دنیای‌اقتصاد- روزنامه فایننشال‌تایمز خبر داد که رییس سیاست خارجه اتحادیه اروپایی نامه‌ای به سعید جلیلی، دبیر شورای امنیت ملی ایران داده است که براساس آن ایران و جامعه بین‌المللی می‌توانند اولین گام را به سوی ازسرگیری مذاکرات کامل درباره برنامه هسته‌ای ایران بردارند. براساس این پیشنهاد، ایران به غنی‌سازی ادامه خواهد داد؛ اما به عنوان اولین گام اعلام می‌کند که نصب سانتریفیوژهای بیشتر در تاسیساتش را متوقف می‌‌کند. در عوض شورای امنیت سازمان ملل و آلمان برداشتن گام به سوی تحریم‌های بیشتر را متوقف می‌کنند. البته محمدعلی‌حسینی،سخنگوی وزارت امور خارجه ایران از وجود این نامه اظهار بی اطلاعی کرد و گفت که در این باره باید از آقای جلیلی بپرسم.

اهمیت این خبر زمانی بیشتر آشکار می‌شود که به ارزیابی سولانا از مذاکراتش با مقام‌های ایرانی توجه کنیم. رییس سیاست خارجه اتحادیه اروپایی نشست تهران را بهتر از آنچه که انتظار داشته، توصیف کرده است. به گزارش خبرگزاری فرانسه سولانا در حاشیه نشست وزرای امور خارجه اتحادیه اروپایی در لوکزامبورگ به خبرنگاران گفت: ایرانی‌ها بسته را دریافت کردند. نشست خوبی بود. آنها پاسخ خواهند داد. (البته) هرچه زودتر، بهتر.

سولانا گفت: پاسخ سریع‌تر ایران به بسته پیشنهادی غرب موضوع هسته‌ای را بهتر حل خواهد کرد. کریستینا گالاچ، سخنگوی سولانا نیز گفت: فضا و واکنش مقامات ایران بهتر از حد انتظار ما بود. در عین حال، مقاماتی که برای سولانا کار می‌کنند و دیپلمات‌های انگلیس، فرانسه، آلمان، روسیه و چین که وی را همراهی کردند، گفتند که ایران به روشنی گفت که پیشنهاد جدید را با دقت مطالعه خواهد کرد و از هیات بین‌المللی با استقبال گرم‌تری نسبت به گذشته برخورد کرد. سخنگوی وزارت امور خارجه آلمان در پاسخ به این که آیا کشورهای ۱+۵ به تهران اولتیماتوم داده‌اند، گفت: خیلی عجیب می‌شد اگر یک روز به ایران پیشنهاد می‌دادیم و روز بعد اولتیماتوم صادر می‌کردیم.

مارتین یگر، سخنگوی وزارت خارجه آلمان روز دوشنبه گفت: ما امیدواریم ایران روی این پیشنهاد که بسیار جامع و سازنده است، وقت گذاشته و آن را مطالعه کند. به گزارش خبرگزاری فرانسه، یگر افزود: امیدواریم پاسخ آنها مثبت باشد. ما واقعا از یک پاسخ مثبت از جانب ایران استقبال خواهیم کرد. وی این مساله را که پنج عضو دائم شورای امنیت سازمان ملل به علاوه آلمان به ایران اولتیماتوم داده‌‌اند تا بسته پیشنهادی را که خاویر سولانا، رییس سیاست خارجی اتحادیه اروپا روز شنبه به تهران ارائه کرد، بپذیرد، انکار کرد. سخنگوی وزارت خارجه آلمان گفت: خیلی عجیب می‌شد اگر یک روز به آنها پیشنهادی می‌دادیم و روز بعد اولتیماتوم صادر می‌کردیم.