ثبت‌نام انتخاباتی مشاوران لاریجانی

علی لاریجانی که از سال ۱۳۸۷ ریاست مجلس را به مدت ۱۲ سال به‌صورت متوالی برعهده داشته است، ۱۸اردیبهشت ماه در واکنش به خبر خبرگزاری تسنیم مبنی بر آمادگی‌اش برای ورود به رقابت‌های انتخاباتی با ارائه یک لیست، در بیانیه‌ای با عنوان «رفع نگرانی از جریان خالص‌سازی؛ خبری درباره انتخابات مجلس وجود ندارد!» نوشت: «ارائه لیست در انتخابات مصداق گزاره «خسن و خسین هر سه خواهران مغاویه هستند» است. نه بحثی درباره حرکت انتخاباتی درمیان است و نه ارائه لیست سراسری و نه رایزنی با دیگران صورت پذیرفته لذا بدین وسیله از جریان خالص‌سازی رفع نگرانی می‌شود و بعید است با این روش‌های برادران بتوان رقابت تصنعی ایجاد کرد. ملک را چاره‌ای دیگر نیاز است.»

بیانیه‌ای که ادبیات سیاسی کشور را دگرگون کرد و خالص‌سازان را در سیبل جدی منتقدان این جریان قرارداد. واژه خالص‌سازان درحالی پا به عرصه سیاست کشور گذاشت که پیش از این نیز محمد‌باقر قالیباف، رئیس مجلس بارها انتقادت جدی به جریان مذکور وارد کرده و از آنها که «هیچ کاری برای انقلاب نکرده‌اند، اما از همه طلبکارند» به عنوان سوپر‌انقلابی یاد کرده بود. دراین میان به نظر می‌رسد علی لاریجانی مصمم‌تر از گذشته وارد یک کنش انتخاباتی برای شکست پروژه «خالص‌سازان یا سوپر انقلابی‌ها» شده است. این کنش از دوسو شکل گرفته است. اول ارائه لیستی انتخاباتی ازسوی رئیس سابق مجلس بدون حضور مستقیم در انتخابات و با معرفی چهره‌های جدید در کنار چهره‌های قدیمی نزدیک به او.

 بنابر گزارش‌ها و البته اطلاعات تکمیلی «دنیای اقتصاد» ۵مشاور و چهره نزدیک به علی لاریجانی‌(علی مطهری، محمد‌رضا باهنر و منصور حقیقت‌پور، بهروز نعمتی و جعفرزاده ایمن‌آبادی) به توصیه او در پیش‌ثبت‌نام انتخابات مجلس شرکت کرده‌اند. هرچند هنوز باید درانتظار نتیجه بررسی صلاحیتشان باشند اما حضورشان در مرحله اول انتخابات نشانگر عزم علی لاریجانی برای شکستن فضای انحصارطلبانه خالص‌سازان در مجلس آینده دارد.

پیش از این «دنیای اقتصاد» در دو گزارش با عنوان «۴ برداشت از آینده سیاسی لاریجانی» ‌و «پلن لاریجانی برای پارلمان دوازدهم» اعلام کرده بود که «علی لاریجانی ترجیح خواهد داد به جای ورود مستقیم به انتخابات دست به تهیه لیست انتخاباتی از چهره‌های نزدیک به خود بزند و لیستی با حمایت خود راهی مجلس شورای اسلامی کند.» «دنیای اقتصاد» همچنین پیش از آغاز پیش‌ثبت‌نام‌ها از افزایش رفت‌وآمدها به دفترلاریجانی برای حمایت او از برخی نامزدهای انتخاباتی خبر داده و پیش‌بینی کرده بود که علی لاریجانی اقدام به ارائه لیست انتخاباتی در تهران و شهرستان‌ها کند.  در کنش انتخاباتی دوم از سوی علی لاریجانی او نطق‌ها و سخنانی را که می‌توان آنها را به نوعی نطق‌های انتخاباتی برای برهم زدن برنامه خالص‌سازان تعبیر کرد، آغاز کرده است.

در همین راستا علی لاریجانی که حالا به صراحت می‌توان گفت مقابله با خالص‌سازان به کانون اصلی گفتمان انتخاباتی او بدل شده است، هفته گذشته در جمع گروهی از جوانان، با اشاره به تلاش عده‌ای برای خالص‌سازی گفت: از اول انقلاب عده‌ای خالص‌ساز می‌گفتند فقط ما انقلابی هستیم و دنبال حذف دیگران بودند. تلاش برای دو قطبی‌سازی در کشور وجود دارد. از اوایل انقلاب دو فکر مقابل هم بودند. پایه نظری نخستین فکر این بود که ما باید به دنبال وحدت ملی باشیم و تفکر دوم به دنبال تجزیه بود.

به گزارش خبرآنلاین، لاریجانی با بیان اینکه البته عده‌ای هم نگاه کاسب‌کارانه به انقلاب داشتند، گفت: این افراد به دنبال مونوپول کردن بودند. مبنای این اقدام بی‌هنری است، چرا که اگر کسی هنر داشته باشد قدرت توجیه دیگران برای ایجاد وفاق را دارد، اما اگر هنری نداشته باشد، به دنبال تجزیه است. یکی از ویژگی‌های انقلابی واقعی وحدت‌گرایی است؛ به این ترتیب که همه افراد کارگزار و فعال باشند و به اندازه استعداد خود انقلاب را یاری کنند. ‌

رئیس مجالس هشتم، نهم و دهم گفت: انقلابی کاسب‌کار به دنبال این است که بگوید بقیه انقلابی نیستند، ما انقلابی هستیم و همه پست‌ها را ما باید بگیریم. نتیجه این اقدام کوچک کردن انقلاب است در صورتی که انقلاب اسلامی بسیار بزرگ بود، اقدام امام خمینی (ره) بسیار بزرگ بود. لاریجانی ادامه داد: هر تفکری که بتواند متناسب با نیاز زمان پاسخگو باشد، گسترش پیدا می‌کند و هر تفکری که نتواند خود را با نیازهای زمان تطبیق بدهد، گسترش پیدا نمی‌کند. لاریجانی در ادامه سخنانش اشاره‌ای کوتاه و البته معنی‌دار به عدم ثبت‌نامش در انتخابات مجلس هم کرد و گفت: امور عدمی که دلیل نمی‌خواهد. البته ثبت‌نام نکردن بنده در انتخابات مجلس دوازدهم دلایلی دارد که به موقع آن را می‌گویم.

در کنار سخنان علی لاریجانی در مورد خالص‌سازان می‌توانیم به انتقاد اخیر محمد‌رضا باهنر از دولت در گفت‌وگویش با «ایسنا» هم اشاره کنیم. باهنر که گفته می‌شود به توصیه علی لاریجانی در پیش‌ثبت‌نام دوازدهمین دوره انتخابات مجلس شرکت کرده است، در گفت‌وگو با «ایسنا» که روز گذشته منتشر شد، گفته است: «زمان تبلیغات انتخابات ریاست‌جمهوری یکی از کاندیداها می‌گفت اگر من رئیس‌جمهوری شوم هفت‌روزه مشکل بورس را حل می‌کنم. الان ۷۰۰روز گذشته اما کسی مشکل را حل نکرده است.» همه اینها نشان می‌دهد کنش انتخاباتی صاحب امضای مقابله با خالص‌سازی به‌طور جدی استارت خورده است.