نایب‌ رییس پارلمان عربی با اشاره به موضوع جزایر سه‌گانه ایرانی و اختلافات تهران و امارات گفت: ما در سنگر آمریکا علیه ایران نیستیم و اختلافات جزایر سه‌گانه امارات و ایران ربطی به اختلافات آمریکا با ایران ندارد. به گزارش خبرگزاری فارس، مصطفی الفقی، رییس کمیسیون روابط خارجی پارلمان مصر در گفت‌وگو با خبرگزاری امارات متحده عربی (وام) با اشاره به مساله اختلافی ناشی از ادعاهای امارات درباره جزایر سه‌گانه ایرانی در خلیج فارس (تنب بزرگ و کوچک و ابوموسی) تاکید کرد: درایت و هوش سیاسی امارات مانع از این می‌شود که موضوع جزایر سه‌گانه را با اختلافات ایران و آمریکا پیوند دهد. الفقی با اشاره به اختلافات ایران و آمریکا تصریح کرد: امارات نباید در این موضوع زیاده‌روی کند؛ چون ما در سنگر آمریکا علیه ایران نیستیم به این دلیل که ایران کشور همسایه‌ما و مسلمان است. وی با اشاره به اینکه موضوع جزایر سه‌گانه موضوعی است که تنها مربوط به مناسبات امارات و ایران می‌شود، افزود: نباید این موضوع را در اختلافات ایران و آمریکا از جمله مساله هسته‌ای ایران وارد و مطرح کرد.

نایب‌ رییس پارلمان عربی و رییس کمیسیون روابط خارجی پارلمان مصر همچنین از ارائه پیشنهادی به پارلمان عربی برای فشار بر مجلس شورای اسلامی کشورمان در این خصوص خبر داد.

وی گفت: این پیشنهاد ارائه می‌شود تا با فشار به مجلس شورای اسلامی ایران، تهران به درخواست‌های امارات پاسخ دهد.

مصطفی الفقی یادآور شد که وی این پیشنهاد را به محمد جاسم الصقر رییس پارلمان عربی ارائه خواهد کرد تا وی این امر را در جلسه آتی اعضای پارلمان مطرح کند و تصمیم لازم در حمایت از امارات گرفته شود.

وی گفت: با وجودی که برنامه‌ها و سیاست‌های ایران بسیار شفاف است و بر کسی پوشیده نیست، ایران با کشورهای عربی به شیوه مختلفی برخورد کند.

موضوع جزایر سه‌گانه ایرانی که شامل تنب‌بزرگ و کوچک و ابوموسی می‌شود از موضوعات اختلافی تهران و ابوظبی است که سران امارات متحده عربی ادعای مالکیت این جزایر سه‌گانه را دارند.