وزیر بهداشت با انتقاد از کسانی که خبر کشف داروی درمان ایدز را زودتر از موعد اعلام کردند، جزئیات بیشتری از کشف این دارو را اعلام کرد. به گزارش خبرگزاری مهر، دکتر کامران باقری لنکرانی در حاشیه برگزاری اجلاس سازمان بهداشت جهانی در اصفهان، در مورد کشف این دارو به خبرنگاران گفت: خصوصیات این دارو که در واقع اساس گیاهی دارد این است که مصرف موقت آن، آثار نسبتا طولانی دارد و تا این لحظه، تحقیقات اثر ۲ ساله این دارو ثابت کرده است.

وی با بیان اینکه موفقیت این دارو چشمگیر بوده و مشابه خارجی ندارد، افزود: تمام درمان‌هایی که برای این بیماری تاکنون کشف شده اثرش تا زمانی است که آن دارو را مصرف می‌کنیم اما این دارو از این نظر که اساس گیاهی دارد و اثرش بعد از مصرف دارو ادامه پیدا می‌کند، حائز اهمیت زیادی است.

لنکرانی از بیان جزئیات بیشتر در مورد این دارو خودداری کرد و گفت: اجازه بدهید که در شرایط علمی‌تر مطلب را بیان کنیم.

وزیر بهداشت همچنین با انتقاد از بحث‌های مطرح شده در مورد اینکه کشف این دارو در یک دوره خاص و توسط عده خاصی صورت گرفته است، گفت: افرادی که روند پژوهش‌ها را دنبال می‌کنند، می‌دانند که هیچ چیز به یکباره اتفاق نمی‌افتد و همه پژوهش‌ها شروع و پایانی دارد و بالاخره هر کاری که در این کشور اتفاق می‌افتد متعلق به همه مردم کشور است و درست نیست که کسی بخواهد این را به اسم خودش و یا به اسم گروه خودش اعلام کند و ابزار سیاسی شود.

وی در پایان گفت: همان طور که در بحث هسته‌ای هم افتخارش برای همه ایرانیان در سراسر جهان است و نباید به عنوان تبلیغ گروه سیاسی خاصی مطرح شود، کشف این دارو نیز چنین است.

خطر جدید در منطقه

وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی هشدار داد: بسیاری از بیماری‌های مسری کشورهای منطقه را تهدید می‌کند.

به گزارش ایسنا، دکتر کامران باقری لنکرانی در پنجاه و سومین اجلاس وزرای بهداشت منطقه مدیترانه شرقی در اصفهان با اشاره به درگذشت مدیر کل فقید سازمان بهداشت جهانی از خدمات وی قدردانی کرد و همچنین با گرامیداشت یاد و خاطره شهدای وقایع فلسطین و لبنان گفت: در این جنگ زنان و کودکان بیگناهی کشته شدند که سازمان‌ها برای حفظ سلامت آنان تشکیل شده‌اند اما ما شاهد کشتار وحشیانه آنها بودیم.

وی با اشاره به برگزاری اجلاس وزرای بهداشت منطقه مدیترانه شرقی اظهار کرد: این اجلاس فرصت مغتنمی است که با همدلی و همراهی در کنار یکدیگر و با نگاهی مستعدانه و نگرشی علاج جویانه به منظور پیدا کردن راهی برای حل معضلات فراروی خود دست به دست هم دهیم. وی گفت: در طی دهه‌هایی که از تشکیل سازمان جهانی بهداشت می‌گذرد تحولات شگرفی در جهت سلامت افراد حاصل شده که این تحولات شامل کاهش مرگ و میر کودکان و مادران و بسیاری دیگر از حرکت‌های وسیع در جهت ارتقای سلامت بوده است اما همچنان معضلات فراوانی فراروی ما قرار دارد.

لنکرانی توضیح داد: هنوز بسیاری از بیماری‌های مسری، کشورهای منطقه را تهدید می‌کند و از ۴ کشوری که فلج اطفال در آن وجود دارد دو کشور در منطقه ما قرار گرفته است. سل و مالاریا در منطقه ما است. روند آلودگی بیماری HIV رو به گسترش است، بیماری‌های غیرواگیر و تغییر الگوهای رفتاری نیز همچنان در حال افزایش است.

حوادث مرگبار هر روز تلفات می‌گیرند، اعتیاد به مواد مخدر و روانگردان خطر جدید در منطقه است که در کل عوامل متعددی سلامت و روان منطقه را تهدید می‌کنند.

وی اضافه کرد: بیسوادی و تنش‌ها در منطقه از جمله مهم‌ترین معضلات پیش روی ما است، لذا همه ما می‌دانیم بدون توجه به عوامل اجتماعی سلامت در هیچ جایی حفظ نخواهد شد.

وزیر بهداشت با توجه به فقر و توزیع ناعادلانه ثروت این عوامل را از مخاطرات جدی در جوامع دانست و گفت: این معضلات بزرگ زمینه‌ساز بسیاری از بیماری‌های مسری و غیرمسری را فراهم کرده است و چنانچه عدالت اجتماعی با همه گستردگی مفهومی مورد توجه نباشد به هدف سلامت برای همه دست نخواهیم یافت بنابراین بایستی شکاف‌ها را در داخل و خارج کشورها پر کرد.

او افزود: در همین راستا برای دستیابی به سلامت احتیاج به راه‌‌‌حل‌های منطقه‌ای داریم و به همین منظور بایستی ظرفیت‌هایی که برای پژوهش وجود دارد را افزایش دهیم.

لنکرانی به انتخابات مدیر منطقه‌ای در این اجلاس اشاره و اظهار امیدواری کرد: این انتخابات را به فضای همدلی و همراهی بیشتر تبدیل کنیم.