به گفته مدیرکل دفتر امور انرژی سازمان مدیریت در حال حاضر ارزش تولیدات انرژی کشور بالغ بر ۱۰۰میلیارد دلار است که بیش از نیمی از این مقدار صادر می‌شود و باقی مانده آن به مصرف داخل کشور اختصاص می‌یابد. به گزارش خبرگزاری فارس به نقل از روابط عمومی سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی کشور، مدیرکل دفتر امور انرژی سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی کشور در کارگاه آموزشی چالش‌های بخش انرژی کشور با اعلام این مطلب به تشریح ویژگی‌های بخش مذکور پرداخت و اظهار داشت: وجود منابع و ذخایر عظیم هیدروکربوری در فلات ایران یکی از ویژگی‌های بخش انرژی محسوب می‌شود و کشور ما ۱۲‌درصد ذخایر هیدروکربوری مایع و ۱۷‌درصد ذخایر گاز طبیعی جهان را دارا است.

احمد داوودی در ادامه، برخورداری بیش از ۸۰ سال سابقه در صنایع نفت و برق، توسعه شبکه گازرسانی را به عنوان بستری مناسب برای توسعه و رفاه کشور دانست و گسترش سریع و کامل شبکه برق و ساخت تجهیزات نیروگاهی، خطوط و پست‌ها را از دیگر ویژگی‌های بخش انرژی کشور برشمرد.

به گفته وی دولتی بودن فعالیت‌ها در بخش انرژی، کنترل و تثبیت قیمت حامل‌های انرژی توسط دولت، محدودیت‌های قانونی و ساختاری برای استفاده از فناوری روز و سرمایه‌های خارجی و حجم عظیم یارانه‌های انرژی (سالانه در حدود ۳/۴۵‌میلیارد دلار) از ضعف‌ها و چالش‌هایی است که بخش انرژی ایران با آن مواجه است. از دیدگاه این مقام مسوول، دولتی بودن عمده فعالیت‌های بخش انرژی باعث عدم انعطاف اقتصادی و مدیریتی و عدم ایجاد تحرک لازم و متناسب با مقتضیات صنعتی دنیا شده است.

وی نیروگاه آبی لوارک و توسعه مسجد سلیمان را جزو نیروگاه‌هایی دانست که در سال آینده به اتمام خواهند رسید. به گفته داوودی نیروگاه تلمبه ذخیره‌ای سیاه بیشه، نیروگاه آبی سیمره، نیروگاه آبی کارون ۴ مخزنی و نیروگاه آبی گتوند علیا در زمره نیروگاه‌هایی است که تا سال ۱۳۸۸ خاتمه خواهند یافت.

مهلت شرکت در مناقصه توسعه پالایشگاه اصفهان ۲ماه تمدید شد

مهلت شرکت در مناقصه توسعه ظرفیت پالایشگاه اصفهان که قرار بود در ۳۰ژوئن (۹ تیر) پایان یابد، تا دو ماه دیگر تمدید شده است.

به گزارش خبرگزاری فارس به نقل از نشریه اقتصادی مید، مهلت شرکت در مناقصه توسعه ظرفیت پالایشگاه اصفهان تا ۳۰اوت (شهریور) سال‌جاری تمدیده شده است. پیش‌تر مهلت شرکت در این مناقصه ۳۰ژوئن اعلام شده بود.

از سوی شرکت ملی پالایش و پخش نفت ایران که برگزارکننده این مناقصه بوده دلیلی برای تمدید مهلت شرکت در این مناقصه اعلام نشده، اما به نظر می‌رسد استقبال اندک شرکت‌های داخی و خارجی علت تمدید مهلت این مناقصه بوده است.

ارزش این مناقصه بالغ بر ۵/۱میلیارد دلار بوده و صرفا شرکت‌های داخلی می‌‌توانند به عنوان پیشنهاددهنده در این مناقصه شرکت کنند. شرکت‌های خارجی نیز به عنوان شرکت فرعی همکار شرکت‌های داخلی می‌توانند در مناقصه مذکور حضور یابند. براساس این گزارش شرکت‌های محلی چگالش، نرگان و ناموران، شرکت‌های آلمانی اوهده و لورگی، شرکت کره‌ای هیوندا و شرکت چینی سینوپک از جمله شرکت کنندگان احتمالی حاضر در مناقصه توسعه پالایشگاه اصفهان خواهند بود.