دنیای اقتصاد - با نزدیک شدن به یکصدوچهل و دومین اجلاس اوپک که فردا در وین برگزار می شود، بسیاری از شخصیت های نفتی کشورها به پیش‌بینی تصمیم این اجلاس پرداخته و احتمال هرگونه تجدیدنظر در میزان کنونی عرضه نفت از سوی ۱۰ کشور عضو این سازمان را رد کرده و اظهار داشته اند که اوپک به تولید کنونی خود ادامه داده و از افزایش ظرفیت پرهیز خواهد کرد. هر چند که بسیاری از اعضای اوپک نیز بر این عقیده استوار هستند و احتمال افزایش تولید را بعید می‌دانند اما نباید نزدیک شدن به فصل سرما را نیز نادیده گرفت. نشست ۱۴۲ اوپک روز ۱۱سپتامبر (۲۰شهریور) در اتریش برگزار و بلافاصله پس از آن نیز سمینار بین‌المللی اوپک در روزهای ۱۲ و ۱۳سپتامبر (۲۱ و ۲۲شهریور) تشکیل خواهد شد.

بر اساس این گزارش سازمان اوپک که حدود ۴۰درصد از نفت‌خام جهان را تامین می‌کند، در حال حاضر با حفظ سقف تولید روزانه ۲۸میلیون بشکه، با حداکثر ظرفیت خود طی ۲۵سال اخیر به تولید نفت مشغول است.

بر این اساس معاون وزیر نفت در امور بین‌الملل نیز اعلام کرد که ایران انتظار ندارد در نشست ۱۴۲ اوپک در وین، تغییری در میزان تولید این سازمان صورت گیرد.

به گزارش ایسنا، هادی نژادحسینیان که در سنگاپور به‌سر می‌برد، اظهار کرد: در حالی که فصل سرما در راه است و تغییر چندانی در قیمت‌های بازار ایجاد نشده است، به نظر نمی‌رسد که در نشست اوپک در وین تغییری در سیاست‌های تولید این سازمان صورت گیرد.

نژادحسینیان همچنین تاکید کرد که انتظار ندارد شورای امنیت سازمان ملل، تحریمی ‌را علیه ایران اعمال کند.

معاون وزیر نفت تصریح کرد: فکر نمی‌کنم که شورای امنیت تحریمی‌ را متوجه صنایع نفت و گاز ایران کند، چراکه این کار باعث ایجاد خسارت برای کل‌ جهان خواهد بود.

وی با بیان این که در این صورت قیمت‌های نفت و گاز قطعا افزایش می‌یابد، افزود: ایران همچنین یکی از مهم‌ترین بازیگران صنعت نفت جهان است، بنابراین اگر آن‌ها مانع از جذب سرمایه‌گذاری‌های لازم در این بخش شوند، قیمت‌ها در بلندمدت نیز شاهد افزایش خواهند بود.

کاظم پوراردبیلی: قیمت نفت ۵۰ تا ۶۰دلار است

از سوی دیگر حسین کاظم‌پور اردبیلی، نماینده ایران در سازمان کشورهای صادرکننده نفت (اوپک)، معتقد است چون هنوز سطح قیمت‌ها برای تولیدکنندگان مطلوب است، با وجود این که قیمت از نظر مصرف‌کنندگان زیاد به نظر می‌رسد، اوپک کماکان به حفظ سقف تولید ۲۸میلیون بشکه‌ای خود پایبند خواهد بود.

وی در آستانه نشست ۱۴۲ اوپک با بیان این مطلب، ظرفیت تولید اوپک را در ماه جولای روزانه حدود ۲۹میلیون و ۵۰۰هزار بشکه اعلام و تشریح کرد: در حال حاضر سقف تولید اوپک برای ۱۰ کشور عضو ۲۸ میلیون بشکه است که در مدت ۱۸ماه گذشته ثابت نگه داشته شده است.

وی‌ به نوسان عرضه و تقاضا در کشورهای تولید و مصرف‌کننده نفت و وضعیت انباشت ذخایر اشاره و یادآوری کرد: اوپک به طور متوسط روزانه ۳۰۰هزار بشکه در سال ۲۰۰۳، ۶۰۰هزار بشکه در سال ۲۰۰۴ و ۹۰۰هزار بشکه در سال ۲۰۰۵ به ذخایر خود اضافه کرده است و با ادامه وضع موجود متوسط ذخیره‌سازی در سال ۲۰۰۶ به ۷۰۰هزار بشکه در روز خواهد رسید.

به گفته وی، تداوم افزایش و انباشت ذخایر در این چهار سال موجب افزایش ذخایر تجاری و استراتژیک برای مصرف آتی در کشورهای مصرف‌کننده شده است، به گونه‌ای که کشورهای عضو OECD (سازمان توسعه و همکاری‌های اقتصادی) با ذخیره‌سازی تجاری برای ۵۴ روز مصرف عادی و ذخیره‌سازی استراتژیک به مدت ۳۱ روز، توانایی تامین مصرف آتی ۵۴ روز خود را دارند.

وی‌ مشکلات مصرف‌کنندگان از قبیل پالایشگاهی، سیاسی و سفته‌بازی را دلایل اصلی افزایش قیمت در بازارهای آتی نفت دانست و خاطرنشان کرد: اوپک با تداوم عرضه با ثبات و مازاد بر تقاضا در نظر دارد به مصرف‌کنندگان تفهیم کند که علت افزایش قیمت نفت، مشکلات آنها است، نه محدودیت عرضه. برای نمونه در مورد موضوع هسته‌ای ایران با دیپلماتیک شدن روند گفت‌وگو، قیمت‌ها کاهش و با حرکت گفتمان به سمت تحریم قیمت نفت افزایش پیدا می‌کند.

نماینده ایران در اوپک با بیان این که تاثیر فشار انباشت ذخایر روی قیمت‌ها می‌تواند بیش از بحران‌های سیاسی و تبلیغاتی باشد، استدلال کرد: اگرچه مشکلات فنی کشورهایی مانند اندونزی، نیجریه و خط لوله باکوـ جیحان ـ‌ تفلیس و مشکلات تولید در جنوب عراق به طور همزمان موجب افزایش قیمت شده‌اند، ولی در چند روز گذشته شاهد کاهش پنج تا هفت دلاری نفت WTI و برنت بوده‌ایم که این جابه‌جایی قیمت با وجود توفان‌های مختلف و بحث هسته‌ای، از تاثیر فشار انباشت ذخایر بر قیمت‌ها حکایت می‌کند.

وی در ادامه افزود: اطلاعات و آمار درباره کند شدن رشد اقتصادی در آمریکا یا کاهش تقاضای آتی با عنوان اثر افزایش قیمت‌ها در گذشته که معرف کند شدن رشد اقتصادی است، بسترهای تورمی‌ و افزایش نرخ بهره از جمله سایر دلایل کاهش قیمت هستند.

نماینده ایران در اوپک، افزود: برای پایدار ماندن ظرفیت تولید روزانه چهار میلیون و ۲۰۰هزار بشکه‌ای ایران (۹۰هزار بشکه بیش از سهمیه ۶/۱۴درصدی) باید سالانه بیش از یک میلیارد دلار سرمایه‌گذاری کنیم.

وی گفت: با توجه به این که تقاضای نفت در جهان هر سال ۵/۱میلیون بشکه افزایش می‌یابد، لازم است سالانه ۱۵۰هزار بشکه تولیدات کشور افزایش پیدا کند و از سوی دیگر برای جبران افت تولید چاه‌های کشور نیز ۲۵۰هزار بشکه بر تولید اضافه کنیم که در مجموع به ۴۰۰هزار بشکه افزایش تولید سالانه نیازمندیم.

عضو هیات عامل ایران در اوپک با تاکید بر برنامه‌ریزی برای تحقق این امر خاطرنشان کرد: با توجه به مجموعه میادین خشکی و دریا و بازیافت‌های اولیه و ثانویه از مخازن نفتی بدون در نظر گرفتن هزینه تامین و تزریق گاز، برای افزایش ظرفیت ۵۰۰هزار بشکه‌ای تولید نفت در پنج سال آینده به حدود ۵میلیارد دلار سرمایه‌گذاری در کشور نیاز است.

کاظم‌پور، قیمت ایده‌آل نفت را در شرایط عادی ۵۰ تا ۶۰دلار دانست و اظهار کرد: تورم جهانی، گرانی تکنولوژی، سیاست‌های منطقه‌ای، بحران در مناطق مختلف جهان، وضعیت عراق، تنگنای برداشت از مخازن و هجوم پول و سرمایه به سیستم‌های مالی دنیا باعث افزایش قیمت می‌شوند، اما در نهایت با تعامل این عوامل عدد واقعی قیمت نفت به دست می‌آید.

وی قیمت هر محصول را با قیمت جانشین آن مرتبط دانست و گفت: رقابت بین انرژی‌های پایان‌پذیر مانند ذغال سنگ، گاز و نفت از یک طرف و رقابت تولید بین اوپک و سازمان‌های غیر اوپک از سوی دیگر قیمت یک محصول را در زمان و مکان مشخصی تعریف می‌کند.

کاظم‌پور اردبیلی خاطرنشان کرد که عادلانه‌ترین قیمت، قیمتی است که نیاز ارزی کشورها را تامین کند، سرمایه‌گذاری و توسعه پایدار را رونق دهد و در برابر سایر انرژی‌ها رقابت و سهم خود را در بازار حفظ کند.

نماینده کشورمان در اوپک به ریاست کمیته نظارت بر بازار و تاثیر آن بر نقش ایران در اوپک اشاره و تشریح کرد: اوپک یک مجموعه همکاری است و قرار نیست با اجرای یک نقش بخواهیم نفوذ خود را به حداکثر برسانیم. در مجموع توجه به شرایط اوپک در بازار، تقاضا و عرضه براساس قیمت‌های مکتوب، رشد اقتصادی و نگاهی به وضعیت توان تولید اعضا باید به گونه‌ای باشد که ظرفیت تولید به ۲۸ میلیون شبکه برسد.

وی در ادامه تاکید کرد: هر کشوری به اندازه‌ای که می‌تواند دیگران را قانع کند، می‌تواند به اجماع دسترسی پیدا کند و ایران نیز با دریافت گزارش‌های مستمر دبیرخانه که با مطالعات آنها به دست می‌آید و با در نظر گرفتن انباشت ذخایر، طرح خطرات آتی انباشت را برای اعضای اوپک تامین می‌کند. همچنین مطابق اساسنامه اوپک، کشورها متعهد به تامین امنیت عرضه و درآمدهای خود هستند که اوپک نیز با عرضه بیش از تقاضا به بازار به دنبال این اهداف است.

کاظم‌پور، درخصوص زمان بازگشت عراق به سهمیه تولید خود در اوپک توضیح داد: تولید فعلی نفت عراق بین ۶/۱ تا ۲/۲میلیون بشکه در روز است و در شرایط حاضر بازگشت عراق به سهمیه‌های اوپک هنوز زود است و منتظر افزایش تولید این کشور هستیم، از سوی دیگر مطالعات اولیه پیوستن اکوادر، سودان و آنگولا به اوپک انجام شده و گزارشی از سوی هیات عامل دبیرکل به اجلاس آینده داده خواهد شد.

به گفته وی، به طور کلی اوپک از پیوستن اعضای متعهد، آگاه به شرایط اساسنامه و دارای درک متقابل نسبت به چارچوب‌ها استقبال می‌کند و در این راستا بودجه‌های سازمان به طور مساوی از سوی اعضا پرداخت می‌شود که در حال حاضر سالانه ۹/۱میلیون یورو برای هر عضو است.

وی از تشکیل اجلاس مجمع کشورهای صادرکننده گاز در هفته آخر شهریور خبر داد و افزود: نشست وزیران کشورهای شرکت‌کننده در این مجمع روز ۲۵شهریور برای ششمین سال در قطر تشکیل می‌شود و اتخاذ سیاست‌های مشترک، تبادل نظر در شناخت بسترهای همکاری بین اعضا، انجام مطالبات و امکان همکاری‌های دو یا چند جانبه در مورد منافع مشترک منطقه از جمله اهداف این مجمع است.

نماینده ایران در اوپک با تاکید بر این که این مجمع، ساز و کار رسمی‌ مانند دبیرخانه و پرسنل ندارد، توضیح داد: مجمع به طور سیار و نوبتی در کشورهای مختلف تشکیل می‌شود و حضور کشورهای مختلف در اجلاس نشانگر تمایل اعضا به گفت‌وگو با هدف بسترسازی برای همکاری‌های آتی است.