به گفته معاون وزیر نفت در امور پتروشیمی‌، با راه‌اندازی طرح‌های جدید، میزان فرآورده‌های تولیدی مجتمع‌های پتروشیمی‌کشور از ۲/۱۳ به ۲۱‌میلیون تن افزایش می‌یابد. به گزارش ایسنا، اصغر ابراهیمی‌اصل با اعلام این مطلب افزود: پتروشیمی‌ زاگرس، تکمیل ظرفیت پتروشیمی‌ برزویه، جم، الفین ۹ و ۱۰ و طرح کود آمونیاکی کرمانشاه از جمله طرح‌هایی است که به زودی بهره‌برداری خواهند شد.

وی تولیدات پتروشیمی ‌کشور در پنج‌ماه نخست امسال را دارای ۸۴درصد رشد اعلام کرد و با اشاره به لزوم توسعه صنایع کشور گفت: سال ۲۰۱۰‌میلادی نقطه عطفی در تولید نفت و گاز است، زیرا در آینده نزدیک بسیاری از تولیدکنندگان این مواد، واردکننده تلقی خواهند شد و از سوی دیگر در این میان تنها کشورهای ایران و قطر در صدر تولید گاز جهان قرار خواهند داشت و بدین جهت باید در کمترین زمان ممکن در صنایع پتروشیمی‌ کشور تا سقف ۴۰‌میلیون تن ظرفیت‌سازی شود.

ابراهیمی‌اصل افزود: باید ظرف چهار سال آتی با ۲۲‌میلیارد دلار سرمایه‌گذاری دست کم ۳۰‌میلیون تن در این صنعت ظرفیت‌سازی شود.

معاون وزیر نفت با اشاره به اینکه شرکت ملی صنایع پتروشیمی‌ از بخش خصوصی و سرمایه‌گذاران در این عرصه حمایت می‌کند، افزود: به روز کردن تکنولوژی موردنیاز و بومی‌سازی آن باید در دستور کار دست‌اندرکاران این بخش قرار گیرد.

وی بر لزوم گسترش صنایع پایین دست پتروشیمی‌ در کشور تاکید کرد و گفت: امسال ۲هزار میلیارد ریال تسهیلات لازم برای توسعه صنعت پایین‌دستی اختصاص یافته است تا فرآورده‌های تولید شده در مجتمع‌های پتروشیمی‌ در‌ داخل کشور به محصولات گوناگون این رشته تبدیل شده و سپس با ارزش افزوده بیشتر به دیگر نقاط جهان صادر شود.