علی‌غلام‌زاده
منطقه‌ای سرسبز و خوش آب و هوا نزدیک تهران اما بی‌بهره از دود و ترافیک. دارای باغ‌های زیبا و بزرگ. باغ‌هایی که رفته رفته جای باغ‌های قلهک و شمیران را می‌گیرد.

«کردان» نام این منطقه زیبا و خوش آب و هوا است. شهر کردان در 25 کیلومتری کرج و 65 کیلومتری غرب تهران قرار گرفته است. این منطقه قبل از جنگ تحمیلی برای مردم پایتخت ناشناخته بود. اما با شروع جنگ وقتی که مردم رو به حاشیه نشینی آوردند کردان را برای اتراق برگزیدند.
پس از پایان جنگ کردان به ییلاق برای مردم پناه‌جو تبدیل شد و از این زمان به بعد کردان مورد توجه ویلانشینان قرار گرفت.
مردم کردان که نمی‌توانستند از هیچ راهی درآمدی مناسب برای خود به دست آورند؛ با به کار افتادن شهرک‌های صنعتی در این منطقه کارخانه‌هایی هم در آنجا ایجاد و سطح زندگی اقتصادی مردم را بالا برد. ایجاد واحدهای آلومینیوم سازی کارتن‌سازی ریسندگی و بافندگی و مرغداری، کردان را به قطب اقتصادی غرب کرج تبدیل کرد. از آنجا که این منطقه علاوه بر استقرار واحدهای صنعتی جذب توریست را هم به خود دید. زمین‌های این منطقه مورد توجه برخی از متمولان تهرانی قرار گرفت وبدین سان ساخت‌وساز در کردان شروع شد. اهالی کردان از قافله تهرانی‌ها عقب نماندند و آنها نیز شروع به ساخت‌وساز و توسعه باغ های خود کردند.
این کار بیشتر باعث شد تا کردان به منطقه ویلا نشین‌ها تبدیل و آخر هفته‌ای شلوغ را به خود ببیند.
قیمت زمین و باغ کم‌کم در این منطقه افزایش یافت. کردان بیشتر و بیشتر مورد توجه قرار گرفت و باغ‌های این منطقه از 250 متر به صورت باغچه‌های یک هکتاری به فروش رسید.
برخی از افراد به صورت‌ خانوادگی زمین‌های وسیعی را خریدند و منطقه‌ای را در اختیار خود قرار دادند.
باغ‌ها توسعه داده شد. نهال‌های زردآلو، آلبالو، گیلاس، گردو و توت به زمین فرو رفت و کردان به شهری کوچه باغی تبدیل شد. مردم آب مورد نیاز باغ‌های خود را از طریق حفر چاه‌ و قنات کردان تامین کردند که تاکنون هم این روش ادامه دارد.
با شروع شدن ویلا سازی سبک معماری ویلایی خاصی در کردان پدیدار شد.
با گسترش کردان و ساخت ویلاهایی با سالن‌ بزرگ و خواب‌های کوچک و تبدیل آن به منطقه‌ای صنعتی - تفریحی، شهرداری این شهر تصمیم به ایجاد میدان اسب‌دوانی و پیست گردشگری در این شهر گرفت تا هم درآمدی برای منطقه ایجاد کند و هم سرمایه‌داران جدید جذب این منطقه شوند.
با افزایش ساخت‌وساز در این منطقه قیمت‌های زمین باغ و ویلا نیز در این شهر افزایش چشمگیری یافت و به شکل کنونی امروز رسید.
قیمت زمین سال گذشته بین 20 تا 40هزار تومان بود که در سال‌جاری با توجه به افزایش عمومی قیمت زمین به 40 تا 60هزار تومان رسید.
با افزایش آلودگی هوا مردم، کردان را به عنوان شهری در حاشیه پایتخت برای خود انتخاب کردند. همین امر باعث شد تا قیمت باغ و زمین روز به روز افزایش یابد. در‌حال‌حاضر قیمت هر متر مربع در این منطقه حدود ۷۰هزار تومان است.
این در حالی است که سال گذشته قیمت گفته شده از مرز 30هزار تومان عبور نکرده بود.