوند. در مواردی، حتی در آشپزخانه، حمام و اتاق خواب آپارتمان‌ها، از شوفاژ خبری نیست و تنها در اتاق نشیمن یک رادیاتور نصب شده است که نمی‌تواند آپارتمان را گرم کند.

براساس بررسی‌های موجود، ۹۵‌درصد ساختمان‌های چین، به درستی ایزوله نشده‌اند. «چوشیهونگ» کارشناس انرژی در پکن، محاسبه کرده است که تا شصت‌درصد کاهش مصرف انرژی در این خانه‌ها امکان‌پذیر است، اما برای رسیدن به این هدف، باید‌میلیون‌ها ساختمان در مناطق سردسیر چین نوسازی شوند. وی می‌گوید: «اگر ما ۲‌میلیارد و ۵۰۰‌میلیون مترمکعب ساختمان مسکونی را نوسازی کنیم، می‌توانیم سالانه ۲۲‌میلیون تن گاز کربنیک کمتر به هوا بفرستیم. از این طریق می‌توانیم از تولید ۵۵ تن مواد آلوده‌کننده در روز بکاهیم.»

چین، پس از ایالات متحده آمریکا، بزرگترین آلوده‌کننده هوا است. اما به‌رغم برنامه صرفه‌جویی در مصرف انرژی، همه متقاعد نشده‌اند که نوسازی ساختمان‌ها به حل این مشکل کمک می‌کند. کارشناس انرژی چین، در این زمینه اظهار می‌دارد: «مشکل آنجا است که بیش از ۹۰‌درصد آپارتمان‌ها به بخش خصوصی واگذار شده‌اند. شرکت‌ها، از برخورد با ساکنان آپارتمان‌ها می‌ترسند و نمی‌دانند از کجا باید آغاز کنند. سیستم گرمایش، باید به صورت اساسی نوسازی شود و وقتی یکی آپارتمانش را بلوکه می‌کند، تمام سیستم به هم می‌ریزد.»

به این دلیل، از نظر این کارشناس، در سال‌های آینده باید روی متقاعد کردن شرکت‌ها و ساکنان ساختمان‌های قدیمی کار شود. آنها باید بپذیرند که سرمایه گذاری روی ایزوله کردن دیوارها و پنجره‌ها و نصب ترموستات‌ها، در درازمدت هزینه خود را جبران می‌کند.

کارشناس چینی، روی آغاز کار نوسازی ساختمان‌ها ظرف سه تا پنج سال آینده حساب می‌کند. اما تا آن زمان، همان سیستم گرمایش فرسوده ای به کار گرفته خواهد شد که سبب پرت شدید انرژی می‌شود.

هولگر که در چین به حرفه عکاسی اشتغال دارد، امیدوار است که تا زمان آغاز نوسازی‌ها، کیفیت سیستم‌های مقابله با پرت انرژی و آلودگی هوا بهتر شود. او می‌گوید: «من، یک ترموستات دارم که خنده‌دار است. آن را فقط روی روشن و خاموش کردن می‌شود تنظیم کرد. وقتی می‌خواستم درجه شوفاژ را کم کنم، خراب شد و توی اتاق یک دریاچه کوچک ایجاد کرد. متخصص فنی به من گفت که نباید شوفاژ را به صورت روزانه کم و زیاد کنم، بلکه این کار فقط در آغاز و پایان فصل سرما عملی است. او توصیه کرد در حالی که شوفاژ کار می‌کند، پنجره را باز بگذارم و من هم همین کار را می‌کنم.»