پیش‌بینی‌ها از تصمیمات اوپک در نشست فردا

دنیای اقتصاد، رهام وزیری- نفت در سراشیبی کاهش قیمت‌ها افتاده است و همین‌طور به پیش‌ می‌رود. هر چند کاهش قیمت‌ها به سرعت افزایش قیمت‌ها نیست اما در یک هفته گذشته مدام سنت به سنت از قیمت نفت‌خام کاسته شده است، تااکنون نوبت واردکنندگان نفت باشد که به قیمت‌ها لبخند بزنند.دیروز تمامی مشتقات نفتی و خود نفت‌خام با کاهش قیمت‌ها روبه‌رو شدند تا امیدواری برای ادامه کاهش قیمت‌ها بیشتر شود.

اکنون وضعیت بازار نفت به شکلی است که جدای از آرام شدن تحولات ژئوپلتیک، عوامل درونی بازار نیز به کمک کاهش قیمت‌ها آمده‌اند.

تقاضا مهم‌ترین عاملی است که بر قیمت نفت‌خام تاثیر می‌گذارد و خبرگزاری بلومبرگ دیروز از کاهش تقاضای آمریکا طی ۲روز گذشته خبر داد.

مجموعه عوامل باعث شد تا دیروز قیمت نفت‌خام به پایین‌ترین میزان در ۵ماه گذشته برسد.

به این ترتیب نفت‌خام ۲/۴درصد از ارزش خود را در این هفته از دست داد (هفته میلادی).

بر این اساس بهای هر بشکه نفت‌خام وست‌تگزاس اینترمدیت در بورس کالای نیویورک در نیمروز معاملاتی به ۲۵/۶۶دلار در هر بشکه رسید.

این پایین‌ترین قیمت نفت‌خام از چهارم آوریل تاکنون است. کاهش ۰۷/۱دلاری قیمت نفت‌خام در نیویورک سبب شد تا بهای بشکه‌های نفت برنت دریای شمال نیز کاهش پیدا کند.

نفت برنت نیز در بورس کالای لندن با کاهش ۲/۱دلاری قیمت به بشکه‌ای ۳۳/۶۵دلار رسید که این پایین‌ترین قیمت نفت‌خام برنت دریای شمال از ۲۸ماه مارس گذشته تاکنون است.

عوامل ژئوپلتیک اصلی‌ترین دلیل کاهش قیمت نفت‌خام در ۲روز گذشته بود.

بحران لبنان که دلیل مهمی برای افزایش قیمت نفت بود، با عقب‌نشینی نیروهای اسرائیلی به آرامش بیشتر نزدیک شد.

سرانجام پس از ۸ هفته محاصره هوایی و دریایی، نیروهای اسرائیلی به محاصره خود پایان دادند و قطعنامه ۱۷۶ شورای امنیت یک‌قدم دیگر به اجرایی شدن کامل نزدیک شد.

پایان محاصره لبنان این اطمینان را در بازارهای نفتی به وجود آورد که احتمال شروع دوباره بحران در خاورمیانه و به خطر افتادن شریان‌های نفت‌ کاهش یافته است.اخبار مربوط به پیدا شدن یک میدان نفتی عظیم در خلیج مکزیک یکی دیگر از اخباری است که همچنان تاثیر مثبت خود را بر بازارهای نفتی حفظ کرده است.

اخبار اولیه نشان می‌دهد که این میدان نفتی که بخش زیادی از آن در اختیار کمپانی شورون است، بیش از ۱۵میلیارد بشکه ذخیره نفتی دارد. این میدان نفتی در نزدیکی نیواورلئان قرار دارد.

از سوی دیگر برخی منابع خبری صحت این خبر را زیر سوال برده‌اند. برخی عقیده دارند که ممکن است این میدان به این اندازه بزرگ نباشد. در صورتی که تحقیقات به پایان برسد و میدان خلیج مکزیک اثبات شود، به این معنی است که آمریکا بیش از ۴۰ سال نیاز به واردات نفت خام ندارد.

میزان ذخایر سوخت آمریکا که براساس گزارش‌های جدید افزایش یافته است، یکی دیگر از عوامل کاهش قیمت نفت در دیروز بود. براساس گزارش دپارتمان انرژی آمریکا، میزان ذخایر سوخت آمریکا طی هفته گذشته به میزان ۳میلیون و یکصد هزار بشکه افزایش یافته است. مجموعه ذخیره سوخت‌های مختلف آمریکا اکنون ۱۳۹میلیون و ۹۰۰هزار بشکه است. هر چند این میزان از میانگین ۵ سال گذشته هنوز ۷/۷درصد کمتر است. اصلی‌ترین عامل افزایش میزان ذخایر آمریکا در بخش سوخت، پایان فصل رانندگی‌های جاده‌ای و سفرها در ایالات متحده است که این مساله میزان تقاضا را برای سوخت کاهش داده است.

اوپک در روز یازده سپتامبر در وین یکصد و چهل و دومین اجلاس خود را تشکیل می‌دهد. بازارهای نفتی اکنون امیدوارند که اوپک در این اجلاس با افزایش سقف تولید سازمان موافقت کند که در این صورت راه برای کاهش بیشتر قیمت نفت خام هموار خواهد شد. شکری غانم، وزیر نفت لیبی از طرفداران افزایش سقف تولید در میان وزرای اوپک است. اجماع کلی در اوپک همچنان بر سر حفظ سقف تولید است.