غلام‌رضا کیامهر

برخلاف نظر کسانی که مخالف تفکیک نمایشگاه مطبوعات از نمایشگاه کتاب هستند یا مصلای بزرگ تهران را مناسب برگزاری نمایشگاه مطبوعات نمی‌دانند، صاحب این قلم معتقد است که وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی چه از جهت جداسازی زمان برگزاری نمایشگاه‌های کتاب و مطبوعات و چه از بابت انتخاب مصلای تهران برای برگزاری این دو نمایشگاه بزرگ فرهنگی، نهایت ذوق و سلیقه و درایت را به خرج داده است. استقبال گسترده قشرهای مختلف مردم به خصوص جوانان از نمایشگاه مطبوعات امسال که منجر به تمدید مدت زمان برپایی نمایشگاه برای یک روز دیگر شد، شاهدی بر این مدعا است.

انتخاب شبستان با شکوه مصلای بزرگ تهران با آن معماری ایرانی - اسلامی کم‌نظیرش که بیننده را بی‌اختیار به یاد شبستان مسجد پیامبر اکرم (ص) در مدینه منوره می‌اندازد، به عنوان محل برگزاری نمایشگاه مطبوعات از آن جهت که برخلاف محل دایمی نمایشگاه‌‌های بین‌المللی یا کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان در خیابان حجاب، از بیشترین راه‌های دسترسی آسان و کم دردسر برای ساکنان نقاط مختلف کلان‌شهر تهران برخوردار است و فضای کافی برای پارک خودروهای بازدیدکنندگان در محوطه باز آن وجود دارد، یک مزیت بسیار بزرگ برای نمایشگاه مطبوعات امسال بود که خود این مزیت را هم باید یکی از دلایل استقبال گسترده مردم از نمایشگاه مزبور برشمرد.

اما مزیت تفکیک زمان برگزاری نمایشگاه مطبوعات از نمایشگاه کتاب در آن بود که هم مسوولان وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و هم خود ناشران و دست‌اندرکاران مطبوعات برای نخستین‌بار توانستند از میزان علاقه و اقبال مردم به مطبوعات و دیگر رسانه‌‌های خبری و اطلاع‌رسانی موجود در کشور اطلاع حاصل کنند. چنین شناختی به هر دو سوی مساله یعنی وزارت ارشاد و خود مطبوعات امکان خواهد داد تا با بررسی نقاط ضعف و قوت نمایشگاه امسال، نمایشگاه سال آینده را با کیفیت بهتر و با نظر کارشناسی‌تری برگزار کنند.

گر چه نمایشگاه امسال مطبوعات همان گونه که قبلا ذکر آن رفت، در مقایسه با نمایشگاه‌های سال‌های گذشته از مزیت‌ها و نقاط قوت بسیاری برخوردار بود، اما یک نقطه ضعف نسبتا چشمگیر هم در نوع غرفه‌بندی‌ها و هم در چگونگی چیدمان غرفه‌های نشریات مختلف به چشم می‌خورد که یکی از این نقاط ضعف به محل استقرار غرفه‌های نشریات تخصصی در انتها و در دور افتاده‌‌ترین نقطه سالن برگزاری نمایشگاه مربوط می‌شد که همین دورافتادگی محل استقرار نشریات تخصصی بازار این قبیل نشریات را از نقطه‌نظر تعداد بازدیدکنندگان بسیار سرد و کم رونق کرده بود.

درست است که نشریات تخصصی و علمی چه ماهنامه و چه فصلنامه مخاطبان خاص خود را دارند، اما نمی‌توان تاثیر محل استقرار غرفه‌های این نشریات در سالن برگزاری نمایشگاه مطبوعات را در جذب تعداد بازدیدکنندگان نادیده گرفت. خصوصا با توجه به این که درصد بسیار بالایی از بازدیدکنندگان از چنین نمایشگاهی را دانشجویان و گروه سنی نوجوانان و جوانان تشکیل می‌دهند و با توجه به نقش انکار‌ناپذیری که نشریات علمی و تخصصی در ارتقای سطح بینش و دانش عمومی دانشجویان و دانش‌پژوهان ایفا می‌کنند، هر اندازه غرفه‌های این گروه از نشریات بیشتر در منظر دید و دسترسی بازدیدکنندگان از نمایشگاه مطبوعات قرار داشته باشند، جوانان و دانش‌پژوهان ما که سرمایه‌های علمی آینده کشور هستند، ارتباط بیشتری با دست‌اندرکاران و ناشران آنها پیدا خواهند کرد و از این رهگذر اقبال بیشتری به تهیه و مطالعه نشریات علمی و تخصصی در میان جامعه جوان و دانش‌پژوه کشور به وجود خواهد آمد که خود این امر به تقویت بنیه اقتصادی و ارتقای هر چه بیشتر سطح کیفی چنین نشریاتی منجر خواهد شد. امید آن که در نمایشگاه‌های مطبوعات سال‌های آتی شاهد بذل توجه مسوولان محترم وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی به این امر مهم باشیم.

خوشبختانه دکتر احمدی‌نژاد رییس‌جمهور هم در آخرین روز برپایی نمایشگاه مطبوعات ضمن بازدید از نمایشگاه مزبور بر اهمیت بذل توجه بیشتر به نشریات تخصصی تاکید کرد.

kiamehr@hotmail.com