سی و سومین نشست شورای همکاری خلیج‌فارس در منامه پایتخت بحرین با صدور بیانیه‌ای به کار خود پایان داد و بار دیگر اتهاماتی را علیه ایران در این بیانیه مطرح کرد.

به گزارش خبرگزاری فارس، کشورهای عضو شورای همکاری خلیج فارس در این بیانیه، ادعاهای خود درباره دخالت‌های ایران در امور کشورهای عضو را تکرار کرده و از تهران خواستند که هرچه سریع‌تر آنچه را اقدامات و سیاست‌های مداخله جویانه خوانده شده و به زعم آنها باعث افزایش تنش در منطقه می‌شود، متوقف کند. کشورهای عضو شورای همکاری همچنین از ایران خواستند اصول حسن همجواری را رعایت کند و سعی کند اختلافاتش را با کشورهای منطقه به روش‌های مسالمت‌آمیز و بدون استفاده از تهدید و زور حل کند.

در این بیانیه بار دیگر بر ادعاهای امارات در حاکمیت جزایر سه گانه ایرانی تاکید شده است. کشورهای عضو این شورا در بیانیه پایانی خود همچنین برنامه صلح‌آمیز هسته‌ای ایران را تهدیدآمیز قلمداد کردند و از ایران خواستند به طور کامل با آژانس بین‌المللی انرژی هسته‌ای همکاری کند.

در این بیانیه بر اهمیت پایبندی ایران به اصول بین‌المللی در ایجاد منطقه‌ای عاری از سلاح کشتار جمعی و اتمی تاکید و از تلاش‌های بین‌المللی برای حل مساله هسته‌ای ایران از راه‌های مسالمت‌آمیز تقدیر کردند.

شورای همکاری در بیانیه خود همچنین از ایران خواست بعد از آغاز به کار نیروگاه بوشهر به توافقنامه «ایمنی هسته‌ای» بپیوندد و به تمام اصول ایمنی و ممنوعیت انتشار فعالیت‌های هسته‌ای در منطقه پایبند باشد.