رامین مهمانپرست، سخنگوی وزارت خارجه، بیانیه اتحادیه عرب در قبال تحولات سوریه را موجب پیچیده‌تر شدن وضعیت این کشور خواند. به گزارش ایسنا، مهمانپرست در پاسخ به سوالی درباره اقدام اتحادیه عرب در تعلیق عضویت سوریه در این اتحادیه اظهار کرد: جمهوری اسلامی ایران ضمن تاکید بر لزوم توجه به روند تحولات کشورهای مختلف منطقه و اتخاذ نکردن مواضع و سیاست دوگانه و ممانعت از مداخله خارجی بر این باور است که بیانیه اتحادیه عرب در قبال تحولات سوریه نه تنها کمکی به حل مساله نمی‌کند، بلکه وضعیت را پیچیده‌تر خواهد کرد.

وی ادامه داد: از این رو لازم است اقدامات مقتضی در راستای تداوم آرامش و ثبات، در جهت بهره‌گیری از ظرفیت‌های گفت‌وگو انجام شود. مهمانپرست افزود: صدور بیانیه اتحادیه عرب همزمان با تلاش نیروهای فرامنطقه‌ای به منظور مداخله در امور داخلی سوریه قابل تامل بوده، در حالی که ایجاد زمینه لازم برای موفقیت طرح اصلاحات از سوی رییس‌جمهور سوریه و مردم این کشور و مقابله با مداخلات خارجی در سطح منطقه‌ای ضروری است.

رایزنی ایران و الجزایر درباره سوریه

در همین رابطه، علی‌اکبر صالحی، وزیر خارجه با مراد مدلسی همتای الجزایری خود به صورت تلفنی گفت‌و‌گو کرد. صالحی در این مذاکره تلفنی با اشاره به جایگاه مهم سوریه در منطقه، بر ضرورت رایزنی در جهت کمک به ایجاد بستر لازم برای حل مسائل سوریه با محوریت مقابله با مداخله خارجی و تحقق روند اصلاحات در این کشور تاکید کرد.

وزیر خارجه الجزایر نیز ضمن تاکید بر نقش سوریه، بر اهمیت رایزنی و حل مشکلات از طریق گفت‌وگو تاکید کرد.