مصرف کالاهای داخلی، مجاهدتی ضروری است

عکس: خبرگزاری مهر

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای رهبر معظم انقلاب اسلامی، صبح دیروز در دیدار هزاران نفر از کارگران سراسر کشور، «پیشرفت» را سرنوشت روشن و قطعی ملت ایران خواندند و با اشاره به جایگاه و شان بسیار مهم «کارگر» در اسلام و منطق عقلایی افزودند: پایبندی همه «بخش‌های دولتی، غیردولتی و مردم» به الزامات سال جهاد اقتصادی، موجب جهش در ایران بزرگ و سرافراز خواهد شد. به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی دفتر مقام معظم رهبری، در این دیدار که در آستانه روز جهانی کارگر برگزار شد، رهبر انقلاب اسلامی، از منظر منطق عقلایی، عنصر «کار و کارگر» را حلقه بی‌بدیل و بسیار مهم تامین نیازهای حیاتی فرد و جامعه برشمردند.

ایشان در تبیین بیشتر جایگاه «کار و کارگر» افزودند: شان کارگر در اسلام از منطق عقلایی نیز بالاتر است؛ چرا که اسلام، کارِ کارگر را عبادت و عمل صالح می‌داند و نبی مکرم بر دست کارگر به عنوان دستی که آتش به آن نمی‌رسد، بوسه می‌زنند.

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای، با اشاره به نقش جامعه کارگری در به ثمر رسیدن مبارزات ملت با رژیم ستمشاهی افزودند: در اوایل انقلاب اسلامی نیز عوامل و عناصر چپ آن روز یعنی کمونیست‌ها، خیلی تلاش کردند جامعه کارگری را در مقابل اسلام و نظام قرار دهند، اما کارگران صدای دین را «صدای آشنا و مطلوب» خود دانستند و در مقابل این توطئه ایستادند.

رهبر انقلاب اسلامی شرکت وسیع کارگران در دفاع مقدس و بعد از آن، حضور در میدان کار، تلاش و پیشرفت را نشانه‌هایی از تعهد عمیق جامعه کارگری به اسلام، انقلاب و ایران برشمردند و خاطرنشان کردند: کارگر با غیرت و با شرف ایرانی، کار خود را پیکار و مبارزه می‌داند و با کار مجدانه، مبتکرانه و مبتنی بر ذوق و استعداد ایرانی، با دنیای استکبار و کسانی که رکود و سقوط اقتصادی کشور را دنبال می‌کنند، مبارزه و مقابله می‌کند.

ایشان سیاست کلی نظام و مسوولان را ایجاد همدلی و صمیمیت میان عناصر دخیل در مقوله «کار» دانستند و در عین حال خاطرنشان کردند: البته کسانی در کشور هستند که به کارگران ظلم می‌کنند و حقوق آنان را نادیده می‌گیرند، اما سیاست کلی نظام اسلامی، همفکری و همدلی «کارگر، کارفرما و دستگاه‌های مسوول» است.

رهبر انقلاب اسلامی با اشاره به اقدامات و طرح‌های مهم دولت برای حل مسائل و بهبود وضع جامعه کارگری افزودند: باید به گونه‌ای برنامه‌ریزی و اقدام کرد که جامعه کارگری از جوامع برخوردار و بهره‌مند کشور شود.

ایشان در بخش دیگری از سخنانش، با اشاره به سال جهاد اقتصادی افزودند: دشمن ضمن ادامه تلاش‌های خود در عرصه‌های فرهنگی، امنیتی، سیاسی و دیگر عرصه‌ها، مبارزه با اسلام و جمهوری اسلامی را عمدتا بر روی «اقتصاد» متمرکز کرده است تا میان مردم با نظام و دولت شکاف ایجاد کند و به همین علت باید با همه توان و با تکیه بر اخلاص، فهم و بصیرت به مبارزه و جهاد با دشمن شتافت.

رهبر انقلاب اسلامی، با تاکید بر مسوولیت همه «بخش‌های دولتی، خصوصی و عموم مردم» در سال جهاد اقتصادی، جامعه کارگری را به «اتقان» در کارها فراخواندند و افزودند: کار را باید محکم، دقیق و درست انجام داد.

ایشان ارتقای کیفیت کالاهای ایرانی را از دیگر مسوولیت‌های جامعه کارگری و کارآفرینان دانستند و خاطرنشان کردند: باید کاری کنیم که کالای داخلی در نظر مصرف‌کننده ایرانی و غیرایرانی کالایی مطلوب، بادوام و زیبا باشد که البته دستگاه‌های دولتی باید پیش نیازهای تحقق این هدف از جمله آموزش مهارت‌های مختلف را تامین کنند. حضرت آیت‌الله خامنه‌ای، تلفیق «هنر و توانایی» ایرانی را زمینه‌ساز تقویت کیفیت تولیدات داخلی برشمردند و افزودند: برخی محصولات داخلی دارای قدرت رقابت و برخی دیگر به مراتب بهتر از کالاهای مشابه خارجی‌اند که باید این ویژگی را به همه کالاها و مواد تولیدی خوراکی، پوشاکی و وسایل زندگی تعمیم داد.

ایشان در همین زمینه افزودند باید عرصه تولید کالای برتر در داخل کشور را به همت کارگران، مهندسان و سرمایه‌گذاران، به عرصه‌ای دیگر برای تجلی شعار «ما می‌توانیم» تبدیل کنیم.

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای با اشاره به عده‌ای که مصرف کالای خارجی را نشانه نوعی «تشخص و برتری» می‌پندارند، افزودند: دلبستگی به تولیدات بیگانه، و بی‌اعتنایی به تلاش کارگر ایرانی، بیماری و عادت بدی است که پول و ثروت کشور را به جیب کارگر خارجی سرازیر می‌کند.

رهبر انقلاب اسلامی، مصرف کالاهای ساخت داخل را یکی از مجاهدت‌های ضروری در سال جهاد اقتصادی دانستند و افزودند: به موازات استقبال مردم از تولیدات داخلی، لازم است کیفیت و مرغوبیت این کالاها، به حد قانع‌کننده‌ای برسد.

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای در تشریح وظایف مسوولان در سال جاری، ایجاد اشتغال و کارآفرینی را بسیار مهم خواندند و افزودند: پرداختن به زیرساخت‌های اقتصادی در سراسر کشور، توجه کامل به مساله صنعت و کشاورزی از جمله مسائل بسیار ضروری و تجلی جهاد فی سبیل‌الله است.

رهبر انقلاب اسلامی بخش پایانی دیدار با کارگران را به مسائل منطقه و ناکامی دشمنان در مقابل ایران اختصاص دادند.

ایشان با یادآوری تلاش مستمر دستگاه‌های ضدبشری استکبار برای ضربه زدن به جمهوری اسلامی افزودند: آنها می‌خواستند با منزوی کردن ایران، نظام اسلامی یعنی «نماد عظمت و شرف اسلامی و انسانی» الهام بخش دیگر ملت‌ها نشود، اما ملت ایران و «جمهوری اسلامی»، اکنون، در سلسله قیام‌های پرعظمت مردم منطقه، بیش از همیشه مورد توجه و احترام ملت‌ها قرار گرفته‌اند و دولت آمریکا، منفورترین دولت‌ها در اذهان ملت‌های منطقه است. ایشان در همین زمینه تاکید کردند: فردای منطقه، به برکت همت و حرکت ملت‌ها در راه اسلام، به مراتب از امروز منطقه، بهتر خواهد بود. حضرت آیت‌الله خامنه‌ای، ناکامی دشمنان و توفیق روزافزون ملت ایران را نشانه صدق وعده‌های الهی دانستند و افزودند: ملت، دولت و مسوولان ایران با یاد خدا و در راه خدا، به تلاش و حرکت خود ادامه می‌دهند و پروردگار کریم نیز، فضل و رحمت خود را، همواره نصیب این ملت خواهد کرد.

در ابتدای این دیدار آقای شیخ‌الاسلامی وزیر کار و امور اجتماعی به نقش بی‌بدیل نیروی انسانی در تحول و پیشرفت اقتصادی اشاره کرد و گفت: این وزارت با همکاری نمایندگان کارگران و کارفرمایان «سند ملی کار شایسته» را به منظور توسعه اشتغال، صیانت از نیروی کار و دفاع از حقوق کار و تولید، تدوین و تصویب کرده است و گام‌های خوبی برای اصلاح سیاست‌ها، قوانین و مقررات برداشته است.

آقای شیخ‌الاسلامی افزود: توجه به اشتغال جوانان و توسعه مشاغل خانگی، معرفی مفاخر کارگری و کارفرمایان نمونه، واگذاری سهام عدالت، اجرای بیمه تکمیلی کارگران، اعطای وام مسکن مهر و کارت خرید اعتباری از جمله اقدامات انجام شده و در دست انجام این وزارتخانه است.