دنیای اقتصاد- نمایندگان مجلس به کلیات طرحی رای دادند که راه را برای احیای سیستم کوپنی توزیع کالا، البته در میان اقشار محدودی از جامعه باز می‌کند. در صورت تصویب نهایی این طرح که کلیات آن دیروز در مجلس تصویب شد، «به منظور حفظ امنیت غذایی اقشار آسیب پذیر به ویژه خانواده‌های تحت پوشش کمیته امداد امام خمینی(ره) و سازمان بهزیستی، دولت موظف می‌شود در مقاطع سه ماهه سبدهای کالایی شامل برنج، روغن و گوشت را تامین و از طریق دستگاه‌های مزبور توزیع کند.» نمایندگان به کلیات طرح «تامین کالاهای اساسی برای اقشار آسیب‌پذیر» رای دادند

تصویب طرح احیای کوپن در مجلس

دنیای اقتصاد- نمایندگان مجلس روز گذشته با ۱۴۴ رای موافق با کلیات طرحی موافقت کردند که راه را برای احیای سیستم کوپنی توزیع کالا، البته در میان اقشار محدودی از جامعه (دو دهک پایین) باز می‌کند.

در صورت تصویب نهایی این طرح، دولت موظف می‌شود «در مقاطع سه‌ماهه سبدهای کالایی بین اقشار آسیب پذیر توزیع کند.»

تخصیص سبد کالایی سه‌ماهه

بر اساس این گزارش، نمایندگان مجلس در جلسه علنی روز گذشته با کلیات طرح یک فوریتی «تامین کالاهای اساسی برای اقشار آسیب‌پذیر» موافقت کردند. یک فوریت این طرح در جلسه علنی ۲۱ آبان ۹۱ در مجلس به تصویب رسیده بود.

بر اساس ماده واحده این طرح و در صورت تصویب نهایی، مقرر می‌شود «به منظور حفظ امنیت غذایی اقشار آسیب‌پذیر به ویژه خانواده‌های تحت پوشش کمیته امداد امام خمینی(ره) و سازمان بهزیستی، دولت موظف است در مقاطع سه ماهه سبدهای کالایی شامل برنج، روغن و گوشت را تامین و از طریق دستگاه‌های مزبور توزیع کند.»

بر اساس طرح مجلس «اعتبار لازم برای اجرای این قانون به پیشنهاد وزارت صنعت، معدن و تجارت در بودجه سالانه کشور منظور خواهد شد و اجرای این قانون نافی پرداخت مستمری ماهانه به خانواده‌های تحت پوشش کمیته امداد امام خمینی(ره) و سازمان بهزیستی نیست.»

موافقان: اثر ضد تورمی دارد

نمایندگان موافق کلیات این طرح معتقدند: این طرح اثر تورمی در کشور را کاهش می‌دهد؛ چرا که از توزیع منابع به صورت نقدی جلوگیری می‌کند.

عبدالرضا مصری، سخنگوی هیات رییسه مجلس در نشست دیروز مجلس در موافقت با این طرح گفت: در وضعیت کنونی اقتصاد کشورلازم است برای حمایت از افرادی که ضعیف بوده و قدرت خرید کمی دارند تدابیری چون اجرای این طرح داشته باشیم.

حسین گروسی نماینده شهریار نیز در موافقت با این طرح، اظهارکرد: اگر توزیع منابع به صورت نقدی انجام شود، تورم بیشتری را ایجاد می‌کند، اما این طرح اثر تورمی را کاهش می‌دهد.

وی افزود: در قانون برنامه‌پنجم مصوب شد که باید تدابیری اندیشیده شود تا فاصله دو دهک بالا و پایین جامعه کاهش یابد.

گروسی تصریح کرد: تنظیم برنامه اقتصادی کشور باید به صورتی باشد که هر فرد علاوه بر تلاش شغلی برای شرکت فعال در عرصه‌های گوناگون و افزایش مهارت، فرصت داشته باشد.

مخالفان: زمینه رانت خواری را فراهم می‌کند

مهدی سنایی نماینده نهاوند هم در مخالفت با کلیات این طرح با بیان اینکه طرح تامین کالاهای اساسی برای اقشار آسیب پذیر نیاز به مداخله دولت دارد، گفت: نباید زمینه‌ای فراهم شود تا سیستم کوپنی موجبات رانت خواری بیشتر را در کشور فراهم کند.

وی ادامه داد: درست است که باید به تامین معیشت مردم توجه کنیم، ولی آیا دولتی شدن اقتصاد بهترین راه است؟ واقعیت این است که ایجاد سیستم کوپنی از نو، بازگشت به عقب است و موجب زمینه بیشتر رانت خواری می‌شود که باید در این زمینه تصمیمات باتعاملات بیشترانجام گیرد.

وی گفت: این طرح از جمله موضوعاتی است که نیاز به تصمیم اساسی دارد و بدون همکاری دولت امکان‌پذیر نیست. محمدرضا پورابراهیمی نماینده کرمان نیز در مخالفت با این طرح، گفت: این طرح مغایر با اصل ۷۵ قانون اساسی بوده و نیازمند کار کارشناسی بیشتر است. وی با بیان اینکه امکان اینکه دولت بتواند برای مردم سبد کالایی تامین کند وجود ندارد پس بهتر است این کار را انجام ندهیم، افزود: گاهی در مجلس سخن غیرکارشناسانه‌ای را مطرح می‌کنیم و سپس تبعات آن را به گردن مجلس می‌اندازیم.

وی افزود: نفس موضوع یعنی تامین کالاهای اساسی برای اقشار آسیب‌پذیر، قابل قبول است، اما شکل اجرای آن دارای اشکالات جدی است. پورابراهیمی ادامه داد: روش کمک را نباید با حالت‌هایی که مغایرت قانونی دارد، اشتباه بگیریم، امکان اینکه دولت بتواند سبد کالایی تامین کند، وجود ندارد، پس وقتی امکان چنین اقدامی نیست، چرا باید این کار را انجام دهیم؟

نماینده کرمان خاطرنشان کرد: تصویب این طرح در صورت عدم اجرا، شرایطی را به وجود می‌آورد که مناسب نیست.