علی لاریجانی دبیر شورای‌عالی امنیت ملی کشورمان در راستای تماس رود ریگرز زاپاترو نخست‌وزیر اسپانیا، در مادرید با وی دیدار و گفت‌وگو کرد. به گزارش خبرگزاری فارس، در این ملاقات طرفین پیرامون تحولات منطقه بویژه وضعیت فعلی لبنان و فلسطین به تبادل‌نظر پرداختند.

دبیر شورای‌عالی امنیت ملی کشورمان طی این گفت‌وگو از ایفای نقش مثبت و سازنده اروپا و بویژه کشور اسپانیا در ایجاد ثبات و آرامش در منطقه خاورمیانه استقبال نمود و آمادگی ایران را برای تقویت انجام نقش فعال اروپا و اسپانیا در زمینه‌سازی موثر آن اعلام کرد. علاوه بر این علی لاریجانی اراده و عزم ایران را برای مذاکره جدی و سازنده با گروه ۵+۱ پیرامون کلیه مسائل فی‌مابین از جمله موضوع ‌هسته‌ای را ابراز نمود و اظهار امیدواری کرد که در مذاکرات آتی با سولانا مسوول سیاست خارجی اتحادیه اروپا بتواند در این خصوص مثمر‌ثمر باشد.

نخست‌وزیر اسپانیا نیز در این دیدار از گسترش همکاری‌های موجود اقتصادی، سیاسی و فرهنگی با ایران استقبال کرد.

با انجام مذاکرات، بن‌بست دیپلماتیک بر سر برنامه هسته‌ای ایران رفع شود

رومانو پرودی، نخست‌وزیر ایتالیا نیز در دیدار با علی لاریجانی از وی خواست با برگزاری هرچه سریع‌تر با انجام مذاکرات بن‌بست دیپلماتیک بر سر برنامه هسته‌ای ایران را از میان بردارد.

سخنگوی رومانو پرودی، نخست‌وزیر ایتالیا اظهار کرد که علی لاریجانی، دبیر شورای‌عالی امنیت ملی ایران فقط گفته است که مذاکرات با خاویر سولانا، رییس سیاست خارجی اتحادیه اروپا ظرف روزهای آینده برگزار می‌شود و به زمان و مکان آن اشاره‌ای نکرده است.

در بیانیه‌ای که دفتر نخست‌وزیر ایتالیا صادر کرد، آمده است: پرودی درخواست کرد که نشست سولانا - لاریجانی در اسرع وقت انجام گیرد با امید به آن که جزئیاتی سودمند برای از سرگیری مذاکرات در نتیجه این نشست حاصل شود. در این بیانیه همچنین آمده است که ایتالیا، یکی از بزرگ‌ترین شرکای تجاری ایران از پیشنهادهایی که سولانا در ماه ژوئن درباره برنامه هسته‌ای تهران ارائه کرد، حمایت می‌کند. در این بیانیه این پیشنهاد به نفع ایران عنوان شده است. علی لاریجانی در روزهای اخیر برای رایزنی‌های هسته‌ای به اسپانیا و پس از آن ایتالیا سفر کرده است تا با مقامات این کشور گفت‌وگویی داشته باشد. لاریجانی قرار بود چهارشنبه گذشته با خاویر سولانا، رییس سیاست خارجی اتحادیه اروپا نشستی داشته باشد که این نشست به تعویق افتاد.