قرارداد اجرایی طرح بهبود فرآیند و بهینه‌سازی ظرفیت پالایشگاه اراک، با شرکت سینوپک چین امضا شد. به گزارش شانا، بر مبنای این قرارداد کنسرسیومی متشکل از شرکت‌های ایرانی و خارجی به رهبری شرکت سینوپک چین، طرح توسعه پالایشگاه اراک را اجرا می‌‌کنند.

با امضای این قرارداد و اجرای طرح بهبود فرآیند و بهینه‌سازی ظرفیت پالایشگاه اراک، پالایشگاه اراک به عنوان اولین پالایشگاه کشور توسعه می‌یابد و حدود ۱۰‌میلیون لیتر در روز به تولید بنزین آن افزوده می‌شود.

هم‌اکنون پالایشگاه اراک روزانه ۶/۴‌میلیون لیتر در روز بنزین تولید می‌کند و با اجرای طرح یاد شده، این میزان به حدود ۱۵میلیون لیتر در روز خواهد رسید.

با توجه به این که پیش از این دانش فنی لازم برای توسعه پالایشگاه اراک از شرکت‌های (UOP) انگلیس و(اکسنس) فرانسه خریداری شده و مطالعات طراحی بنیادی آن در سال گذشته به پایان رسیده بود، عملیات اجرایی این پالایشگاه زودتر از سایر پالایشگاه‌ها آغاز خواهد شد.

بر اساس این طرح، ظرفیت تصفیه نفت خام پالایشگاه اراک از ۱۵۰‌هزار بشکه کنونی به ۲۵۰‌هزار بشکه افزایش خواهد یافت و بر میزان تولید فرآورده‌های نفتی با توجه به نیاز کشور افزوده می‌شود.از دیگر هدف‌های اجرای این طرح، کاهش آلاینده‌های زیست محیطی و بهبود کیفیت محصولات این پالایشگاه بر اساس مشخصات ‌یورو۲۰۰۵ است. همچنین با اجرای این طرح، میزان تولید نفت کوره پالایشگاه اراک از ۳۷هزار و ۷۲۰ بشکه به حدود ۱۵‌هزار بشکه خواهد رسید.

براساس این گزارش، پالایشگاه اراک با ظرفیت پالایش ۱۷۰‌هزار بشکه در روز، به لحاظ ظرفیت پالایشی بعد از پالایشگاه‌های آبادان، اصفهان، تهران و بندرعباس در رده پنجم قرار دارد.