حسن روحانی رییس مرکز تحقیقات استراتژیک مجمع تشخیص مصلحت نظام گفت‌:‌ دولت در بخش کشاورزی هم از سیاست‌های کلی مصوب مقام معظم رهبری و هم از وعده‌هایی که به ملت داده ، فاصله زیادی دارد. وی که در جمع صاحب‌‌نظران، پژوهشگران و مدیران بخش خصوصی در حوزه کشاورزی در مرکز تحقیقات استراتژیک سخن می‌‌‌‌گفت، اظهار کرد: به جای خودکفایی در حوزه کشاورزی، وارد‌‌‌کننده محصولات کشاورزی شدیم.

روحانی گفت: به رغم آنکه بخش کشاورزی ۳۰ درصد اشتغال و ۲۰ درصد تولید ناخالص داخلی را تامین می‌کند، متاسفانه در سال‌‌‌های اخیر مورد بی مهری قرارگرفته است.

رییس مرکز تحقیقات استراتژیک مجمع تشخیص مصلحت نظام افزود: گرچه بخش کشاورزی در زمینه تولید خصوصی است، اما مراحل ماقبل و ما بعد تولید عمدتا در اختیار دولت است و متاسفانه اجرای سیاست‌های اصل ۴۴ قانون اساسی در این بخش به کندی پیش می‌‌‌رود و از عقب ماندگی مشهودی برخوردار است. روحانی در بخش دیگری از سخنان خود افزود: دولت به جای رفع موانع تولید و حمایت از کشاورزان، باغداران، دامداران و ایجاد رونق در این بخش،‌ بیشتر به فکر واردات محصولات دیگر کشورها است که ادامه این روند تولید‌‌گران این بخش را با یاس و نامیدی مواجه می‌کند، در حالی که باید به جای کاهش تعرفه واردات محصولات دیگر کشورها، باید از طریق کاهش تعرفه واردات کالاهای مورد نیاز این بخش به تولید‌‌گران داخلی کمک کند. نماینده تهران در مجلس خبرگان رهبری ادامه داد: دولت نه در اجرای سیاست‌های برنامه چهارم موفق بوده و نه طبق وعده‌ای که مسوولان دولتی به ویژه مسوولان بخش کشاورزی در جریان رای اعتماد به ملت دادند، عمل کرده است. اگر از مساله کم آبی سال گذشته به عنوان یک دلیل یا بهانه بگذریم درسال ۱۳۸۵ که سال بسیار پرآبی بود و نزولات جوی از میانگین ۳۰ ساله در بسیاری از استان‌‌‌ها مثل کرمانشاه، کردستان، اصفهان، خوزستان، تهران، چهار محال و بختیاری و کهکیلویه و بویراحمد بیشتر بوده است. بنابراین افزایش واردات درسال ۱۳۸۵ هیچ توجیهی نخواهد داشت. عضو مجمع تشخیص مصلحت افزود: بی توجهی به رهنمودهای سند چشم انداز و سیاست‌‌‌های برنامه چهارم و واردات بی‌رویه محصولات کشاورزی و همچنین عدم توجه برای رفع موانع رشد تولیدات و عدم حمایت لازم از تولیدگران عوامل اصلی این عقب افتادگی است.