به گزارش «ایلنا» باقری افزود: «‌چین به دلیل وضعیت کرونا شرایط مناسبی برای سفر ندارد به این جهت ما با چینی‌‌ها از طریق سفارت ‌‌آنها در تهران و سفارت ما در پکن و از طریق تلفن رایزنی‌‌های مستمری داریم و به علت آنکه روس‌‌ها محدودیت کرونایی ندارند بعضی وقت‌‌ها یا آنها می‌‌آ‌‌یند یا ما می‌‌رویم‌‌.» معاون سیاسی وزیر امور خارجه روز جمعه در سفر به مسکو با «سرگئی ریابکوف» معاون وزیر امور خارجه روسیه در مسکو دیدار کرده است. در تصویر منتشر شده از این دیدار، اولیانوف مذاکره‌کننده ارشد روسیه در مذاکرات وین نیز در این دیدار حضور دارد. براساس این گزارش، این دیدار و رایزنی بعد از نشست دو روزه دوحه در روزهای سه‌شنبه و چهارشنبه انجام شده است. همچنین باقری در حاشیه چهارمین کنفرانس بین‌المللی حقوق بشر آمریکایی از دیدگاه مقام معظم رهبری در جمع خبرنگاران گفت که زمان و مکان مذاکرات بعدی در تبادلات ما و آقای مورا وجود دارد و در حال نهایی‌سازی است. مذاکره‌کننده ارشد هسته‌‌ای اضافه کرد: «‌مذاکرات در دوحه در چارچوبی که قبلا مشخص شده بود، شکل گرفت و گفت‌وگوها براساس توافق بین ما و طرف مقابل که به‌طور مشخص آقای مورا است، ادامه دارد.»

پنجره دیپلماسی باز است

همزمان با صحبت‌های باقری درباره رایزنی‌‌های پیرامون زمان و مکان بعدی گفت‌وگوها، خانم «کاترین کولونا» وزیر امور خارجه فرانسه در گفت‌وگوی تلفنی با حسین امیرعبداللهیان، وزیر امور خارجه ایران با اشاره به برگزاری مذاکرات لغو تحریم‌ها و احیای برجام گفت: «باید از فرصت گفت‌وگو و مذاکره استفاده و برای رسیدن به توافقی که مورد رضایت همه طرف‌‌ها باشد، تلاش کنیم.» خانم کولونا تاکید کرد: «‌ما معتقدیم پنجره دیپلماسی همچنان باز است و باید از آن به بهترین شکل استفاده کنیم تا توافق حاصل شود. انجام توافق، بهتر از نداشتن توافق است.»

ارزیابی مثبت تهران از مذاکرات دوحه

 رئیس دستگاه دیپلماسی ایران نیز در این تماس با اشاره به گفت‌وگوهای احیای برجام در وین و دوحه گفت: «ارزیابی ما از گفت‌وگوهای اخیر دوحه مثبت است. اما باید دید طرف آمریکایی چگونه می‌خواهد از فرصت دیپلماسی بهره گیرد. اکنون مسیر دیپلماسی باز است.» امیرعبداللهیان تاکید کرد: «‌ما برای رسیدن به نقطه نهایی توافقی خوب و پایدار، جدی و صادق هستیم و همواره در مذاکرات، پیشنهادها و ایده‌های مثبت خود را مطرح کرده‌‌ایم.» رئیس‌‌دستگاه دیپلماسی با بیان اینکه جمهوری اسلامی ایران همواره به تعهدات خود پایبند بوده تاکید کرد: «تهران انتظار دارد طرف‌‌های مقابل نیز به تعهدات خود به درستی عمل کنند.» در نهایت وزیر امور خارجه ایران تاکید کرد: «طرف آمریکایی‌‌ بدون رویکرد مبتنی بر ابتکار و پیشرفت در دوحه حضور یافت. معتقدیم نباید جای ابتکار سیاسی را، تکرار مواضع قبلی پر کند.»

تغییر موضع آمریکا

این اظهارات امیرعبداللهیان در حالی مطرح می‌شود که محمد مرندی، مشاور هیات ایرانی در مذاکرات هسته‌‌ای در گفت‌وگویی با خبرگزاری روسی اسپوتنیک درباره مواضع آمریکا در دوحه گفت واشنگتن خواستار ابزاری برای اعمال فشار به تهران است و تغییراتی در مواضع آمریکایی‌‌ها صورت گرفته است اما نمی‌توان گفت که مذاکرات قطر پیشرفت‌هایی نداشته است. تحلیلگر مسائل سیاسی ادامه داد: «پذیرش خواسته‌ها و شرایط تهران برای واشنگتن سخت است و اگر تصمیم فقط با اروپایی‌‌ها بود حتما توافق می‌شد.»

مرندی تاکید کرد که آمریکا و اروپا به واسطه بحرانی که در اوکراین ایجاد کرده‌‌اند، تحت فشارند و به توافق با ایران نیاز دارند. به گزارش خبرگزاری فارس، مرندی همچنین درباره دور بعدی گفت‌وگوهای هسته‌‌ای گفت: «‌محل برگزاری دور بعدی مذاکرات رفع تحریم‌های ایران هنوز نامشخص است و توافقی درباره آن صورت نگرفته است.» کارشناس مسائل هسته‌‌ای با بیان اینکه ایران خواستار اجرای کامل توافقی است که ممکن است حاصل شود و اینکه خواهان تضمین‌‌های کافی در توافق است، گفت: «‌تهران می‌خواهد تحریم‌ها به گونه‌‌ای برطرف شود که موانع در شرایط اقتصادی ایران خاتمه یابد.» مرندی همچنین در پاسخ به سوالی درباره تاثیر سفر آتی جو بایدن، رئیس‌‌جمهور ایالات متحده به غرب آسیا گفت: «سفر بایدن به منطقه ارتباطی به مذاکرات هسته‌‌ای ندارد و آن قدر که برخی رسانه‌ها تبلیغ می‌کنند، اهمیتی ندارد.»

از سوی دیگر شیخ محمد عبدالرحمن آل ثانی و آنتونی بلینکن، وزرای خارجه قطر و آمریکا درباره آخرین تحولات مربوط به مذاکرات رفع تحریم‌ها به صورت تلفنی رایزنی کردند. وبگاه وزارت امور خارجه آمریکا یکشنبه شب در بیانیه‌‌ای نوشت: «وزیر امور خارجه از تلاش‌‌های قطر برای کمک به رسیدن به بازگشتی دوجانبه به اجرای کامل برجام[تواقق هسته‌‌ای] و به ویژه میزبانی مذاکرات غیرمستقیم با ایران در دوحه تشکر کرد.» قطر اخیرا میزبان مذاکرات غیرمستقیم ایران و آمریکا در زمینه احیای توافق هسته‌‌ای با تسهیل‌‌گری اتحادیه اروپا بوده است. این در حالی است که در بحبوحه آشفتگی سیاسی، امنیتی در تل‌‌‌آویو، یائیر لاپید، نخست‌‌‌وزیر رژیم موقت صهیونیستی امروز سه‌‌‌شنبه عازم پاریس می‌‌‌شود و انتظار می‌‌‌رود یکی از اهداف مهم سفر او به فرانسه گفت‌‌‌‌‌‌وگو درباره ایران باشد.