عکس: ایسنا، امیر خلوصی سه هفته پس از جلسه جنجالی استیضاح وزیر کار صورت گرفت

آشتی‌کنان سران قوا در مجلس

لاریجانی: در این جلسه تمهیداتی برای کنترل تورم اندیشیده شد

دنیای اقتصاد - ملیحه ابراهیمی: روسای سه قوه مجریه، مقننه و قضائیه پس از ۶ ماه، برای چهاردهمین بار، روز گذشته به دعوت علی لاریجانی رییس مجلس گردهم آمدند تا درخصوص مسائل میان قوا و همچنین مسائل جاری کشور و راهکارهای بهبود تعامل با هم گفت‌وگو کنند.

علی لاریجانی پس از این دیدار ۹۰ دقیقه‌ای در جمع خبرنگاران گفت: در این جلسه حوادث مهم منطقه مانند سوریه، فعالیت‌های هسته‌ای کشور، بودجه و کیفیتی که در تنظیم آن رعایت شده و برخی مسائل گرانی‌ها صحبت شد. وی همچنین اظهار کرد: در خصوص گرانی تمهیداتی برای کنترل تورم اندیشیده شد.

این اولین دیدار روسای قوا پس از جلسه چالشی مجلس در روز استیضاح وزیر کار است؛ استیضاحی که مقام معظم رهبری آن را «کاری غلط» دانستند و به خاطر بروز تنش در آن جلسه، از روسای دو قوه مقننه و مجریه انتقاد کرده و تاکید کردند که «فعلا نصیحت می‌کنم.»

اما آخرین بار جلسه سران قوا حدود ۶ ماه پیش، یعنی ۲۰ شهریور ماه سال جاری به دعوت رییس قوه‌قضائیه و به مدت ۳ ساعت برگزارشده بود. نزدیک به یک ماه پس از آن جلسه اما، در پی اجرای حکم علی‌اکبر جوانفکر مشاور رسانه‌ای رییس‌جمهور و انتقال او به زندان اوین، احمدی‌نژاد در نامه‌ای درخواست بازدید از زندان اوین را اعلام کرد. درخواستی که در نهایت منجر به نامه‌نگاری بین روسای دو قوه مجریه و قضائیه شد و روابط این دو قوه را به سطحی از چالش رساند که به اعتقاد برخی کارشناسان، همین موضوع جلسات سران قوا را به تعطیلی کشاند.

ضیافت در بهارستان

نشست دیروز سران قوا که بسیاری از آن به عنوان «ضیافت» یاد کردند، به دعوت علی لاریجانی، به صرف ناهار و در دفتر وی، از ساعات ۱۳:۱۰ همزمان با ورود رییس‌جمهور و رییس قوه‌قضائیه آغاز شد و به استناد خبر سایت خانه ملت (وابسته به مجلس)، ساعت ۱۴:۴۷ دقیقه پایان یافت. این جلسه که با دعوت تلفنی پنج شنبه شب از سوی رییس مجلس انجام شد، به‌آن جهت حائز اهمیت است که در هفته پیش رو، مجلس و دولت بیشترین تعاملات را با یکدیگر خواهند داشت.از یک سو، جلسه ارائه لایحه بودجه ۹۲ به مجلس و از سوی دیگر برگزاری جلسه رای اعتماد به وزیر پیشنهادی ارتباطات و فناوری اطلاعات؛ که انتظار می‌رود مطابق روال معمول رییس‌جمهور برای هر دو جلسه به مجلس برود.

سران قوا تمهیداتی برای کنترل تورم و رونق تولید اندیشیدند

پس از پایان جلسه ۹۰ دقیقه‌ای سران قوا، علی لاریجانی به رسم همیشگی به عنوان میزبان این جلسه، در جمع خبرنگاران حاضر شد و گفت: اینگونه جلسات هر از چند گاهی تشکیل می‌شود و عمدتا درباره مسائل مختلف داخلی و بین‌المللی و منطقه‌ای در آن بحث می‌شود که در این جلسه نیز حوادث مهم منطقه مانند سوریه،فعالیت‌های هسته‌ای کشور، بودجه و کیفیتی که در تنظیم آن رعایت شده و برخی مسائل گرانی‌ها صحبت شد.

وی افزود: در خصوص گرانی تمهیداتی برای کنترل تورم اندیشیده شد و اینکه چگونه تولید کشور از طریق صندوق توسعه رونق پیدا کند و لایحه بودجه به نحوی باشد که به کمک تولید آید و اینها روش‌هایی است که در مسیر کار بیشتر روی جزئیات آن بحث خواهد شد.

لاریجانی با اشاره به اینکه چنین مسائلی در حد کلان در نشست سران قوا بررسی می‌شود، تصریح کرد: جزئیات این مسائل باید در بحث‌های کارشناسی پیگیری شود.

وی درباره زمان ارائه لایحه بودجه به مجلس گفت: اعلام کردند لایحه بودجه در حال چاپ و تکثیر است تا هر چه سریع‌تر به مجلس ارائه شود که در صورت انجام مقدمات، یکشنبه و در غیر این صورت در جلسه بعد تقدیم خواهد شد.

لاریجانی اعلام کرد: مجلس آماده است تا هر چه سریع‌تر بررسی لایحه را در دستور کار قرار دهد. وی در مورد گرانی‌ها و تاکیدات رهبر معظم انقلاب توضیح داد: این جلسه وجه همت خود را در این خصوص قرار داده بود که چگونه می‌شود در مسائل معیشتی مردم به آنها کمک کرد به گونه‌ای که مسائل حاشیه‌ای بر آن سایه نیندازد.

وی بیان کرد: براساس فرمایشات مقام معظم رهبری، مسائل اصلی کشور باید در این جلسات مدنظر قرار گیرد، ما در این جلسه از سران قوا دعوت کردیم تا با بحث راجع به این موضوع، محور کار را بر رونق تولید قرار دهند.

رییس مجلس گفت: اگر بخواهند اشتغال در کشور ایجاد شود و نقدینگی به سمت تولید برود، باید زمینه‌های رونق تولید فراهم شود و این کار با روش‌های مختلف اعم از اصلاح نظامات بانکی که برای تولید‌کننده نفع داشته باشد، هم شرایطی در بودجه و قانونگذاری مورد توجه قرار گیرد.

وی با اشاره به طرحی در مجلس توضیح داد: طرحی در مجلس برای رونق تولید آماده شده که اگر به بودجه سال آتی برسد در داخل لایحه بودجه تعبیه خواهد شد و کارهای جزئی آن در کمیسیون‌ها در حال انجام است.

لاریجانی در خصوص جلسات اقتصادی دولت و مجلس گفت: در جلسات دولت و مجلس ما به این نتیجه رسیدیم که همان تاکیدات رهبری نیز در این خصوص بود که با تهیه بسته‌ای به مردم کمک کنیم و این تصمیم‌گیری انجام شد و به زودی نیز اجرا می‌شود.

لایحه چند دوازدهم ضروری است

رییس مجلس از ارائه بودجه چنددوازدهم دولت به مجلس ابراز بی‌اطلاعی کرد و افزود: با توجه به اینکه مجلس در این فرصت کوتاه نمی تواند کل لایحه بودجه را بررسی کند، لایحه چند دوازدهم ضروری است.

رییس قوه مقننه تصریح کرد: پس از دریافت لایحه بودجه مجلس به سرعت کار بررسی آن را آغاز خواهد کرد و نمایندگان فرصتی برای ارائه پیشنهادهای خود خواهند داشت و سپس در کمیسیون تلفیق و صحن بررسی می‌شود و در صورتی که کارها تمام نشود بحث چند دوازدهم مطرح می‌شود.

عکس:‌ ایسنا