سخنگوی هیات رییسه مجلس گفت: براساس گزارش‌های وزرای نیرو و جهاد کشاورزی، وضعیت کشور از لحاظ خشکسالی بحرانی نیست. محسن کوهکن، نماینده لنجان در مجلس روز یکشنبه مجلس در جمع خبرنگاران با اشاره به حضور محمدرضا اسکندری وزیر جهاد کشاورزی و پرویز فتاح وزیر نیرو در جلسه غیرعلنی و غیررسمی مجلس گفت: منطق و تدبیر حکم می‌کند که تدابیر لازم برای صرفه‌حویی در کشور داشته باشیم و از منابع موجود کشور به خصوص آب استفاده بهینه داشته باشیم. وی افزود: قرار شد تا هر دو وزارتخانه نیرو و جهادکشاورزی از طریق رسانه ملی در این زمینه اطلاع‌رسانی کنند.

عضو هیات رییسه مجلس با بیان اینکه در ابتدای جلسه غیرعلنی و غیررسمی مجلس تعدادی از نمانیدگان درباره وضعیت خشکسالی و کم آبی به وجود آمده در کشور و به‌خصوص مناطق انتخابیه خود و مشکلات کشاورزان صحبت کردند، اظهار کرد: بعد از این سخنان وزرای مذکور در باره ماموریت و تدابیر وزارتخانه خود جهت مقابله با خشکسالی گزارشی ارائه کردند.

کوهکن با اشاره به سخنان وزیر نیرو در این جلسه گفت:‌ ایشان اعلام کرد که وزارتخانه متبوعش اولویت‌بندی خاصی تدبیر کرده تا حداقل ضرر و زیان به کشور وارد شود.

وی گفت: همچنین وزیر جهاد کشاورزی در این جلسه درباره برنامه‌های این وزارتخانه برای مهار خشکسالی گزارشی ارائه کرد که بر اساس آن ممکن است به برخی از کشاورزان توصیه شود که کشت محصولاتی را که نیازمند آب کمتری هستند، جایگزین کشت محصولات نیازمند آب زیاد کنند.

نماینده لنجان اضافه کرد: بر اساس گزارش دو وزیر چنانچه مردم همراهی و همدلی با برنامه‌های این دو وزارتخانه داشته باشند، جای نگرانی نیست.

کوهکن در پاسخ به سوالی درباره علت غیررسمی و غیرعلنی شدن جلسه مجلس با حضور این دو وزیر گفت: اگر این نشست به طور رسمی برگزار می‌شد، باید طبق آیین‌نامه عمل می‌کردیم و ممکن بود ما با محدودیت زمان مواجه می‌شدیم.

وی خاطرنشان کرد: موضوع خشکسالی و تدابیر مقابله با آن زنجیره‌ای و دنباله‌دار است و ممکن است در این جلسات به دلیل وجود بحث‌های آزاد، گاهی آمار و ارقامی ارائه شود که در صورت انتشار عمومی نگرانی‌‌های در بین مردم ایجاد کند به همین دلیل این نشست غیرعلنی و غیررسمی برگزار شد.

آمارهای نگران‌کننده

از سوی دیگر، نماینده مردم مشهد در مجلس شورای اسلامی‌با اشاره به جلسه غیرعلنی غیررسمی‌مجلس گفت: بهتر بود که این جلسه با حضور منتخبان مجلس هشتم برگزار می‌شد؛ چرا که بیشتر مباحث به آینده مربوط بود و این در حالی است که بیش از ۶۰درصد نمایندگان فعلی رای نیاورده اند.

علی عسگری، با بیان این مطلب، سخنان وزرای جهاد و نیرو را در این نشست بسیار خوب توصیف کرد و افزود: مطالبی که در این جلسه مطرح شد، عمدتا مربوط به آینده بود ولی آقایان وزرا آمارهای نگران‌کننده‌ای را مطرح کردند.

این عضو کمیسیون اصل ۹۰ مجلس ‌در پاسخ به سوال خبرنگاری که پرسید که آیا در رابطه با وضعیت برنج در این جلسه صحبتی شد، خاطرنشان کرد: وضعیت برنج از بعد جهانی نیز قابل بررسی است؛ کما این که از بعد وضعیت آب نیز این مساله باید مورد توجه قرار گیرد.

وی در باره راهکارهایی که وزرا برای برون‌رفت از این وضعیت پیشنهاد کرده‌اند نیز گفت: صرفه‌جویی و استفاده بهینه از آب و همچنین مهار آب‌های مرزی از راهکارهایی بود که عنوان شد؛ طبیعتا زمانی که صحبت از خشکسالی می‌شود با عدد و رقم و آمار وضعیت تحلیل می‌شود؛ اما مسلما برای پیشگیری از خشکسالی باید موارد ذکر شده را مدنظر قرار داد و این‌ها راه‌های عملی در این زمینه است که طبیعتا هر وزیری آن را مورد توجه قرار می‌دهد.

کاظم دلخوش مخبر کمیسیون اقتصادی مجلس نیز درباره این جلسه گفت: حرف نمایندگان مجلس این بود که رییس‌جمهور در این زمینه تمهیداتی بیاندیشد و اگر لازم است به مجلس لایحه‌ای بیاورد و مجلس حاضر است که در این زمینه به دولت کمک کند.