«مایکل مور» برای دومین فستیوال فیلم شهر تراورس در ایالت میشیگان آماده می‌شود.

اولین دوره این فستیوال در سال ۲۰۰۵ برگزار شد و دوره دوم فستیوال مذکور، از ۳۱ جولای شروع می‌شود و تا ۶ اوت ادامه می‌یابد که در آن ۶۰فیلم نمایش داده می‌شود. بر اساس این گزارش، به خاطر آمار بالای تقاضای بلیت، چند روز به تاریخ فستیوال اضافه شده و فیلم های بیشتری در آن نمایش داده می‌شود.

«مایکل مور» در این باره گفت: هنوز

نمی توانیم باور کنیم که مردم برای دیدن فیلم خوب می‌میرند. در میان برنامه‌های امسال این فستیوال ادای احترام هم به «استنلی کوبریک» وجود دارد، کارگردانی که «مایکل مور»، او را بزرگ‌ترین کارگردان کل تاریخ سینمای ‌‏آمریکا می‌داند.

«مالکولم مک داول» و «متیو مک دونی» ستارگان دو فیلم «کوبریک» یعنی «پرتغال کوکی» و «غلاف تمام فلزی» هم در این مراسم حضور می‌یابند. «تری جورج»، کارگردان فیلم «هتل روآندا» هم مهمان افتخاری فستیوال است.

این فستیوال با فیلم کمدی «پترزبورگ» آغاز شده و با فیلم آخر «وودی آلن» یعنی «خبر داغ» خاتمه می‌یابد.

برگزار کنندگان این فستیوال، حضور حداکثر ۷۵ هزار نفر را در آن پیش‌بینی کرده‌اند که نسبت به سال گذشته، ۵۰درصد افزایش دارد.

سه فیلم ایرانی، «کارگران مشغول کارند» (مانی حقیقی)، جزیره آهنی (محمدرسول اف) و مستند ۷۰ دقیقه‌ای «رییس‌جمهور میر قنبر» (محمد شیروانی ) در این جشنواره به نمایش در می‌آیند.

مایکل مور با همکاری «‌دوگ استنتون» (نویسنده) و جان رابرت ویلیامز (عکاس) با هدف افزایش سطح کیفی فیلم‌ها، این فستیوال سینمایی را در بخش‌های داستانی و مستند راه‌اندازی کرده‌اند.

آثاری از ۲۳ کارگردان در این فستیوال شرکت کرده‌اند و از مطرح ترین آثار حاضر می‌توان به فیلم مستند (AKA) اثر «تومی چونگ»، «گیتار هوایی» (فلاند) و «آمادئوس» (به مناسبت ۲۵۰‌ سالگرد تولد موتزارت) اشاره کرد.

در طی برپایی این فستیوال کارگاه‌های آموزشی فیلمسازی برای استفاده دانشجویان برپا خواهد بود.