در پی کاهش انرژی مخازن نفتی کشور رییس کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی بر تزریق روزانه دو برابر حجم گاز تعیین شده یعنی معادل ۵۶۰میلیون متر مکعب به میادین تاکید کرد. رییس کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی‌ با اشاره به این که مطابق مطالعات ۳۲ سال پیش، لازم بود روزانه ۲۶۰‌میلیون مترمکعب گاز به هشت میدان نفتی تزریق شود، یادآور شد: از آن برنامه فقط ۱۵ درصد آن اجرا شده در صورتی که با گذشت این سال‌ها و از دست رفتن انرژی مخازن نفتی لازم است روزانه دو برابر حجم تعیین شده و معادل ۵۶۰‌میلیون متر مکعب گاز به میادین تزریق شود.

کمال دانشیار با بیان این که تراز گاز با هدف توجیه صادرات تهیه شده است نه با هدف شناخت واقعیت‌ها، اظهار کرد: در این پیش نویس سهم تزریق گاز کم و میزان تولید و مصرف گاز کشور غیر واقعی در نظر گرفته شده است.

وی افزود: پیش نویس تراز گاز بعد از حدود هشت سال در شرکت ملی نفت ایران آماده شد که یک ماه پیش به دفتر ریاست جمهوری ارسال شد. این تراز در مجلس مورد بررسی قرار گرفت که به شدت مورد نقد و ایراد نمایندگان است.

به گفته وی برنامه تزریق گاز طبق برنامه مدون و علمی، اجرا نشده و به شدت از برنامه عقب هستیم، اگر چه در حال حاضر شرکت نفت به ۹ میدان نفتی، گاز تزریق می‌کند، ولی این میزان بسیار کمتر از حجم مورد نیاز و برنامه‌ریزی شده است.

وی خاطرنشان کرد: در حال حاضر به طور میانگین روزانه ۸۰‌میلیون مترمکعب گاز تزریق می‌شود که لازم است علاوه بر افزایش حجم گاز، تزریق به ۳۰ میدان انجام شود، ولی اگر در شرایط موجود تزریق، تغییری ایجاد نکنیم در بهترین شرایط سالانه ۱۰۰هزار بشکه نفت کاهش تولید خواهیم داشت.

دانشیار داستان غم‌انگیز میدان نفتی آغاجاری را داستانی عبرت‌انگیز دانست و گفت: سه دوره مدیریت غلط در وزارت نفت، مصداق کاملی از ضعف و بی برنامگی این بخش است به طوری که حدود ۳۰ سال پیش تولید روزانه این میدان یک‌میلیون بشکه در روز بود، ولی به دلیل انجام نشدن برنامه تزریق به ۱۵۰هزار بشکه در روز کاهش پیدا کرده است.

وی تصریح کرد: در حال حاضر میدان‌های نفتی دیگری هم هستند که ارسال گاز به آنها ضروری‌تر است، ولی چون میدان آغاجاری را جوان مرگ کرده‌اند در اولویت تزریق قرار گرفته است. با توجه به این که امکان تکرار ماجرای کاهش تولید نفت در آغاجاری در میادین دیگر نیز وجود دارد، لازم است بخشی از گاز ارسالی به آغاجاری به میدان‌های جوان‌تر هم تزریق شود. رییس کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی‌ در توضیح دلیل تاخیر در امضای طرح تشکیل شورای‌عالی انرژی، خاطرنشان کرد: لازم است رییس جمهورهای کشور آموزش نفتی ببینند، زیرا نداشتن اطلاعات کامل از نفت موجب می‌شود متوجه عمق مشکل و خسارتی که به کشور وارد می‌شود، نشوند.