دبیرکل جامعه اسلامی مهندسان گفت: فکر می‌کنم تا‌کنون حدود سه چهارم از کاندیداهای اصولگرایان برای انتخابات خبرگان مشخص شده‌اند. محمدرضا باهنر در گفت‌و‌گو با خبرگزاری فارس، در ارزیابی خود از آخرین فعالیت‌های گروه‌های اصولگرا و دوم خردادی برای شرکت در انتخابات خبرگان و شوراها با بیان اینکه حرکت مشترکی بین جناح‌های مختلف برای انتخابات وجود دارد، اظهار کرد: جناح‌های مختلف هر دو تلاش می‌کنند که به وحدت برسند و لیست مشترکی را تهیه کنند، اما اینکه چقدر موفق می‌شوند باید منتظر گذشت زمان باشیم. وی به تلاش گروه‌ها برای رسیدن به یک جمع‌بندی اشاره کرد و افزود: طبق محاسباتی که قبلا می‌شد، انتخابات شوراها قرار بود آبان‌ماه برگزار شود، ولی با تصویب مجلس هر دو انتخابات خبرگان و شوراها آذرماه برگزار می‌شود، بنابراین گروه‌های مختلف باید با سرعت بیشتری به جمع بندی برسند. نایب‌رییس مجلس شورای اسلامی درخصوص امکان ائتلاف و ارائه لیست واحد از سوی اصولگرایان و دوم خردادی‌ها در انتخابات مجلس خبرگان گفت: امکانش هست ولی بحث صفر و صد است و ممکن است به لیست صد‌در‌صد واحدی نرسند، ولی ممکن است مشترکات لیست‌هایشان را بالا ببرند. باهنر گفت: با توجه به اینکه حدود ۳۰۰‌هزار نفر در انتخابات شوراها انتخاب می‌شوند، لذا عمده بحث و حساسیت‌ها به تهران و شهرهای بزرگ ملی است و در بقیه شهرها حساسیت‌های منطقه‌ای است. وی درخصوص اختلاف جامعتین در ارائه لیست واحد اظهار داشت: اختلاف ممکن است باشد اما جامعتین مذاکره می‌کنند و لیست مشترک دارند و طبیعی است که هر کدام بخواهند از طیف خاصی حمایت کنند، اما دارند به جمع‌بندی می‌رسند.

عضو فراکسیون اکثریت مجلس با اشاره به وضعیت و ترکیب لیست نامزدهای انتخابات خبرگان و شوراها با بیان اینکه اصولگرایان در انتخابات شوراها بیشتر درباره سیاست‌های راهبردی بحث می‌کنند، گفت: تا آنجایی که من اطلاع دارم، اصولگرایان برای انتخابات شوراها هنوز وارد مصادیق لیست‌ها نشده‌اند و در حال جمع‌آوری اسامی هستند، لذا اینکه به لیست مشخص برسند و شروع به ارزیابی افراد کنند، نرسیده‌اند.

وی افزود: در مورد انتخابات مجلس خبرگان پیشرفت خوبی وجود دارد، البته من آخرین آمار را ندارم، ولی فکر می‌کنم تا به حال حدود سه‌چهارم از کاندیداها مشخص شده‌اند.

باهنر در عین حال از اعلام اسامی کاندیداهایی که تاکنون برای شرکت درانتخابات مجلس خبرگان از سوی اصولگرایان انتخاب شده‌اند، خودداری کرد.

نایب‌رییس مجلس با تاکید بر رعایت قواعد رقابت در انتخابات خبرگان و شوراها تصریح کرد: در رقابت‌ها باید تلاش کنیم قواعد رقابت را رعایت کنیم، به طوری که هر گروه و حزب فعال در انتخابات هم باید آمادگی موفقیت و هم آمادگی شکست را داشته باشد‌، چون در انتخابات رقابت جدی است و قائدتا یک گروه موفق می‌شود و یک گروه به پیروزی نمی‌رسد‌، لذا باید خود را آماده کنیم هم اخلاق بعد از پیروزی و هم اخلاق بعد از شکستمان خوب باشد.